Aktualne

Galeria Bielska BWA otwarta dla osób w spektrum autyzmu i wysoko wrażliwych.

12 lutego 2024 roku Galeria Bielska BWA po raz pierwszy organizuje Cichy poniedziałek. Wyjątkowo w pierwszy dzień tygodnia, w godz. 16.00–18.00, galeria otworzy swoje aktualne wystawy: Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej oraz Dotyk Sztuki / Touch of Art.

Tego dnia wyłączone zostaną multimedia oraz zmniejszona będzie ilość świateł i dźwięków. Wszystko po to, aby zapewnić optymalne warunki do zwiedzania dla osób w spektrum autyzmu, wysoko wrażliwych, ale i wszystkich chętnych, którzy w galerii poszukują wyciszenia i spokoju. Podczas Cichego poniedziałku wstęp na wystawy jest bezpłatny.

To działanie jest kolejnym krokiem galerii w stronę większej otwartości i inkluzywności, z myślą o najróżniejszych grupach odbiorców. Galeria Bielska BWA stale współpracuje m.in. z osobami z niepełnosprawnościami wzroku oraz Głuchymi i organizuje dla nich oprowadzania. Bogaty program proponowany jest osobom z Ukrainy, za sprawą oprowadzań w języku ukraińskim oraz otwartej w Willi Sixta Świetlicy im. Kateryny Biłokur, a także trwającej do 24 lutego 2024 roku polsko-ukraińskiej wystawy Dear Future vol. 2, z programem towarzyszącym. Mile widziana w galerii jest publiczność w każdym wieku – od niemowlaków (cykl Karoliny Zięby: Oprowadzanki – z niemowlakiem na wystawę) po seniorów (spotkania Srebrny horyzont sztuki prowadzone przez Alę Gocką), w tym również osób z chorobami demencyjnymi (warsztaty Muzeum pamięci). Wprowadzanie tzw. Cichego poniedziałku w lutym 2024 roku jest nową inicjatywą zespołu galerii, która być może zagości w programie na stałe.

Istnieje również możliwość umawiania grup na oprowadzania i warsztaty. Szczegóły: edukacja@galeriabielska.pl

_____

Cichy poniedziałek
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
poniedziałek, 12 lutego 2024 roku, godz. 16.00–18.00
wstęp wolny