Aktualne

Spotkanie z Grupą Maszin, prezentacja komiksów i warsztaty w pierwszy weekend czerwca.

Na zakończenie wystawy „Pokój”, prezentującej dwa projekty: grę „Państwo” Michała Slezkina i komiks „Festiwal” Jacka Świdzińskiego, opowiadający o V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń w 1955 roku Galeria Bielska BWA zaprasza na Weekend z komiksem.
Czytaj więcej o wystawie, zobacz fotorelacje i program towarzyszący >>

W sobotę 1 czerwca o godz. 13.00 zapraszamy na spotkanie z Grupą Maszin. W rozmowie wezmą udział trzej reprezentanci słynnej grupy komiksowej: Jacek Świdziński, Michał Rzecznik i Mikołaj Tkacz. Artyści zaprezentują swoje najsłynniejsze komiksy, opowiedzą o wzajemnych inspiracjach i historii Grupy Maszin. 

W niedzielę 2 czerwca w godz. 11.00–13.00 odbędą się warsztaty z rysowania komiksu, które poprowadzą Michał Rzecznik i Mikołaj Tkacz. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o zapisy: info@galeriabielska.pl

Michał Rzecznik (ur. 1983) – kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, twórca rysunków satyrycznych, ilustracji i zinów, kurator. Autor lub współautor komiksów dla dzieci i młodzieży: Reformator. Marcin Luter, 88/89, Żona dyplomaty, Strzały na Służewcu, oraz albumów dla dorosłych: Maczużnik, Sylwetki i cienie, Dziennik okupacyjny Stanisława Rembeka i kilku innych. Członek artystycznej grupy Maszin. Stypendysta m.st. Warszawy, współodpowiedzialny za fanpage Naprawdę nieśmieszne rysunki. Kierownik działu Edukacji i Wystaw w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Fot. z archiwum autora

 

 

 

Jacek Świdziński (ur. 1988) – twórca komiksów, kulturoznawca, członek grupy Maszin. Autor siedmiu albumów komiksowych, za które uzyskał wiele nagród, w tym m.in Paszport „Polityki” w kategorii Książka za „Festiwal” (2023) oraz – także za „Festiwal” – nagrodę dla najlepszego polskiego albumu komiksowego na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi (2023).
Jako autor komiksów współpracował m.in. z „Przekrojem”, pismem „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie, Festiwalem Warszawska Jesień, Off Festivalem, Klubem Komediowym, Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Jest komiksowym felietonistą internetowego magazynu o kulturze „Dwutygodnik.com”.
Uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych.
Fot. Justyna Solnicka

 

  

 

Mikołaj Tkacz (ur. 1991) – rysownik, twórca komiksów, zinów, krótkich form filmowych oraz muzyki eksperymentalnej. Współzałożyciel grupy Maszin i wydawca pierwszych numerów komiksowego magazynu pod tą samą nazwą. Autor albumu Przygody Nikogo oraz zinów Jestem prawie na każdej wystawie, Spałem, ale wstałem, Pan Dziejek i przyjaciel jego kozy oraz Surowy człowiek. Wraz z Michałem Rzecznikiem współtworzy serię komiksów humorystycznych Naprawdę nieśmieszne rysunki. Na co dzień prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a w czasie wolnym komponuje muzykę elektroniczną.
Fot. Julia Tkacz

 

 

 

 

 


Mikołaj Tkacz, komiks

 

Dzień Dziecka w BWA

Ponadto w sobotę 1 czerwca zapraszamy na warsztaty dla dzieci w godz. 11.00–14.00 na placu przy Galerii Bielskiej BWA, które poprowadzi edukatorka Karolina Zięba. Wstęp wolny.
Podczas warsztatów wręczymy nagrody za najlepsze prace w konkursie na plakat, zorganizowanym podczas Nocy Muzeów, 18 maja 2024.
Czytaj więcej o konkursie na plakat z okazji Dnia Dziecka >>

 

_____

Weekend z komiksem
1–2 czerwca 2024
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
wstęp wolny

Program:

Sobota, 1 czerwca 2024:

Niedziela, 2 czerwca 2024:

 

.