Malarska „dwujęzyczność” – Krystyna Czerni o Jerzym Nowosielskim

Aktualne

Jak artysta łączył abstrakcję z ikoną w swoich monumentalnych projektach sakralnych.

Trzeci z kolei wykład dr Krystyny Czerni w cyklu składającym się z sześciu wystąpień poświęconym twórczości Jerzego Nowosielskiego. Tym razem najsłynniejsza biografka artysty poświęci swój wykład monumentalnym projektom sakralnym Jerzego Nowosielskiego, analizując proces twórczy, w którym ten wybitny malarz łączył abstrakcję z ikoną, tytułując swoją analizę „Malarska ‘dwujęzyczność’ Jerzego Nowosielskiego”.

Wykłady, organizowane raz w miesiącu, towarzyszą wystawie Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka pt. „Spotkanie”, jaką Galeria Bielska BWA otwarła 7 stycznia 2023 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Jerzego Nowosielskiego, nawiązując tytułem do spotkania obu twórców podczas realizacji kościoła Ducha Świętego w Tychach: Stanisław Niemczyk był autorem niezwykłego projektu architektonicznego tyskiego kościoła, zaś Jerzy Nowosielski na wewnętrznych ścianach świątyni zrealizował swoje słynne polichromie. Pierwszy wykład poświęcony tej współpracy, pt. „Największe dzieło sakralne Jerzego Nowosielskiego. Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach”, dr Krystyna Czerni wygłosiła podczas styczniowej sesji poświęconej twórczość Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka. Lutowy wykład nosił tytuł „Między tradycją a awangardą. Bogactwo odwołań do sztuki dawnej w sztuce Jerzego Nowosielskiego”.

Krystyna Czernidr Krystyna Czerni – urodzona w 1957 roku w Gliwicach, polska krytyk i historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, wnikliwa badaczka życia i twórczości Jerzego Nowosielskiego, jest autorką m.in. biografii artysty „Nietoperz w świątyni”, która trafiła do finału Nagrody Literackiej Nike.
W czasie studiów była współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Członkini redakcji miesięcznika „Znak” (1992–1996), gdzie redagowała dodatek poświęcony kulturze współczesnej. Następnie pracowała m.in. w Telewizji Kraków. Do 2017 związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie współpracuje z IRSA. Autorka licznych tekstów o sztuce, a także programów telewizyjnych opartych na wywiadach z artystami. W 2017 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych.
Na zdjęciu: Krystyna Czerni, fot. Katarzyna Kural

Tematyka wykładów (styczeń – czerwiec 2023):
1. Największe dzieło sakralne Jerzego Nowosielskiego. Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach.
2. Między tradycją a awangardą. Bogactwo odwołań do sztuki dawnej w sztuce Jerzego Nowosielskiego.
3. Malarska „dwujęzyczność” Jerzego Nowosielskiego. Związki między abstrakcją a ikoną w monumentalnych projektach sakralnych.
4. Malarz w piekle – Walka z manichejską wizją rzeczywistości w myśli i sztuce Jerzego Nowosielskiego.
5. Kłopot z Nowosielskim. Recepcja sztuki Jerzego Nowosielskiego w Polsce i na świecie.
6. Prace nad Katalogiem Sztuki Sakralnej Jerzego Nowosielskiego.

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 17 marca 2023, godz. 18.00, wstęp wolny
dr Krystyna Czerni – Malarska „dwujęzyczność” Jerzego Nowosielskiego. Związki między abstrakcją a ikoną w monumentalnych projektach sakralnych.

Czytaj więcej o wystawie Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka „Spotkanie”, o samych artystach, wydarzeniach towarzyszących wystawie, zobacz fotorelacje >>

W Galerii Bielskiej BWA są do nabycia dwa albumy z serii prezentującej projekty i realizacje w budowlach sakralnych Jerzego Nowosielskiego, przygotowanej przez Krystynę Czerni: Nowosielski na Śląsku i Nowosielski na Mazowszu. Wcześniejsze albumy z tej serii: Nowosielski w Małopolsce i Nowosielski na Podlasiu są już niestety wyczerpane. Zobacz Sklep online >>

Zobacz zapis wideo wykładu >>