Plener rzeźbiarski dla młodzieży

Aktualne

W ogrodzie Willi Sixta Marcin Rząsa przybliża uczniom liceów plastycznych z Zakopanego i Bielska-Białej tajniki sztuki rzeźbiarskiej.

Do udziału w plenerze rzeźbiarskim Galeria Bielska BWA zaprosiła młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Podczas pięciodniowych warsztatów, tajniki sztuki rzeźbiarskiej przybliży młodzieży Marcin Rząsa, znany artysta, prowadzący w Zakopanem Galerię Antoniego Rząsy. Uczestnicy pleneru wykorzystają pnie lipowe, pochodzące z drzew powalonych w mieście przez wichury lub ściętych podczas przebudowy bielskich dróg.
W trakcie pleneru widzowie – mieszkańcy Bielska-Białej i turyści, będą mogli obserwować proces powstawania rzeźb. Ogród Willi Sixta otwarty jest dla osób zwiedzających od godz. 8.00 do 21.00 (w niedzielę od 10.00).

Plener rzeźbiarski dla młodzieży realizowany jest w programie projektu Galerii Bielskiej BWA pod nazwą Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?
Głównymi wydarzeniami są wystawy współczesnej rzeźby w drewnie autorstwa Józka Nowaka „Artyści” (w sali górnej galerii)  i Marcina Rząsy „Cisza” (sala dolna). Dla obu artystów drewno jest wyłącznym materiałem rzeźbiarskim. Obaj tworzą całe postaci ludzkie z jednego kawałka drewna, lecz sposób ich potraktowania jest odmienny. W programie wiele wydarzeń związanych z rolą drewna, jako materiału naturalnego, bliskiego człowiekowi, ale także miejscem drzew w ekosystemie i koniecznością ich ochrony. Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest Agata Smalcerz.

Finał pleneru zaplanowany jest na piątek, 16 czerwca br. Będzie można zobaczyć powstałe w czasie warsztatów rzeźby (godz. 14.00).
Cały piątek przebiegać będzie pod hasłem Święto drzewa w Willi Sixta.
Wydarzeniem dnia będzie panel dyskusyjny na temat roli drzew w ekosystemie i konieczności ich ochrony, ale też drewna jako materiału naturalnego, bliskiemu człowiekowi, udziałem artystów pracujących z drewnem, ekologów i urzędników odpowiedzialnych za drzewa w mieście.

Uczestnicy pleneru:
Uczennice PLSP w Bielsku-Białej: Joanna Dwornik, Olga Mizia, Jowita Nowogrodzka-Ligęza, Julia Rozborska.
Nauczyciel: Ryszard Kwak
Uczniowie PLSP w Zakopanem: Bartosz Gajak, Szymon Gizak.
Nauczyciele: Wojciech Hyc i Andrzej Mrowca

Prowadzenie warsztatów: Marcin Rząsa

Czytaj o projekcie Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość? oraz programie Święta drzewa w Willi Sixta >>

Czytaj więcej o wystawie Marcina Rząsy „Cisza” oraz o samym artyście >>

Zobacz relację filmową