Plakaty inspirowane twórczością Stanisława Lema z artystycznych pracowni typograficznych z różnych zakątków Europy.
Wystawa LemPress to efekt międzynarodowego projektu typograficznego, który został zrealizowany z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, pisarza science fiction, filozofa oraz krytyka. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na wartości związane z drukiem tradycyjnym, z literą, przybliżenie historii zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego oraz promocję techniki letterpress.
Letterpress to inaczej druk typograficzny, metoda druku wypukłego – jedna z najstarszych technik drukarskich. Odbywa się z dużym udziałem pracy ręcznej, warsztatowej i umożliwia druk na nietypowych podłożach takich jak chłonne papiery czerpane czy też mięsiste papiery bawełniane. Tłoczenie i druk na tego typu materiałach daje niepowtarzalny, unikatowy efekt – nieporównywalny z powszechnym obecnie drukiem cyfrowym i offsetowym.
Stanisław Lem – pisarz, futurolog i eseista, jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem i jednym z najbardziej znanych twórców literatury science fiction na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Książki Lema łączą w sobie analizy społeczne ze złożoną i atrakcyjną fabułą, w której naukowe rozważania przeplatane są futurystycznymi domysłami.
Efektem projektu LemPress jest wystawa prac twórców z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii, którzy brali w nim udział w roku 2020 i 2021. Wykonane plakaty inspirowane były twórczością Lema.
Artyści przygotowali plakaty tradycyjnymi technikami drukarskimi, wykorzystując metalowe i drewniane czcionki. Druk ręczny pozwolił twórcom na eksperymentalne zastosowanie słowa jako wizualnego przedstawienia ponadczasowych myśli oraz upamiętnienia twórczości Stanisława Lema. Ciekawe rozwiązania typograficzne prac pobudzają wyobraźnię oraz skłaniają do refleksji.
Prezentowane prace zostały wykonane w pracowniach:
– Mizdruk – Eindhoven, Holandia,
– Pracowni Papear.pl,
– Pracowni Bogdana W. Bartkowskiego,
– flyingFISH letterpress Bielsko-Biała (T. Ratajczak),
– Pracowni PanBonTon Bielsko-Biała (W. Stachowiak, K. Szczerba),
– Pracowni Starych Technik Drukarskich WBP w Olsztynie (Iwona Bolińska-Walendzik, Karolina Lewandowska),
– The Garage Press – Londyn, Wielka Brytania
– Kobold Presse – Bielefeld, Niemcy (M. Kuklik).
Wystawa pokazywana była w wielu miejscach w Polsce m.in. w BWA w Pile, w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie, Domu Słów w Lublinie.
________________________________________________________
LemPress – Międzynarodowa wystawa prac typograficznych poświęconych Stanisławowi Lemowi
7 marca – 3 kwietnia 2024 roku
podziemie Willi Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Kurator: Tomek Ratajczak
Wernisaż: czwartek, 7 marca 2024 godz. 15.00
Wystawę przygotowali:
TOMEK RATAJCZAK (flyingFISH letterpress) – kurator wystawy LemPress
IWONA BOLIŃSKA-WALENDZIK (Pracownia Starych Technik Drukarskich) – koordynatorka projektu LemPress
Zdjęcie: Iwona Bolińska-Walczak i Tomek Ratajczak, fot. Nikola Szajnóg
Pracownia flyingFISH letterpress działa w Bielsku-Białej od 2017 roku. Pracownia powstała z zamiłowania do litery, znaku, zanikających technik drukarskich i rzemiosła, które ginie we współczesnym zdigitalizowanym świecie.
Pracownia Starych Technik Drukarskich powstała w WBP w Olsztynie w 2012 roku.
Twórcą pracowni jest Marek Gardzielewski (drukarz), bratanek Zygfryda Gardzielewskiego, autora czcionki Antykwa Toruńska. PSTD przygotowuje różne publikacje, m.in. serię „Trilinguis” prezentującą twórczość poetów z regionu.
Iwona Bolińska-Walendzik – doktor sztuk plastycznych. Zajmuje się batikiem, witrażem, projektowaniem graficznym, typografią. Koordynatorka projektów kulturalnych oraz kuratorka wystaw. Od 2022 roku kuratorka Pracowni Starych Technik Drukarskich Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Jest członkiem zespołu redakcyjnego pisma kulturalno-literackiego VariArt. Publikowała w Gazecie Olsztyńskiej, VariArcie oraz Borussii (jej krótkie prozy poetyckie Kazimierz Brakoniecki określił jako „metafizyka miejsca”), autorka książki „Five o’clock in Olsztyn. Historia pewnego domu” (2019) oraz książki artystycznej „W. Historie pisane wodą” (2020). Odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2021).
Jest autorką ponad pięćdziesięciu prezentacji indywidualnych m.in. w Bejrucie, Wilnie, Łucku/Ukraina, Warszawie, Olsztynie, Nidzicy, Łodzi, Kaliningradzie, Lublinie, Zagrzebiu, Grodnie. Uczestniczyła w ponad 150 wystawach zbiorowych, w tym m.in. w ogólnopolskich i międzynarodowych: Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej (Łódź 2013 i 2016), III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Struktury Powiązań” (Kraków 2010), Terytoria (BWA – Olsztyn, 2021), międzynarodowy projekt typograficzny Lempress (Olsztyn, Frombork, Lublin, Łódź, Piła 2021), Polish Contemporary Artistic Textile and Batik POLA - Muzeum Narodowe Indonezji, Dżakarta (2022), międzynarodowy projekt typograficzny Copernicuspress (Olsztyn, Frombork, Cieszyn, 2023).
Wydarzenia towarzyszące:
Warsztaty typograficzne – wprowadzenie do letterpress, prowadzenie: Tomek Ratajczak
niedziela, 17 marca 2024, godz. 11.00–13.00 (1 grupa), 13.30–15.30 (2 grupa)
Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
maksymalna liczba uczestników: 10 osób, wstęp wolny, obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl
Warsztaty typograficzne – wprowadzenie do letterpress, prowadzenie: Tomek Ratajczak
sobota, 23 marca 2024, godz. 10.00–12.00 (1 grupa), 12.00–14.00 (2 grupa)
Pracownia flyingFISH letterpress, Bielsko-Biała, ul. Teodora Sixta 20
maksymalna liczba uczestników: 8 osób, opłata 20 zł, obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl