Aktualne

W 12. rocznicę śmierci Jerzego Nowosielskiego, we wtorek 21 lutego 2023, odbędzie się projekcja trzeciego filmu z cyklu dokumentalnego o wybitnym artyście.

Jerzy Nowosielski był nie tylko malarzem i rysownikiem, ale też scenografem, filo­zofem i teologiem prawosławnym. Uważany jest za jednego z najwybit­niejszych współczesnych twórców ikon, przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach. Zajmował się także działalnością pedagogiczną: najpierw w PWSSP w Łodzi, a od 1962 do 1993 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. Cieszył się w środowisku akademickim niezwykłym autorytetem.

Film Retrospekcja to wyjątkowy zbiór wspomnień artystów, architektów (m.in. Stanisława Niemczyka), historyków sztuki i filozofów, opowiadających o życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego. Niemal godzinny materiał jest bogatym źródłem wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką współczesną i sakralną. Wydarzenie towarzyszy wystawie Spotkanie, prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA w dniach 7 stycznia – 3 marca 2023. Pokaz filmu odbędzie się dokładnie w 12. rocznicę śmierci Jerzego Nowosielskiego.

Cykl dokumentalny o Jerzym Nowosielskim został zrealizowany przez Stanisława Kubiaka w latach 2003–2004. Kolejne części mają następujące tytuły: LITURGIA (2003, 27’), PORTRET Z LUSTREM (2003, 23’) i  RETROSPEKCJA (2004, 52'). Cykl został wyprodukowany przez Q.B.A. Produkcja Filmów i Telewizję Polską S.A. Oddział we Wrocławiu dla Programu I.

Dwa pierwsze filmy były odtwarzane podczas wernisażu wystawy Spotkanie, 7 stycznia 2023.

Stanisław Kubiak – dokumentalista, reportażysta, autor programów o tematyce kulturalnej i historycznej. Współpracował z TVP 3 Wrocław, był również niezależnym producentem.

_________________

Pokaz filmu RETROSPEKCJA (2004, 52') z cyklu JERZY NOWOSIELSKI
wtorek, 21 lutego 2023, godz. 17.00
Willa Sixta (ul. Adama Mickiewicza 24, Bielsko-Biała)
wstęp wolny

Czytaj więcej o wystawie Spotkanie >>