Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Matka Gorkiego

Aktualne

Artur Pałyga zaprasza na wspólne czytanie sztuki „Matka Gorkiego” ukraińskiej dramatopisarki Leny Laguszonkowej w piątek, 20 maja br. o godz. 18.00.

Ostatnie, marcowe spotkanie Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, poświęcone było czytaniu tekstów pisanych przez ukraińskich dramaturgów w ostatnich tygodniach. To były „Zapiski z wojny!” Kolejne spotkanie w piątek, 20 maja 2022 roku, kontynuuje czytanie tekstów ukraińskich autorów. Artur Pałyga zaprasza tym razem do wspólnego czytania sztuki Leny Laguszonkowej zatytułowanej „Matka Gorkiego”.
Sztuka opowiada historię kilku pokoleń kobiet pochodzących spod Ługańska, niewielkiej ukraińskiej miejscowości przy granicy z Rosją, przypadającą na lata 70. XX wieku, obejmującą także okres pierestrojki i przemian ustroju komunistycznego ZSRR.

Lena Laguszonkowa urodziła się w miejscowości Stanica Ługańska (Ukraina). Absolwentka wydziału historii Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Jako dramatopisarka debiutowała w 2018 sztuką „BAZA”, opowiadającą o kobietach i prostytucji. Finalistka Aurory Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy za szkic sceniczny „Matka Gorkiego” (2021).
Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej sztuką pt. „Testament Teodora Sixta”, inspirowaną sylwetką Teodora Sixta, zmarłego w 1897 roku bielskiego przedsiębiorcy i filantropa, który ofiarował swą okazałą willę miastu. Artur Pałyga ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji, tj. Willi Sixta, która po gruntownej modernizacji stała się miejscem prezentacji sztuki współczesnej i realizacji w dziedzinie kultury.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – „Matka Gorkiego”
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek 20 maja 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny)*
Wspólne czytanie sztuki „Matka Gorkiego” autorstwa ukraińskiej dramatopisarki Leny Laguszonkowej.
Prowadzenie: Artur Pałyga.

*Uwaga! Zmiana terminu spotkania Teatru Tekstu. Wspólne czytanie nie 22 kwietnia, ale w piątek, 20 maja br. o godz. 18.00. Zapraszamy!

Ostatnie, marcowe spotkanie Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, poświęcone było czytaniu tekstów pisanych przez ukraińskich dramaturgów w ostatnich tygodniach. To były zapiski z wojny!
Czytaj więcej >>

Czytaj więcej o historii Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, przeniesieniu spotkań do Willi Sixta >>

Współorganizatorem spotkań Teatru Tekstu im. Teodora Sixta jest Galeria Bielska BWA.