Spotkanie wybitnego malarza i rysownika – współczesnego pisarza ikon, z architektem wizjonerem – twórcą niezwykłych kościołów.
Na wystawie „Spotkanie” zostaną zaprezentowane projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego dla kościoła Ducha Świętego w Tychach, znajdujące się w Muzeum Miejskim w Tychach, a także inne projekty sakralne mistrza przechowywane w Muzeum Ikon w Supraślu. Twórczość Stanisława Niemczyka, jego wizjonerskie projekty kościołów, zobaczymy w postaci szkiców, rysunków i makiet, skonfrontowanych z fotografiami zrealizowanych budowli.
Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:
W 2023 roku mija 100 lat od narodzin Jerzego Nowosielskiego. Dokładnie w rocznicę urodzin artysty, 7 stycznia 2023 roku, Galeria Bielska BWA otwiera wystawę, która poświęcona jest spotkaniu wybitnego malarza i rysownika z architektem wizjonerem, w wyniku którego powstało niezwykłe dzieło: kościół Ducha Świętego w Tychach, klejnot współczesnej architektury sakralnej. To Stanisław Niemczyk – projektując kościół, który zrewolucjonizował myślenie o przestrzeni sakralnej – był inicjatorem zaproszenia w 1982 roku Jerzego Nowosielskiego, prawosławnego malarza i profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znanego z monumentalnych malowideł w świątyniach różnych obrządków, do stworzenia programu ikonograficznego polichromii w kościele katolickim. Budynek kościoła Ducha Świętego w Tychach Żwakowie, zrealizowany w latach 1978–1982, ma formę olbrzymiego namiotu, którego ściany – pozbawione okien – wyłożone są wewnątrz surowymi deskami. Na ich powierzchni Jerzy Nowosielski osobiście namalował kilkadziesiąt przedstawień, tworzących całość – odnoszącą się do uniwersalnej symboliki chrześcijańskiej, zrozumiałej zarówno dla katolików, jak i wyznawców prawosławia.
W wydanym w 2022 roku albumie „Nowosielski na Śląsku” dr Krystyna Czerni opisuje wszystkie przedstawienia z tej świątyni, analizując ich formę i treść oraz kontekst dzieła.
W 2023 roku, 19 września, Stanisław Niemczyk obchodziłby 80. urodziny. Genialny architekt odszedł przedwcześnie 13 maja 2019 roku, zostawiając wiele budowli świeckich o znaczących walorach architektonicznych, ale przede wszystkim kilkanaście kościołów, które są niezwykłymi realizacjami na tle współczesnej architektury sakralnej. Nie wszystkie udało się ukończyć za życia ich projektanta; wciąż trwa budowa monumentalnego kościoła pw. św. Franciszka i św. Klary wraz z klasztorem Franciszkanów w Tychach Paprocanach, rozpoczęta w 2000 roku, a także kościołów: Ojca Pio w Tychach Mąkołowcu, Jana Pawła II w Pszczynie, Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej. Nad dalszymi pracami w tych świątyniach czuwają Anna Niemczyk-Wojtecka i Robert Wojtecki z Biura Architektonicznego „ARS Architektura”, założonego przez Stanisława Niemczyka.
Kuratorka: Agata Smalcerz
Współpraca: dr Krystyna Czerni, Anna Niemczyk-Wojtecka, Krzysztof Morcinek
_____________________________________________________________________________________________________________________
W setną rocznicę urodzin Jerzego Nowosielskiego, jednego z patronów roku 2023, Culture pl przypomina postać i dorobek twórcy. W specjalnym wydaniu teksty krytyczne o twórczości Jerzego Nowosielskiego, przykłady polichromii, malarstwa, realizacji scenograficznych, architektonicznych i teatralnych, dokumentalne zdjęcia artysty i jego realizacji, wywiady, wspomnienia, mnóstwo reprodukcji.
Czytaj w Culture.pl >>
_____________________________________________________________________________________________________________________
Jerzy Nowosielski – urodzony 7 stycznia 1923 w Krakowie (zmarł 21 lutego 2011) – malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach. Działalnością pedagogiczną zajmuje się od lat 50. XX wieku: najpierw w PWSSP w Łodzi, a od 1962 do 1993 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi własną pracownię na Wydziale Malarstwa, kochany przez studentów i cieszący się w środowisku akademickim niezwykłym autorytetem.
W 1951 roku na zaproszenie Adama Stalony-Dobrzańskiego realizuje wspólnie z nim polichromię cerkwi w Gródku, która rozpoczyna jego działalność z zakresie monumentalnego malarstwa sakralnego. Do najważniejszych realizacji należą: polichromie, krzyż ołtarzowy, Droga Krzyżowa w Kościele Opatrzności Bożej w Wesołej k. Warszawy (1975–1978); Droga Krzyżowa i panneau ołtarzowe dla k. Franciszkanów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Azorach w Krakowie (1978 oraz 1999); cerkiew prawosławna pw. św. Michała w Hajnówce (1979); kościół Ducha Świętego w Tychach (1982–1987); polichromia w cerkwi unickiej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Lourdes (1984); projekt architektoniczny (wspólnie z Bogdanem Kotarbą) oraz polichromie cerkwi greckokatolickiej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze (1992–1997); kaplica Wszystkich Świętych przy ul. Szpitalnej w Krakowie (1999).
Nowosielski regularnie wystawia, bierze udział w życiu Cerkwi i publikuje wnikliwe, teologiczne rozprawy z zakresu prawosławia i teorii sztuki. Jest laureatem wielu państwowych odznaczeń i nagród artystycznych, wśród nich m.in. tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji jubileuszu 600-lecia uczelni. Od 1990 roku stale współpracuje z Galerią Andrzeja i Teresy Starmachów – czego efektem staje się założenie w 1996 roku Fundacji Nowosielskich, wspierającej rozwój sztuki współczesnej. Laureatami Nagrody Fundacji Nowosielskich byli między innymi Mirosław Bałka i Leon Tarasewicz.
Na zdjęciu: Jerzy Nowosielski podczas wernisażu swojej wystawy malarstwa w Galerii Bielskiej BWA w 1996 roku, fot. Ewa Kropek-Dominiak
Czytaj więcej o życiu i twórczości artysty w culture.pl >>
Stanisław Niemczyk – urodzony 19 września 1943 roku w Czechowicach-Dziedzicach (zmarł 13 maja 2019) – architekt, autor budynków usługowych, mieszkalnych i sakralnych. Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów, które projektował całościowo, z głębokim zrozumieniem funkcji i potrzeb odbiorców – wiernych. Już pierwszy jego projekt kościoła Ducha Świętego w Tychach (1978–1982), do którego ikonografię stworzył Jerzy Nowosielski, wzbudził duże zainteresowanie swoim nowatorskim podejściem do architektury sakralnej. Za ten projekt otrzymał Nagrodę 1983 Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach (1995–1998) został uznany za jedną z 20 ikon architektury w Polsce wzniesionych po 1989 roku. Niezwykłe są kaplica Matki Bożej Różańcowej oraz prezbiterium i kaplica św. Dominika w kościele Dominikanów na Służewie w Warszawie (2006–2012). Budowany w Tychach od 2000 roku kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary, z klasztorem dla Zakonu Braci Mniejszych oo. franciszkanów, jest porównywany do kościoła Sagrada Familia Antonio Gaudiego w Barcelonie. Jest autorem dziesięciu ukończonych bądź nadal realizowanych kościołów lub kaplic, które często projektował bez honorarium. Wykładał na uczelniach (m.in. w latach 2010–2019 projektowanie architektoniczne w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza, gościnnie w Politechnice Warszawskiej i Politechnice Śląskiej), jednak najbardziej cenił sobie oprowadzanie – studentów lub architektów – po budowie, gdzie wyjaśniał nie tylko swoją wizję architektury, ale też głębsze podstawy myślenia o projektowaniu.
Za swoją działalność otrzymał wiele nagród, wśród nich m.in.: Nagroda Błogosławionego Brata Alberta (1988); Honorowa Nagroda SARP (1998); odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznane przez Jana Pawła II (2000); „Per artem ad Deum” (Przez sztukę do Boga) – medal Papieskiej Rady ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego (2011); „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – Brązowy Medal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013); Nagroda TOTUS Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” (2014); Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów (2019).
Na zdjęciu: Stanisław Niemczyk na placu budowy kościoła św. Franciszka i św. Klary, Tychy, 30.07.2015, fot. Agata Smalcerz
Czytaj więcej o architekcie w culture.pl >>
Więcej o Stanisławie Niemczyku na stronie galerii w tekście Agaty Smalcerz >>
Agata Smalcerz – historyk sztuki, kurator, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1988). Z Galerią Bielską BWA związana od 1992 roku – początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor. Kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce współczesnej.
Jerzy Nowosielski i Stanisław Niemczyk – Spotkanie
Galeria Bielska BWA, sala dolna
7 stycznia – 3 marca 2023
Uwaga! Czas trwania wystawy został wydłużony, pierwotny termin zamknięcia: 26 lutego 2023.
Kuratorka: Agata Smalcerz
Wernisaż połączony z oprowadzaniem kuratorskim: sobota, 7 stycznia 2023, godz. 16.00
Agata Smalcerz zaprasza na wystawę, zobacz na YouTube >>
W mediach o wystawie:
- Agata Smalcerz, „Spotkanie. Wybitny malarz i genialny architekt”, „Relacje-Interpretacje”. Kwartalnik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, nr 1, marzec 2023, str. 6–10 oraz Galeria zdjęć z ekspozycji „Jerzy Nowosielski – Stanisław Niemczyk – Spotkanie”: fot. Krzysztof Morcinek
- TVP 3 Katowice, Zawsze z kulturą, 11.02.2023, prowadzenie Violetta Rotter-Kozera, Galeria Bielska BWA rozpoczęła rok 2023 od sukcesów….; realizacja Ireneusz Kaznocha (czas trwania: 5’39’’ – 9’58’’) >>
- (m) Sakralne klejnoty, zdjęcia Łukasz Pudełko, Kronika Beskidzka nr 2, 12 stycznia 2023, str. 16
- Bielsko-Biała. Konfrontacja artystów. Wystawa poświęcona J. Nowosielskiemu i S. Niemczykowi, TVP 3 Katowice, Aktualności, reporter Ireneusz Kaznocha, zdjęcia Michał Duczymiński, 7.01.2023, wyd. 18.30 (13’15’’–14’,34’’) >>
- TVP 3 Katowice, Wystawa „Jerzy Nowosielski – Stanisław Niemczyk – Spotkanie", katowice.tvp.pl, 5.01.2023 >>
- PAP/Marek Szafrański, Ekspozycja Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka w Galerii Bielskiej BWA, fot. PAP/Z. Meissner, Dzieje.pl Portal Historyczny 07.01.2023 Kultura i sztuka >>
także w Portalu Gospodarczym wnp.pl >> - ar, Sakralne projekty Nowosielskiego i Niemczyka – wystawa, 8.01.2023, 19.35, ar / bielsko.info >>
- Jerzy Nowosielski i Stanisław Niemczyk - „Spotkanie”, 08.01.2023, godz. 08:00, bielsko.biala.pl >>
- Jerzy Nowosielski i Stanisław Niemczyk – Spotkanie, 7.01–26.02.2023, artinfo.pl >>
- Marcin Kałuski, Twórczość Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka w Galerii Bielskiej BWA, 5.01.2023, beskidzka24.pl >>
- Spotkanie. Twórczość Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka - wystawa architektoniczna, 05.01.2023, Sztuka Architektury >>
- Twórczość Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka w Galerii Bielskiej BWA, 3.01.2023, architekci.pl >>
- Najciekawsze wystawy 2023 roku, Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA: Jerzy Nowosielski, Stanisław Niemczyk. Spotkanie,7 stycznia – 26 lutego; Stany przejściowe. Wystawa z Kolekcji Galerii Bielskiej BWA, 14 stycznia – 26 lutego (…), Na Dobry Początek 02.01.2023, Magazyn SZUM >>
___________________________________________________________________________
Program towarzyszący
- Wernisaż, oprowadzanie kuratorskie i projekcja filmów
sobota, 7 stycznia 2023, godz. 16.00
Wernisaż i oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz projekcja dwóch filmów (LITURGIA, 2003, 27’; PORTRET Z LUSTREM, 2003, 23’) z cyklu dokumentalnego JERZY NOWOSIELSKI, zrealizowanego w latach 2003–2004 przez Stanisława Kubiaka.
Wstęp wolny. - wernisaż wystawy Pauliny Niemczyk
sobota, 7 stycznia 2023, godz. 18.00, Klubokawiarnia Aquarium
wernisaż wystawy Pauliny Niemczyk – Włochy, błękit i amulet na szczęście. Czytaj więcej o wystawie >> - Co robi architekt? – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi
niedziela, 15 stycznia 2023, godz. 12.30
Oprowadza Ala Gocka, edukatorka Galerii Bielskiej BWA. Oprowadzanie połączone z krótkim warsztatem. Wstęp w cenie biletu wstępu (1 zł dla osób powyżej siódmego roku życia) - Ferie w galerii – warsztaty dla dzieci
23–27 stycznia 2023, godz. 12.00–13.30 dla osób indywidualnych
16–27 stycznia 2023, godz. 9.00–11.00 dla grup zorganizowanych
Prowadzi Karolina Zięba, edukatorka Galerii Bielskiej BWA. Koszt: 15 zł / os. (za jeden dzień).
Czytaj więcej >> - Sesja poświęcona twórczości prof. Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka
sobota, 21 stycznia 2023, godz. 12.00
Krystyna Czerni – Największe dzieło sakralne Jerzego Nowosielskiego – polichromia kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach.
Leon Tarasewicz – Wspomnienie o Jerzym Nowosielskim
Robert Wojtecki – Stanisław Niemczyk – ALFABET
Wawrzyniec Jaworski – Wspomnienie o Stanisławie Niemczyku
Zobacz zapis wideo wystąpień gości podczas sesji na Fecebooku Galerii Bielskiej BWA >> - Srebrny horyzont sztuki – spotkanie z seniorami
niedziela, 29 stycznia 2023, godz. 11.00
Prowadzi Ala Gocka, wstęp wolny. - Oprowadzanie w języku ukraińskim
sobota, 4 lutego 2023, godz. 16.00
Po aktualnych wystawach oprowadza Julia Ogińska, artystka i edukatorka.
Wstęp wolny. - Bliżej sztuki – szkolenie dla nauczycieli
środa, 8 lutego 2023, godz. 17.00
wstęp wolny (dla osób zapisanych, zapisy przez stronę WOM >> ) - Oprowadzanie kuratorskie
piątek, 10 lutego 2023, godz. 17.00
wstęp w cenie biletu. Czytaj więcej >> - Projekcja filmu z cyklu dokumentalnego JERZY NOWOSIELSKI
wtorek, 21 lutego 2023, godz. 17.00, Willa Sixta
Pokaz filmu RETROSPEKCJA, 2004, 52’, w reżyserii Stanisława Kubiaka. Czytaj więcej >> - Symbolika w malarstwie sakralnym Jerzego Nowosielskiego – oprowadzanie kuratorskie
piątek, 3 marca 2023, godz. 17.00
wstęp wolny
Czytaj więcej >> - Cykl wykładów o Jerzym Nowosielskim – dr Krystyna Czerni:
piątek, 17 lutego 2023, godz. 18.00: Między tradycją a awangardą. Bogactwo odwołań do sztuki dawnej w sztuce Jerzego Nowosielskiego. Czytaj więcej >>
piątek, 17 marca 2023, godz. 18.00: Malarska „dwujęzyczność” Jerzego Nowosielskiego. Związki między abstrakcją a ikoną w monumentalnych projektach sakralnych.
piątek, 14 kwietnia 2023, godz. 18.00: Malarz w piekle – Walka z manichejską wizją rzeczywistości w myśli i sztuce Jerzego Nowosielskiego.
piątek, 12 maja 2023, godz. 18.00: Kłopot z Nowosielskim. Recepcja sztuki Jerzego Nowosielskiego w Polsce i na świecie.
piątek, 16 czerwca 2023, godz. 18.00: Prace nad Katalogiem Sztuki Sakralnej Jerzego Nowosielskiego. - Zwiedzanie kościołów zaprojektowanych przez Stanisława Niemczyka
sobota, 13 maja 2023, godz. 10.00–16.00
W czwartą rocznicę śmierci Stanisława Niemczyka zaplanowano objazd – zwiedzanie wybranych zaprojektowanych przez niego kościołów (Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, Jana Pawła II w Pszczynie, Ducha Świętego w Tychach, św. Franciszka i św. Klary w Tychach), po których oprowadzał będzie Robert Wojtecki.
Przeczytaj relację:
Barbara Siemińska, „Dzień cudów”, „Gazeta Czechowicka” nr 6 (522), 23 czerwca 2023, str.10-11
Barbara Siemińska – DZIEŃ CUDÓW, Gazeta Czechowicka nr 6/2023
Tekst udostępniony dzięki uprzejmości autorki.
dr Krystyna Czerni – historyczka sztuki, najsłynniejsza biografka Jerzego Nowosielskiego, autorka wielu książek o artyście i jego twórczości, wśród nich m.in. wielokrotnie nagradzany „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” z 2012 roku.
prof. Leon Tarasewicz – jeden z najważniejszych współczesnych malarzy, przyjaciel prof. Jerzego Nowosielskiego
inż. arch. Robert Wojtecki – architekt, kontynuator wraz z żoną Anną Niemczyk-Wojtecką działalności Biura Architektonicznego „ARS Architektura” założonego przez Stanisława Niemczyka
o. Wawrzyniec Jaworski – franciszkanin, budowniczy kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach.
Krzysztof Morcinek – artysta wizualny, kurator wystaw, Galeria Bielska BWA.
Ala Gocka – historyczka sztuki, przewodniczka po muzeach Amsterdamu, edukatorka w Galerii Bielskiej BWA.
Karolina Zięba – edukatorka Galerii Bielskiej BWA, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, organizatorka wydarzeń w sferze kultury.
Zaproszenie wraz z programem towarzyszącym
PDF do pobrania
Zaproszenie na wystawę
Na wystawę zaprasza Agata Smalcerz, kuratorka wystawy. Realizacja: Marcin Szendoł.