Warsztaty rysowania mandali

Aktualne

Tworzenie własnej mandali. Integracja, medytacja, interpretacja. Zajęcia w scenerii wystawy „Dzieci światła”

Warsztaty, prowadzone przez Izabelę Ewę Ołdak, artystkę uczestniczącą w zbiorowej wystawie „Dzieci światła”, nawiązywać będą do koncepcji Carla Gustava Junga, szwajcarskiego psychiatry, twórcy współczesnej psychologii, używającego mandali podczas pracy terapeutycznej ze swoimi pacjentami.

Mandala, w sanskrycie, starożytnym języku, oznaczająca okrąg, koło, traktowana jest obecnie jako abstrakcyjny, uniwersalny symbol stosowany zarówno w medytacji dla osiągnięcia wyższych stanów świadomości, czy też – w religiach indyjskich, np. buddyzmie – jako symbol Kosmosu, w którego centrum znajduje się istota boska. Dla Junga była odzwierciedleniem jaźni, istoty osobowości człowieka. Tworzący swoje mandale pacjenci Junga odnajdywali w kole bezpieczną przestrzeń, podświadomie umieszczając na zewnątrz wszelkie „cienie”, elementy dezintegrujące ich osobowość.

Warsztaty odbywać się będą w scenerii wystawy, której głównym bohaterem jest nieżyjący już artysta Andrzej Urbanowicz, współtwórca środowiska polskiego undergroundu w czasach PRL-u, współzałożyciel legendarnej Grupy Oneiron, znanej też jako Liga Spostrzeżeń Duchowych (LSD). Wśród prezentowanych na wystawie prac artysty są także mandale powstałe w czasie jego fascynacji buddyzmem. Nawiązaniem do tego wątku twórczości Urbanowicza są przedstawione na wystawie mandale Izabeli Ewy Ołdak.

Każdy z uczestników warsztatów otrzyma materiały do wykonania własnej mandali (karton, przybory do rysowania). Twórcza część poprzedzona będzie wprowadzeniem do zagadnienia oraz krótką medytacją. Na koniec powstałe prace zostaną poddane interpretacji.

Izabela Ewa Ołdak, tworząc mandale, fraktale i symbole, podkreśla, że maluje obrazy zawierające „świętą geometrię”. Wątek ten przeplata się w jej twórczości z drugim ważnym tematem,  motywem kobiecości na tle przyrody.  – „Dzięki sztuce mogę eksplorować zarówno struktury materii, jak i głębokie pokłady duchowości, tym samym badając nieznane rejony wyobraźni” – podkreśla artystka.


Izabela Ewa Ołdak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz ArtEZ University of the Arts w Holandii, malarka, autorka wystaw, performansów, warsztatów i wydarzeń kulturalnych. Na co dzień prowadzi pracownię artystyczną SOWA STUDIO w Bielsku-Białej, gdzie tworzy, organizuje warsztaty i wydarzenia kulturalne.


Warsztaty skierowane są do osób powyżej 16 roku życia. Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona. Koszt: 20 zł od osoby. Zgłoszenia należy przesyłać na adres galeriabielska@gmail.com
Warsztaty odbywać się będą 11 i 12 grudnia 2018 roku.
Uwaga! Na warsztaty we wtorek 11 grudnia lista jest już zamknięta.
Organizatorem warsztatów jest Galeria Bielska BWA.

Czytaj o wystawie „Dzieci światła” >>

Czytaj o wykładzie Mirosława Piróga Junga sen o kulturze >>