Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Spotkanie

Aktualne

Dwóch wybitnych twórców, malarza i architekta, połączyło dzieło, którym jest kościół Ducha Świętego w Tychach, jedna z najciekawszych realizacji architektury współczesnej.

Podczas otwartego oprowadzania po wystawie „Spotkanie”, kuratorka Agata Smalcerz opowie o twórczym spotkaniu Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka podczas realizacji kościoła Ducha Świętego w Tychach.


Agata Smalcerz:
Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Jerzego Nowosielskiego, w hołdzie dla artysty, którego 100-lecie urodzin obchodziliśmy 7 stycznia. Na ten rok przypada także inna ważna rocznica: 19 września minie 80 lat od urodzin Stanisława Niemczyka. Tych dwóch genialnych twórców, malarza i architekta, połączyło dzieło, którym jest kościół Ducha Świętego w Tychach Żwakowie, zbudowany 41 lat temu, jedna z najwybitniejszych realizacji architektury współczesnej. To Stanisław Niemczyk – projektując kościół, który zrewolucjonizował myślenie o przestrzeni sakralnej – był inicjatorem zaproszenia w 1982 roku Jerzego Nowosielskiego, prawosławnego malarza i profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znanego z monumentalnych malowideł w świątyniach różnych obrządków, do stworzenia programu ikonograficznego polichromii w kościele katolickim. W 2019 roku kościół wraz z zabudową został wpisany do rejestru zabytków.
7 stycznia 2023 roku Galeria Bielska BWA otwarła wystawę pt. Jerzy Nowosielski i Stanisław Niemczyk – Spotkanie.

Agata Smalcerz ­– historyk sztuki, kurator, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1988). Z Galerią Bielską BWA związana od 1992 roku – początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor. Kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce współczesnej.

Czytaj więcej o wystawie i wydarzeniach towarzyszących, trwających do czerwca 2023 roku, zobacz zdjęcia z wernisażu i ekspozycji >>

Jerzy Nowosielski, Stanisław Niemczyk – Spotkanie
Oprowadzanie kuratorskie,
oprowadza Agata Smalcerz
piątek, 10 lutego 2023, godz. 17.00 (wstęp w cenie biletu)