Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Marie Henry

Aktualne

Artur Pałyga zaprasza tym razem na wspólne czytanie sztuki belgijskiej autorki pt. „Tu leży śp. Michèle Mercier, lat 52”.

W najbliższy piątek, 16 lutego 2024 roku, miłośnicy wspólnego czytania sztuk teatralnych, zajmą się sztuką belgijskiej autorki Marie Henry, preferującej kolektywną pracę nad tekstem oraz tworzeniem spektaklu.

Artur Pałyga zaprasza do czytania sztuki:
Prawie, jak farsa. Prawie jak kryminał – pisze we wstępnych didaskaliach. Marie Henry, 48-letnia autorka belgijska współtworzy brukselski kolektyw teatralny Groupe Toc, gdzie gotowy tekst jest punktem wyjścia do pracy m.in. improwizatorskiej. Przeczytamy więc coś w rodzaju partytury koncertu jazzowego opartego w dużej mierze na improwizacji, ale spróbujmy.

Tenże tekst zresztą, w tej postaci, otrzymał w 2009 roku przyznawaną co trzy lata Nagrodę Dramatyczną Wspólnoty Francuskiej w Belgii. Premiera sztuki odbyła się wcześniej, w 2005 roku w Brukseli, przygotowana przez kolektyw Toc. Z tego, co się orientuję, nikt więcej nie grał tej sztuki. Odbywały się tylko jej czytania, m.in. w Polsce, stąd mamy przekład.

Marie Henry studiowała reżyserię teatralną, ale stwierdziła, że woli pisać i współtworzyć spektakl kolektywnie. Zaznacza, że nie interesuje jej teatr psychologiczny i że jej teksty są od psychologii dalekie, że całkowicie psychologizm wyklucza. Co to oznacza? Że nie tyle nawet nie zastanawia się nad tym, jak postać zareagowałaby w rzeczywistości, co w sposób celowy, oddala tę reakcję od psychologicznie prawdopodobnej. Co wtedy? Schematy zachowań, czasem dziwnie poprzekręcane. Język, czasem dziwny. (…)
Przed polskim czytaniem aktorskim tej sztuki w Teatrze Polskim we Wrocławiu, reklamowano ją tak: „Zwłoki Michèle Mercier zostały pogryzione przez gryzonie. Trzy pary starają się wyjaśnić, jak doszło do jej śmierci. Ich spostrzeżenia w tym samym czasie wzajemnie się uzupełniają, wykluczają i unieważniają. Oscylując między farsą, śledztwem kryminalnym i portretem rodzinnym, Marie Henry, członkini kolektywu TOC, przedstawia jadowity wizerunek neurotycznego społeczeństwa”.
Zapraszam serdecznie!

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Marie Henry – „Tu leży śp. Michele Mercier, lat 52”
Prowadzenie – Artur Pałyga
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 16 lutego 2024, godz. 18.00

Styczniowe czytanie Teatru Tekstu im. T. Sixta odbyło się wyjątkowo w Teatrze Lalek Banialuka (Scena na piętrze, 19.01.2024). Czytano sztukę Simona Stephensa pt. „Harper”; tłum. Małgorzata Semil.

W Wili Sixta w grudniu 2023 roku czytana była sztuka Jarosława Jakubowskiego pt. „Generał” >>

Czytaj więcej o Arturze Pałydze, znanym dramaturgu, twórcy Teatru Tekstu im. Teodora Sixta oraz o początkach czytania sztuk we wnętrzach Willi Sixta >>