Natura i ceramika. Wernisaże i oprowadzania kuratorskie

Aktualne

Galeria zaprasza na nowe wystawy: powstających w naturze prac Krzysztofa Maniaka, instalacji ceramicznych czworga uznanych artystów oraz obrazów Błażeja Sobańskiego – wystawy można zwiedzać od 26 czerwca do 30 sierpnia br.

W piątek 26 czerwca 2020 roku w Galerii Bielskiej BWA otwarto trzy nowe wystawy: „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020”, której kuratorem jest Sebastian Cichocki; wystawę „Poblask”, prezentującą ceramiczne obiekty przestrzenne Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Remigiusza GrytaJolanty Hermy-Pasińskiej i Adama Soboty – kuratorką wystawy jest Lucyna Wylon, oraz wystawę obrazów Błażeja Sobańskiego pt. „Obcy”  w Klubokawiarni Aquarium – inaugurującą Festiwal Ekodzieło 2020 Klubu Gaja.

Otwarcie wystaw miało miejsce o godzinie 18.00 w otwartej przestrzeni – na placu pomiędzy Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka, co umożliwiło uczestnictwo w wydarzeniu wszystkim chętnym widzom, przy zachowaniu dystansu społecznego.
Samo zwiedzanie wystaw możliwe jest przy zachowaniu obowiązujących limitów: maksymalnie 25 osób w sali górnej, 15 osób w sali dolnej i 20 osób w Klubokawiarni  Aquarium, która po dłuższej przerwie jest już otwarta dla gości.

Po wernisażu na placu zagrał zespół Kosmonauci – formacja jazzowa złożona z młodych muzyków, absolwentów i uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. 
Czytaj więcej o zespole Kosmonauci >>

Prezentowana w sali dolnej galerii wystawa pt. „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020” – to wypowiedź artysty o konstruowaniu natury, niemożności wyjścia poza antropogeniczny pejzaż. Wystawa prezentuje prace powstałe podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach małopolskiego Tuchowa. Za pomocą kilku skromnych wypowiedzi artystycznych, Krzysztof Maniak opowiada o odtwarzaniu procesów „produkcji natury”, w czasach po końcu natury.
O twórczości Krzysztofa Maniaka, o zagadnieniach sztuki w skali 1:1, która może być trudna do rozpoznania zarówno dla instytucji, jak i widza, ponieważ idealnie kamufluje się w otoczeniu, opowie widzom kurator wystawy Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zaplanowane na godz. 17.00 oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty poprzedzi wernisaż wystaw na placu przed galerią o godz. 18.00. Wystawie towarzyszą książka wydana przez BWA Tarnów w partnerstwie z Galerią Bielską BWA pt. „Wybrane prace fotograficzne, dokumentujące działania, interwencje i obserwacje Krzysztofa Maniaka w Tuchowie i okolicach, w latach 2013–2019”, pod redakcją Sebastiana Cichockiego oraz folder z opisem prezentowanych prac oraz tekstem o wystawie i sztuce Krzysztofa Maniaka. Autorem tekstów w obu wydawnictwach jest Sebastian Cichocki, autorką opracowania graficznego Kaja Gliwa. Teksty posiadają dwie wersje językowe: polska i angielską.

Czytaj więcej o wystawie  „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020” >>

W górnej sali galerii uznani artyści ceramicy: Monika Dąbrowska-Picewicz, Remigiusz Gryt, Jolanta Herma-Pasińska i Adam Sobota zapraszają na swoją kolejną wspólną prezentację ceramiki. To także kolejna odsłona ich artystycznego dialogu, którego wątki splatają się w życiu i twórczości każdego z twórców – tym razem będzie to studium relacji światła i rzeźbiarskich form ceramicznych. Na wystawie „Poblask” zobaczymy instalacje ceramiczne w dialogu ze światłem. Światło nie jest jednak tematem wystawy, jest łącznikiem scalającym wystawę. Podobnie jak materia ceramiczna, służy artystom do opowiedzenia pewnych historii. Górna sala galerii – rozjaśniona jedynie refleksami świetlnymi i poblaskiem emanującymi z ceramicznych rzeźb – dostarczy widzom wielu wrażeń, pozwoli inaczej spojrzeć na ceramikę.
Kuratorką wystawy jest Lucyna Wylon.
Czytaj więcej o wystawie „Poblask” >>

W Klubokawiarni Aquarium, która jest już otwarta dla gości po dłuższej przerwie, prezentowana jest wystawa najnowszych prac malarskich Błażeja Sobańskiego pt. „Obcy”. To obrazy nierealnych światów zapełnionych wizerunkami zwierząt znanych dobrze z ekosystemów naszej planety.
Wystawa trwa od 26 czerwca do 29 lipca 2020 roku. Otwarcie wystawy inauguruje Festiwal Ekodzieło 2020, organizowany przez Klub Gaja.
Czytaj więcej o wystawie Błażeja Sobańskiego „Obcy” >>

________________________________________________________________________________________

Galeria Bielska BWA, piątek, 26 czerwca 2020
W programie wieczoru:
godz. 17.00 (sala dolna)
Oprowadzanie kuratorskie
po wystawie „ Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020”.
Oprowadza kurator Sebastian Cichocki

Plac pomiędzy Galerią Bielską BWA oraz Teatrem Lalek Banialuka
godz. 18.00
Otwarcie wystaw:
– „Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020”. Kurator – Sebastian Cichocki
– „Poblask”. Ceramiczne obiekty przestrzenne Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Remigiusza Gryta, Jolanty Hermy-Pasińskiej i Adama Soboty.  Kuratorka – Lucyna Wylon
– Błażej Sobański – „Obcy”. Inauguracja Festiwalu Ekodzieło 2020 Klubu Gaja

godz. 18.30
Koncert zespołu Kosmonauci
w składzie:
Jan Pieniążek – perkusja,
Bartłomiej Lucjan – kontrabas
Tymon Kosma – wibrafon
 Miłosz Pieczonka – saksofon

godz. 18.30
Galeria Bielska BWA (sala górna)
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów po wystawie „Poblask”
Oprowadzanie moderuje kuratorka Lucyna Wylon. O swoich pracach opowiedzą artyści: Monika Dąbrowska-Picewicz, Remigiusz Gryt, Jolanta Herma-Pasińska i Adam Sobota.

Uwaga! Uczestnictwo w wernisażach, oprowadzaniach kuratorskich oraz zwiedzanie wystaw w obu salach Galerii Bielskiej BWA oraz Klubokawiarni Aquarium odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie galerii związanym z bezpieczeństwem sanitarnym w okresie pandemii.