O twórczości Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka

Aktualne

Leon Tarasewicz i Krystyna Czerni o Nowosielskim, Robert Wojtecki i o. Wawrzyniec Jaworski o Niemczyku. Zapraszamy na sesję poświęconą wybitnemu artyście i architektowi wizjonerowi.

W najbliższą sobotę, 21 stycznia 2023 roku o godz. 12.00, Galeria Bielska BWA zaprasza na sesję poświęconą twórczości Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka. Sesja jest jednym z wydarzeń towarzyszących otwartej niedawno w galerii wystawie zatytułowanej „Spotkanie”, prezentującej projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego dla kościoła Ducha Świętego w Tychach, znajdujące się w Muzeum Miejskim w Tychach, a także inne projekty sakralne mistrza przechowywane w Muzeum Ikon w Supraślu. Twórczość Stanisława Niemczyka, jego wizjonerskie projekty kościołów, ukazane są w postaci szkiców, rysunków i makiet, skonfrontowanych z fotografiami zrealizowanych budowli.
Kuratorka wystawy Agata Smalcerz zaprosiła do udziału w sesji znawców dzieła obydwu twórców, przyjaciół artystów, krytyków sztuki, kontynuatorów dzieła.

Rok 2023 ogłoszony został rokiem Jerzego Nowosielskiego. O największym dziele sakralnym Jerzego Nowosielskiego – polichromii kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach opowie podczas bielskiej sesji dr Krystyna Czerni – historyczka sztuki, najsłynniejsza biografka Jerzego Nowosielskiego. Będzie to pierwszy wykład w cyklu sześciu wykładów o życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego, z których ostatni zaplanowany jest na 16 czerwca br.
Wspominać prof. Nowosielskiego będzie jego przyjaciel Leon Tarasewicz, jeden z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. O realizacjach i wizjach architektonicznych Stanisława Niemczyka w wystąpieniu pt. „Alfabet” opowie Robert Wojtecki – architekt, kontynuator wraz z żoną Anną Niemczyk-Wojtecką, działalności Biura Architektonicznego „ARS Architektura” założonego przez Stanisława Niemczyka. Warto dodać, iż w sobotę 13 maja br., w czwartą rocznicę śmierci Stanisława Niemczyka, galeria zaplanowała zwiedzanie zaprojektowanych przez Niemczyka kościołów w Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie i w Tychach, po których oprowadzał będzie Robert Wojtecki.
Podczas sesji wspominać Stanisława Niemczyka będzie o. Wawrzyniec Jaworski – franciszkanin, budowniczy kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, zaprojektowanego przez Niemczyka.

W Galerii Bielskiej BWA są do nabycia dwa albumy z serii przygotowanej przez Krystynę Czerni, prezentującej projekty i realizacje Jerzego Nowosielskiego w budowlach sakralnych: Nowosielski na Śląsku i Nowosielski na Mazowszu.
Wcześniejsze albumy z tej serii: Nowosielski w Małopolsce i Nowosielski na Podlasiu są już niestety wyczerpane.
Więcej o wydawnictwach w internetowym sklepie galerii >>

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, sala rautowa, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
sobota, 21 stycznia 2023, godz. 12.00, wstęp wolny
Sesja poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka
W programie:
Krystyna Czerni – Największe dzieło sakralne Jerzego Nowosielskiego – polichromia kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach.
Leon Tarasewicz – Wspomnienie o Jerzym Nowosielskim
Robert Wojtecki – Stanisław Niemczyk – ALFABET
Wawrzyniec Jaworski – Wspomnienie o Stanisławie Niemczyku

Zapis wideo wystąpień gości podczas sesji na Facebooku Galerii Bielskiej BWA >>


Czytaj więcej o wystawie Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka „Spotkanie”, o samych artystach, wydarzeniach towarzyszących wystawie >>