Eduard Ovčáček – KONSTELACJE

Wystawa prac typograficznych jednego z najważniejszych czeskich artystów. Zbiory pochodzą z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

W Willi Sixta w 2024 roku prezentowany jest cykl wystaw skupiających się na typografii. Dotychczas były to:

Od środy, 12 czerwca 2024, zapraszamy na kolejną wystawę w cyklu. Jest to wybór prac Eduarda Ovčáčka, jednego z najważniejszych czeskich artystów. Wszystkie zaprezentowane grafiki pochodzą z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Morcinek.

Zobacz wszystkie prace Eduarda Ovčáčka w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>

Czytaj o wystawie EDUARD OVČÁČEK – LETTERSTORY.CZ prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA w 2014 roku >>

Eduard Ovčáček urodził się w 1933 roku w Trzyńcu, w ówczesnej Czechosłowacji; zmarł w 2022 roku. W 1963 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (Vysoká Škola Výtvarných Umění) w Bratysławie.
W 1960 roku, wspólnie z malarzem i grafikiem Milošem Urbáskem, był inicjatorem powstania niezależnej grupy bratysławskich artystów nazwanej Konfrontácie (Konfrontacje). Grupa ta promowała wówczas na Słowacji jedną z najbardziej aktualnych form sztuki abstrakcyjnej – znaną jako informel, czy abstrakcja strukturalna lub materiałowa.

Krzysztof Morcinek (ur. 1965) – artysta wizualny, kurator i projektant graficzny, w latach 1990–1998 prowadzący niezależną galerię Miejsce w Cieszynie.

Eduard Ovčáček – KONSTELACJE
12 czerwca – 29 września 2024
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
kurator: Krzysztof Morcinek