Błażej Sobański – Obcy

Malarskie obrazy nierealnych światów zapełnionych wizerunkami zwierząt znanych dobrze z ekosystemów naszej planety.

Wystawa najnowszych prac malarskich Błażeja Sobańskiego, znanego dotąd gównie z mniejszych form – rysunków tuszem na papierze z dodatkiem szlagmetalu.
Nastrój i kompozycja prac malarskich bielskiego artysty sięgają kolaży, które tworzył on na początku swojej aktywności twórczej.
Moje prace wyglądają jak grafika, ale grafiką nie są. Malowane są tuszem na papierze akwarelowym z dodatkiem szlagmetalu i farby akrylowej. Ta technika i sposób twórczości są zwieńczeniem wieloletnich poszukiwań.
(Błażej Sobański w katalogu 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018 pod redakcją Agaty Smalcerz)

Prezentowane prace przenoszą widza w nierealne światy zapełnione wizerunkami zwierząt, znanych dobrze z ekosystemów naszej planety.

Błażej Sobański:
Od dawna interesuje mnie mnogość rzeczywistości, które wokół nas krążą. Te, które wyobrażamy sobie, że istnieją, te z którymi się stykamy, które sami kreujemy. To, jak te rzeczywistości ścierają się i jak potrafią być odległe od siebie. A co najważniejsze – świadomość, że w tym samym czasie żyje tak wiele istnień na pozór tylko „obcych”, niezależnych od siebie.Błążej SobańskiBłażej Sobański – urodzony w 1973 roku w Bielsku-Białej.
Ukończył Beskidzkie Szkoły Sztuki Użytkowej, gdzie kształcił się w pracowni prof. Ernesta Zawady.
Od 1992 do 2001 roku pracował w Stowarzyszeniu Ekologiczno-Kulturalnym Klub Gaja, prowadząc warsztaty graffiti. Brał również udział w happeningach, spektaklach i innych działaniach artystycznych Klubu Gaja. Współzałożyciel grupy graffiti 3fala.art.pl

Wystawiał prace m.in. w Galerii „Le Madame” w Warszawie, Galerii „Klatka” na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Galerii „Podwale 26a” we Wrocławskim Centrum Prasowym.
Uczestniczył w 4. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Wystawa trwa od 26 czerwca do 29 lipca 2020 roku.
Otwarcie wystawy w piątek, 26 czerwca br. inauguruje Festiwal Ekodzieło 2020  Klubu Gaja.


Czytaj więcej o wydarzeniach w dniu otwarcia wystaw w piątek, 26 czerwca 2020 >>

________________________________________________________________________________________

W mediach o wystawie

Magazyn SZUM online, Na Dobry Początek, 22-28 czerwca >>

Kronika Beskidzka, 2 lipca 2020, Zwierzęta w Aquarium, czyli Istnienia (nie)obce, str. 32 (pdf.)