Ferie 2023 z Galerią Bielską BWA

Aktualne

Zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnego odkrywania świata sztuki i architektury w czasie ferii zimowych. Zajęcia w Willi Sixta i Galerii Bielskiej BWA.

Co ma wspólnego fizyka ze sztuką? Czym jest abstrakcja? Czy istnieje idealny plac zabaw? Jak zagospodarować bezludną wyspę?

Na te i inne pytania odpowiemy wspólnie podczas inspirujących spotkań ze sztuką w czasie ferii zimowych 2023 w Willi Sixta i Galerii Bielskiej BWA.

Ferie z Kolekcją – aktywne zwiedzanie Willi Sixta

W pierwszy tydzień ferii, czyli od 16 do 20 stycznia 2023 od godz. 12.00, zapraszamy do Willi Sixta na wyjątkowe spotkania ze sztuką, podczas których w aktywny sposób podejmiemy próbę interpretacji dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Omówimy takie zagadnienia, jak: barwa, emocje, symbol czy abstrakcja. Oprowadzanie będzie połączone z ćwiczeniami i dyskusją.

Udział w zajęciach w Willi Sixta jest bezpłatny. Czas trwania: ok. 1 godz. Można uczestniczyć zarówno w całym cyklu, jak i wybranych spotkaniach.

Program:

Dzień 1, poniedziałek, 16 stycznia, godz. 12.00
Sztuka iluzji
Na przykładach z historii sztuki oraz z prac prezentowanych w Willi Sixta zastanowimy się, czym jest iluzja, metafora i symbol.

Dzień 2, wtorek, 17 stycznia, godz. 12.00
Kolor
Wychodząc od fizyki i chemii omówimy, czym jest kolor i barwa oraz jakie znaczenie mają w sztuce współczesnej.

Dzień 3, środa, 18 stycznia, godz. 12.00
Abstrakcja
Czym jest abstrakcja w sztuce i jak tworzą ja artyści? Interaktywne zajęcia, podczas których poszukiwać będziemy obrazów abstrakcyjnych. Podejmiemy próbę ich analizy formalnej i artystycznej. Na koniec poznamy czym jest synestezja i jak wpływa ona na odczuwanie sztuki współczesnej.

Dzień 4, czwartek, 19 stycznia, godz. 12.00
Portret
Zajęcia w oparciu o prace portretowe z wystawy Dla Johanne i Anny. Omówimy zagadnienia portretu i autoportretu, a w atmosferze dobrej zabawy stworzymy wspólne rysunki.

Dzień 5, piątek, 20 stycznia, godz. 12.00
Bajka i mitologia
Wspólnie poszukamy wzajemnych połączeń między różnymi obszarami kultury, takimi jak mitologia, książka, film, obraz. Zobaczymy, jak artyści nawiązują do popkultury i co z tego wynika. 

Kolejność warsztatów i szczegółowy program mogą ulec zmianie.

Ferie w galerii – warsztaty

W dniach 23–27 stycznia 2023, od godz. 12.00, wspólnie obejrzymy aktualne wystawy w Galerii Bielskiej BWA i wybierzemy się w podróż do świata architektury i sztuki. Poznamy podstawowe pojęcia z zakresu projektowania, a także różne techniki plastyczne. Zaprojektujemy i wykonamy między innymi idealny plac zabaw i bezludną wyspę.

Koszt udziału: 15 zł za osobę, za jeden dzień lub 60 zł za osobę za pięć dni. Czas trwania: ok. 1,5 godz.
Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Obowiązują zapisy: edukacja@galeriabielska.pl oraz przedpłata na konto Galerii Bielskiej BWA: 93 1240 4142 1111 0000 4825 7514. W tytule przelewu prosimy napisać: Warsztaty – ferie 2023.

Przy braku przedpłaty nie jesteśmy w stanie zagwarantować udziału, ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

Program:

Dzień 1, poniedziałek, 23 stycznia, godz. 12.00
Pokój marzeń
Wyobraź sobie swój wymarzony pokój – czego nie może w nim zabraknąć?
Na warsztatach poznamy podstawowe pojęcia związane z projektowaniem wnętrz, takie jak: kolor, forma, linia, objętość czy tekstura. Następnie, używając węgla i tuszu, przygotujemy projekt wnętrza idealnego pokoju, wypełnimy go kolorami i tekstyliami.
Materiały: tusz, piórko, węgiel, tkaniny, kolorowy papier, pastele.

Dzień 2, wtorek, 24 stycznia, godz. 12.00
Bezludna wyspa
Znasz tę zabawę – „Jedziesz na bezludną wyspę, możesz zabrać ze sobą tylko jedną rzecz”?
Na naszą bezludną wyspę weźmiemy więcej, niż jedną rzecz i wspólnie zastanowimy się, co sprawia, że dane miejsce jest atrakcyjne do zamieszkania i jakie czynniki mają na to wpływ. Następnym krokiem będzie stworzenie idealnej wyspy w technice kolażu. Wyspy, na której nie może zabraknąć tego, co najbardziej lubimy.
Materiały: brystol, tkaniny, cekiny, wełna, gazety.

Dzień 3, środa, 25 stycznia, godz. 12.00
Budynek – bryła 3D
Budujemy miasto – mali konstruktorzy, do dzieła!
Każdy architekt powinien poznać nie tylko teorię, ale także zdobyć praktyczne umiejętności na placu budowy. Dlatego sprawdzimy nasze siły w konstruowaniu bryły przestrzennej bryły, zaznajomimy się z siłą ciężkości i grawitacji.
Materiały: makaron, plastelina.

Dzień 4, czwartek, 26 stycznia, godz. 12.00
Plac zabaw
Idealny plac zabaw nie istn…
Jak może wyglądać idealny plac zabaw – jakie funkcje powinien spełniać i jakie potrzeby zaspokajać? Wspólnie zastanowimy się nad odpowiedziami na powyższe pytania, a następnie przygotujemy przestrzenne projekty z naturalnych materiałów.
Materiały: karton, tektura falista, patyki, sznurek.

Dzień 5, piątek, 27 stycznia, godz. 12.00
Mandala
Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czym jest stan przejściowy i jak można go uchwycić za pomocą plastycznych środków wyrazu. Po wspólnym obejrzeniu wystawy przygotujemy mandale, misterne układanki, w których skupimy się na procesie ich powstawania, proces ten potraktujemy jako wyjście ze stanu przejściowego. Na koniec, zgodnie z buddyjskim rytuałem, zniszczymy nasze prace.
Materiały: wycinanki, wyklejanki, naturalne materiały

Wszystkie materiały zapewnia organizator.

Kolejność warsztatów i szczegółowy program mogą ulec zmianie.

Warsztaty dla grup zorganizowanych

Dodatkowo, z myślą o zimowiskach i półkoloniach, proponujemy warsztaty towarzyszące aktualnym wystawom (Spotkanie i Stany przejściowe) dla grup zorganizowanych podczas ferii zimowych. Zapraszamy domy kultury i inne instytucje do kontaktu: edukacja@galeriabielska.pl

Możliwe są terminy zarówno w pierwszym, jak i drugim tygodniu ferii zimowych, w godz. 9.00–11.00. Koszt: 15 zł / os.