Junga sen o kulturze
Aktualne
O czerpaniu z… niewyczerpanego źródła wyobraźni i snów, zwanego przez Junga nieświadomością zbiorową – opowie Mirosław Piróg
Galeria Bielska BWA zaprasza na wykład Mirosława Piróga, filozofa, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego poświęcony implikacjom filozoficznym i kulturowym myśli Carla Gustava Junga.
Dla C.G. Junga prawdziwa historia ducha, historia ludzkiej kultury, jest zapisana nie w księgach, ale w psychice każdego człowieka. Każdy z nas może czerpać z tego źródła, z niewyczerpanego źródła wyobraźni i snów. Jung nazywał je nieświadomością zbiorową. W czasie wykładu opowiem o tym, jak on sam czerpał z tego źródła i jak jego dzieło odcisnęło się na kulturze XX i XXI wieku. Poprzedni wiek był pod wpływem psychologicznej koncepcji Junga, która wpłynęła na wielu twórców, użyczając im języka do wysłowienia ich intuicji. Od niecałej dekady możemy studiować i podziwiać niezwykłe dzieło Junga, jakim jest „Czerwona księga”, zapis jego konfrontacji z nieświadomością. Zawarte w niej obrazy i słowa dają możliwość wglądu w jeden z najbardziej niezwykłych procesów twórczych jakie znamy.
Mirosław Piróg
Mirosław Piróg – dr hab., adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiował fizykę teoretyczną i filozofię. Autor książek „Psyche i symbol” (Kraków 1999), „Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego” (Katowice 2011) oraz kilkudziesięciu artykułów; redaktor „Odcieni Gnozy” (Katowice 2007). Prowadzi wykłady publiczne i warsztaty, ukazujące powiązania pomiędzy współczesną nauką a starożytnymi tradycjami mądrościowymi, takie jak Akademia Jungowska, Archetypy duchowości Wschodu i Zachodu czy Filozofia jogi. Jego zainteresowania naukowe to psychologia głębi C.G. Junga oraz jej implikacje filozoficzne i kulturowe, antropologia i filozofia religii.
czwartek, 13 grudnia 2018, godz. 19:00
Wstęp wolny.
Czytaj o wystawie „Dzieci światła” >>
Czytaj o warsztatach tworzenia mandali >>