Krystyna Czerni – „Malarz w piekle”

Aktualne

Dr Krystyna Czerni, historyczka sztuki, w swojej serii wykładów w Willi Sixta przybliża życie i twórczość Jerzego Nowosielskiego.

Cykl wykładów rozpoczął się podczas sesji poświęconej Jerzemu Nowosielskiemu i Stanisławowi Niemczykowi w sobotę, 21 stycznia 2023, jako element programu towarzyszącemu wystawie Spotkanie. Pierwszy wykład zatytułowany był „Największe dzieło sakralne Jerzego Nowosielskiego. Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach”, kolejny (17 lutego 2023): „Między tradycją a awangardą. Bogactwo odwołań do sztuki dawnej w sztuce Jerzego Nowosielskiego”, natomiast wykład z 17 marca 2023 poświęcony był malarskiej dwujęzyczności Jerzego Nowosielskiego i związkach między abstrakcją a ikoną w jego projektach sakralnych.

Kwietniowe spotkanie będzie zatytułowane: „Malarz w piekle – walka z manichejską wizją rzeczywistości w myśli i sztuce Jerzego Nowosielskiego”.

Kolejne wykłady zaplanowane są na piątki: 12 maja i 16 czerwca 2023, o godz. 18.00.
Wykłady wpisują się w obchody roku Jerzego Nowosielskiego.
Wstęp na wszystkie wykłady z cyklu jest bezpłatny.

Dr Krystyna Czerni – urodzona w 1957 roku w Gliwicach, polska krytyk i historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, wnikliwa badaczka życia i twórczości Jerzego Nowosielskiego, jest autorką m.in. biografii artysty „Nietoperz w świątyni”, która trafiła do finału Nagrody Literackiej Nike.
W czasie studiów była współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Członkini redakcji miesięcznika „Znak” (1992–1996), gdzie redagowała dodatek poświęcony kulturze współczesnej. Następnie pracowała m.in. w Telewizji Kraków. Do 2017 związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie współpracuje z IRSA. Autorka licznych tekstów o sztuce, a także programów telewizyjnych opartych na wywiadach z artystami. W 2017 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych.

_____________________________________

Krystyna Czerni – „Malarz w piekle – walka z manichejską wizją rzeczywistości w myśli i sztuce Jerzego Nowosielskiego”
piątek, 14 kwietnia 2023, godz. 18.00
Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
wstęp wolny

Zobacz zapis wideo z wykładu >>

Czytaj więcej o wystawie Spotkanie >>

Czytaj więcej poprzednim wykładzie >>