Wernisaż 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022

Aktualne

Ponad 170 artystek i artystów pokaże swoje najnowsze prace na wystawach w trzech galeriach i w przestrzeni miasta. W dniu otwarcia zostaną ogłoszone nagrody festiwalowe.

Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

Wystawy główne prezentowane będą od 24 czerwca do 28 sierpnia 2022 roku w trzech galeriach: fotografie – w Galerii Fotografii B&B, a malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło i tkanina – w Galerii Bielskiej BWA oraz w Starej Fabryce Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Kilka prac eksponowanych będzie w przestrzeni miasta.

Wystawom towarzyszyć będą mniejsze ekspozycje oraz różnorodne wydarzenia artystyczne i edukacyjne: performansy, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne – dla dzieci, rodzin z dziećmi, seniorów; oprowadzania po wystawach – także w języku ukraińskim, z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i wiele innych.

Festiwal uzyskał patronat Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, który ufundował także trzy nagrody finansowe o łącznej wartości 10 000 zł. Wystawy główne mają formę konkursu, nie są objęte nim wystawy towarzyszące. Jury przyznające nagrody, składające się z historyków sztuki i artystów, powołują organizatorzy. Poza nagrodami finansowymi na najlepszych artystów czekają nagrody specjale, w postaci wystaw indywidualnych w Galerii Fotografii B&B, Muzeum Historycznym oraz Galerii Bielskiej BWA, przyznane przez szefów każdej z tych instytucji.

W galeriach prezentujących wystawy główne obowiązują zarówno dni i godziny otwarcia, jak i bilety wstępu danej instytucji.

Program inauguracji 5. BFSW 2022, piątek, 24 czerwca 2022:

godz. 17.00
Galeria Bielska BWA – uroczyste otwarcie festiwalu, ogłoszenie nagród, performans Michała Bałdygi
 
godz. 16.00
Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – wystawa dostępna do godz. 20.00
 
godz. 18.00
Galeria Fotografii B&B – wernisaż wystawy, ogłoszenie nazwiska laureata nagrody Prezesa Fundacji Centrum Fotografii


Organizator 5 Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022: Galeria Bielska BWA
Współorganizatorzy: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Fundacja Centrum Fotografii
Partnerzy: Miasto Bielsko-Biała, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała

Zobacz listę uczestniczek i uczestników i czytaj więcej o tegorocznym festiwalu >>
_____________________________________________________________________________________

AUKCJA CHARYTATYWNA NA RZECZ UKRAINY – 28 sierpnia 2022 godz. 17.00

Podczas finisażu wystawy festiwalowej, w niedzielę 28 sierpnia o godz. 17.00, w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się aukcja na rzecz Ukrainy. Artyści uczestniczący w 5. BFSW ofiarowali prace, które będą eksponowane na wystawie przedaukcyjnej w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 (24.06 –28.08.2022). Lista prac i reprodukcje prezentowane będą na stronie galerii.


Wystawy towarzyszące:
Julia Ogińska – „24.02.2022”
Wystawa fotograficzna prezentująca portrety osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie i zamieszkały w Bielsku-Białej. Fotografiom towarzyszą opowiedziane przez nich historie, spisane przez Anastazję Chłaponinę.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 24 czerwca 2022 o godz. 18.30 na Rynku Starego Miasta w Bielsku-Białej, podczas inauguracji festiwalu „od Jana do Ivana”. Obok fotografii eksponowany będzie samochód Moskwicz, którym ośmioosobowa rodzina uciekła do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie.
W lipcu i sierpniu br. roku wystawa Julii Ogińskiej – „24.02.2022” będzie prezentowana w ogrodzie Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24.

Organizatorzy: Galeria Bielska BWA, Książnica Beskidzka, Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Czytaj więcej o wystawie „24.02.2022” >>

Organizator festiwalu

logotyp Galerii Bielskiej BWA

Współorganizatorzy

Partnerzy