Wystawa prac artystów uczących w średnich szkołach plastycznych, towarzyszy pokonkursowej wystawie malarstwa i rysunku uczniów.

Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii znanego konkursu – Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych – najciekawszym, nagrodzonym i wyróżnionym obrazom i rysunkom uczniów, towarzyszyć będą prace artystów uczących w średnich szkołach plastycznych. To wystawa pt. „Artefakty” – Ogólnopolska Wystawa Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych.
Ekspozycja będzie się składała z małych form, reprezentujących różnorodne dyscypliny sztuki, wykonanych przez ponad 100 nauczycieli ze szkół plastycznych w całej Polsce.
Kuratorką wystawy jest Agata Ruman, artystka, wicedyrektorka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej, organizatora biennale.

Agata Ruman:
Jako nauczyciele towarzyszymy uczniom na początku ich drogi twórczej, stawiając przed nimi wyzwania, jak choćby praca na dużym formacie. Przygotowując się do wystawy, autorzy „Artefaktów” musieli zmierzyć się z formatem niewielkim, niepozornym, lecz niezwykle wymagającym.
Ideą ekspozycji jest zestawienie twórczości nauczycieli – artystów, wywodzących się z różnych ośrodków sztuki. Stanowi ona tło dla wystawy młodzieży. A co najważniejsze – umożliwia uczniom zapoznanie się z działalnością plastyczną ich nauczycieli i być może, niejednokrotnie odkrycie, że są oni artystami.

Dopełnieniem obu prezentacji w salach Galerii Bielskiej BWA będzie niewielka ekspozycja w Klubokawiarni Aquarium. Będą to najnowsze realizacje zwyciężczyni 15. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych – Mai Sawickiej, absolwentki Państwowego Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a obecnie studentki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, na kierunku scenografia.

Trzy wystawy: pokonkursowa wystawa dokonań uczniów, wystawa twórczości pedagogów, uczących w średnich szkołach plastycznych oraz indywidualna ekspozycja prac młodej laureatki Grand Prix 15. uczniowskiego biennale (2022), stworzą w Galerii Bielskiej BWA ciekawą przestrzeń do dyskusji o kształceniu adeptów sztuk wizualnych.

Agata Ruman – urodzona w 1985 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. W 2010 roku ukończyła Malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom pod kierunkiem prof. Jana Pręgowskiego) oraz kierunek Konserwacja i restauracja dzieł sztuki na tej samej uczelni. Absolwentka studiów podyplomowych z Projektowania graficznego na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2017). W 2021 roku uzyskała doktorat na Wydziale Malarstwa ASP im. Jana Matejki w Krakowie (promotor prof. Zbigniew Bajek). Od 2015 roku nauczyciel w PLSP im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej.
Autorka wystaw indywidualnych, m.in.: „Odcienie czasu” (2023, 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej i Dom Aukcyjny, Warszawa); „Nietrwałość czasu. Trwałość pamięci” (2021, Galeria Akademicka ATH, Bielsko-Biała); „Uobecnienie” (2021, Galeria AKCENT, Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej).
Uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, bierze udział w kolejnych edycjach Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych (2018, 2022). Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.


Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
„Artefakty”. Ogólnopolska Wystawa Prac Nauczycieli Przedmiotów Artystycznych Średnich Szkół Plastycznych
1 marca – 7 kwietnia 2024 (sala dolna)
wernisaż: piątek, 1 marca 2024, godz. 11.00

UWAGA! Dla dzieci i młodzieży szkolnej wstęp na wystawy wolny.
Klubokawiarnia Aquarium dostępna dla wszystkich gości galerii.

Czytaj więcej o wystawie pokonkursowej 16. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych >>
Czytaj o wystawie Mai Sawickiej „Malarstwo”  >>