Aktualne

Dla osób w spektrum autyzmu i wysoko wrażliwych Galeria Bielska BWA dostępna w każdy drugi poniedziałek miesiąca, w godz. 15.00–18.00.

W 2024 roku, od maja do grudnia, Galeria Bielska BWA w każdy drugi poniedziałek miesiąca (z wyjątkiem listopada) organizuje tzw. Cichy poniedziałek. W te dni, w godzinach 15.00–18.00, wyłączone zostaną multimedia oraz zmniejszona będzie ilość świateł i dźwięków. Wszystko po to, aby zapewnić optymalne warunki do zwiedzania dla osób w spektrum autyzmu, wysoko wrażliwych, ale i wszystkich chętnych, którzy w galerii poszukują wyciszenia i spokoju. Podczas Cichego poniedziałku wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Dodatkowo w Ciche poniedziałki do godz. 15.00 istnieje możliwość umawiania grup zorganizowanych (np. szkół z oddziałami specjalnymi) przed godz. 15.00. Zapisy: edukacja@galeriabielska.pl

Pilotażowy Cichy poniedziałek w Galerii Bielskiej BWA odbył się 12 lutego 2024 roku. Wyjątkowo w pierwszy dzień tygodnia, w godz. 16.00–18.00, galeria udostępniła swoje aktualne wystawy: Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej oraz Dotyk Sztuki / Touch of Art.

Decyzją zespołu edukacyjnego program będzie kontynuowany od maja do grudnia 2024 roku, w godz. 15.00–18.00.

To działanie jest kolejnym krokiem galerii w stronę większej otwartości i inkluzywności, z myślą o najróżniejszych grupach odbiorców. Galeria Bielska BWA stale współpracuje m.in. z osobami z niepełnosprawnościami wzroku oraz Głuchymi i organizuje dla nich oprowadzania. Bogaty program proponowany jest osobom z Ukrainy, za sprawą oprowadzań w języku ukraińskim oraz otwartej w Willi Sixta Świetlicy im. Kateryny Biłokur, a także trwającej do 24 lutego 2024 roku polsko-ukraińskiej wystawy Dear Future vol. 2, z programem towarzyszącym. Mile widziana w galerii jest publiczność w każdym wieku – od niemowlaków (cykl Karoliny Zięby: Oprowadzanki – z niemowlakiem na wystawę) po seniorów (spotkania Srebrny horyzont sztuki prowadzone przez Alę Gocką), w tym również osób z chorobami demencyjnymi (warsztaty Muzeum pamięci).

_____

Cichy poniedziałek
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
drugi poniedziałek miesiąca*, godz. 15.00–18.00
przed godziną 15.00 możliwość umawiania grup: edukacja@galeriabielska.pl
wstęp wolny

*Harmonogram Cichych poniedziałków 2024:

Harmonogram może ulec zmianie.

Informacje o aktualnych wystawach >>

Informacje o nadchodzących wystawach >>

Archiwum wystaw >>