Aktualne

W Willi Sixta i ogrodzie wydarzenia z różą w tle: warsztaty, wernisaż wystawy, oprowadzanie kuratorskie w poszukiwaniu Róży. A także smaki, zapachy różane, wytchnienie...

Po raz trzeci Galeria Bielska BWA zaprasza do Willi Sixta na Święto Róży.
Kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia, łączącego w sobie sztukę, historię i naturę, adresowana jest do miłośników tych kwiatów, poszukujących róży, jej aromatu, koloru i kształtu, a nawet smaku, nie tylko w ogrodach czy dziko rosnących, ale na płótnach artystów i w fotografii, w poezji, literaturze, architekturze i wielu innych dziedzinach aktywności człowieka

Galeria Bielska BWA przygotowała bogaty program wydarzeń trzeciej edycji Święta Róży. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, do ciekawego spędzenia pierwszej wrześniowej soboty, 2 września br. we wnętrzach Willi Sixta, gdzie eksponowana jest wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. „Dla Johanne i Anny”, dedykowana pierwszym mieszkankom willi, a także do okalającego willę ogrodu różanego z tysiącem krzaków tych pięknych kwiatów.
W programie dnia znajdują się inspirowane właściwościami i symboliką róży zajęcia i działania, m.in. warsztaty czerpania papieru, odbijania szablonów na tekstyliach czy tworzenia roślinnych kadzideł.
Wydarzeniem dnia będzie wernisaż wystawy artystów rezydentów z Wolfsburga w Niemczech – od 25 lat miasta partnerskiego Bielska-Białej. Swoje prace pokażą dwaj artyści wykorzystujący w swoich pracach możliwości świata cyfrowego: Tim Dalhoff, specjalizujący się w fotografii reklamowej, ale z powodzeniem tworzący także fotografię artystyczną, oraz Walter Winter, który w swej różnorodnej twórczości łączy także monotypię z technologią cyfrową (podziemia Willi Sixta).
Ważnym wydarzeniem będzie także oprowadzanie kuratorskie Agaty Smalcerz pod hasłem „W poszukiwaniu Róży” po cieszącej się wielkim zainteresowaniem wystawie „Dla Johanne i Anny”.

Agata Smalcerz:
Wystawa „Dla Johanne i Anny” tworzy narrację, dzięki której widzowie mają okazję poznać losy właściciela Willi, Teodora Sixta oraz jego pierwszej i drugiej żony. Mimo bogactwa, ich życie nie było szczęśliwe, gdyż nie mieli upragnionego potomka. Marzenia małżonków symbolizuje Róża – nigdy nienarodzona córeczka, która zaistniała w krótkim słuchowisku Artura Pałygi towarzyszącym Świętu Róży. Współczesne malarstwo, rzeźba i fotografia staną się opowieściami o sprawach, które są istotne dla ludzi, niezależnie od czasu, w którym przyszło im żyć. Na wystawie eksponowane są prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, m.in. Zofii Kulik, Izabeli Gustowskiej, Krzysztofa Zarębskiego, Ewy Juszkiewicz, a także bielszczanek Teresy Gołdy-Sowickiej, Jagody Adamus, Pauliny Poczętej czy Kariny Czernek. 

Tegoroczne 3. Święto Róży odbędzie się w sobotę, 2 września 2023 roku w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24, w godzinach 14.00–18.00.
W strefie wytchnienia w ogrodzie Willi Sixta, stworzonej przez Galerię Bielską BWA pod hasłem „Gościnność”, przez cały czas będą dostępne leżaki, koce i woda różana – zachęcamy do przynoszenia własnych przysmaków, gier i spędzania czasu wspólnie w różanym plenerze.
Wydarzenie towarzyszy obchodom Dni Bielska-Białej.

3. Święto Róży / wstęp wolny
sobota, 2 września 2023, godz. 14.00–18.00
Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24


W programie:
Warsztaty czerpania papieru
godz. 14.00, 14.30, 15.00
Każdy z uczestników przygotuje samodzielnie swój arkusz papieru, który ozdobi płatkami róż. Obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl

Wernisaż wystawy
godz. 14.00, podziemia Willi Sixta
Wernisaż wystawy artystów rezydentów z Wolfsburga: fotografa Tima Dalhoffa i grafika Waltera Wintera

Warsztaty odbijania kwiatowych szablonów na tekstyliach
godz. 14.00–18.00
Zachęcamy do przynoszenia z sobą koszulek lub toreb, na których będzie można odbić wybrany szablon

Warsztaty tworzenia roślinnych kadzideł
godz. 16.00–17.00
W przygotowania wykorzystane będą dziko rosnące rośliny i zioła

„W poszukiwaniu Róży” – oprowadzanie po wystawie „Dla Johanne i Anny”
Po wystawie oprowadzi kuratorka, Agata Smalcerz
godz. 17.00

Warsztaty kompostowania
godz. 14.00–18.00
Prowadzenie: pracownicy Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

 

Ogród willi Gościnność – strefa wytchnienia
w ogrodzie Willi Sixta

godz. 14.00–18.00

W ogrodzie okalającym willę dostępne będą leżaki,
koce i woda różana.
Zachęcamy do przynoszenia własnych przysmaków,
gier i spędzania czasu wspólnie w cieniu starych drzew:
pomnikowego miłorzębu japońskiego,
dębu burgundzkiego
i wiekowego cisa.
Fot. Edyta Kosek

 

Czytaj więcej o 2. Święcie Róży w 2022 roku, zobacz fotorelację Pawła Sowy z wydarzenia >>
Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>
Czytaj o Willi Sixta >>