Maja Sawicka – Malarstwo

Detal, światło, nastrój – nowe obrazy zwyciężczyni konkursu dla uczniów średnich szkół plastycznych w 2022 roku.

Przed dwoma laty Maja Sawicka, jako uczennica Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w klasie prowadzonej przez Małgorzatę Maciejewską, nagrodzona została Grand Prix w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół plastycznych. Jej praca artystyczna w kategorii malarstwo pt. „Przed domem” zyskała najwyższą ocenę. Na obecnej wystawie w Klubokawiarni Aquarium widzimy najnowsze obrazy Mai Sawickiej, obecnie studentki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, na kierunku Scenografia.

Maja Sawicka:
W malarstwie najbardziej fascynują mnie kadry wyciągane z codzienności i oddanie ich z całą okazałością – detalem, światłem, nastrojem. Malarstwem wydobywam to, co spłaszcza zdjęcie. Ciągle próbuję znaleźć złoty środek pomiędzy fotorealizmem a graficznym, szkicowym przetworzeniem.
W swojej twórczości ciągle poszukuję, uczę się i eksperymentuję. Staram się rozwijać w nowych kierunkach i łączyć zdobyte już doświadczenia w poszukiwaniu spójnego wyrazu. Ostatnie lata, za sprawą studiów, poświęcam projektowaniu scenografii i kostiumów; grafikę i fotografię traktuję głównie użytkowo.

Malarstwo młodej artystki prezentowane będzie równocześnie z dwiema wystawami w głównych salach Galerii Bielskiej BWA. W sali górnej eksponowana będzie wystawa pokonkursowa tegorocznego 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych, w dolnej dzieła ich mistrzów na wystawie „Artefakty” –  Ogólnopolskiej Wystawie Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych.

Agata Ruman, artystka, wicedyrektorka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej, organizatora biennale, kuratorka wystaw towarzyszących:
Wystawa Mai Sawickiej, prezentowana w Klubokawiarni Aquarium, będzie dopełnieniem wystaw w salach BWA. Stanowi sposobność do docenienia osiągnięć młodej artystki oraz obserwacji jej rozwoju twórczego. Jest także bezpośrednim nawiązaniem obecnej edycji biennale do poprzedniej, co daje przestrzeń na refleksję nad ich charakterem i pozwala zauważyć, że jest to konkurs z bogatą tradycją.

Maja SawickaMaja Sawicka – urodzona w 2001 roku. Absolwentka Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ze specjalizacją projektowanie graficzne (2021). Obecnie studentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na kierunku Scenografia.
Poza Grand Prix w 15. Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej ma na swoim koncie także wyróżnienie w kategorii rysunek w III Ogólnopolskim Biennale „W stronę fantazji i wyobraźni” (Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, 2018). W 2023 roku uczestniczyła w projektowaniu kostiumów do scenografii spektaklu dyplomowego „Wesele Figara” (współpraca z Akademią Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu); zaprojektowała kostium „strach”, prezentowany podczas Nocy Muzeów w trakcie Pokazu form ubioru i kostiumu Katedry Ubioru UAP (Osobliwości). Brała udział w projekcie i wystawie „Monu-Mental Background”; Projekt lllusion of Form – o kształtowaniu uczelni artystycznych UAP & KMD Uniwersytet w Bergen (Norwegia).
Mieszka w Poznaniu.

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Maja Sawicka – „Malarstwo”
1 marca – 7 kwietnia 2024 (sala dolna)
wernisaż: piątek, 1 marca 2024, godz. 11.00

Czytaj więcej o wystawie pokonkursowej 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych >>
Czytaj więcej o Ogólnopolskiej Wystawie Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych „Artefakty” >>