2. Święto Róży
Aktualne
Druga edycja wydarzenia, które w 2021 roku przyciągnęło nie tylko miłośników kwiatów, ale też osoby zainteresowane poezją, literaturą, fotografią, architekturą i różnymi dziedzinami sztuki.
Galeria Bielska BWA przygotowała bogaty program wydarzeń drugiej edycji Święta Róży. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, do ciekawego spędzenia pierwszej wrześniowej soboty. W planach są m.in. warsztaty dla najmłodszych, inspirujące spotkania i specjalne słuchowisko, a wszystko to całkowicie bezpłatnie! Pełny program znajduje się poniżej.
Tegoroczne Święto Róży odbędzie się w sobotę, 3 września 2022 roku w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24, w godzinach od 11.00 do 19.00. Wydarzenie towarzyszy obchodom Dni Bielska-Białej.
Jednocześnie przypominamy o wciąż trwającym konkursie Willa Sixta w Twoim obiektywie. Również w czasie Święta Róży można wykonać ciekawe zdjęcia konkursowe, które następnie wystarczy przesłać mailowo.
Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj >>
Zobacz fotorelację Pawła Sowy z 2. Święta Róży w Magazynie Samorządowym >>
Program 2. Święta Róży
Wszystkie punkty programu odbywają się 3 września 2022 roku i są bezpłatne. Nie wymagamy wcześniejszych zapisów.
- Różane nadruki. Warsztaty z odbijania szablonów
Godz. 11.00–17.00
Warsztaty plastyczne dla dzieci: odbijanie szablonów z motywem róży na koszulkach i torbach.
Uczestnicy przynoszą swoje ulubione T-Shirty lub np. jednokolorowe bluzki i sami tworzą kompozycję z motywów kwietnych, która nada koszulkom unikalnego wyglądu. - Dzieła sztuki inspiracją dla florystów. Kompozycje florystyczne Sylwii Jezierskiej
Godz. 11.00–12.00
We wnętrzach neorenesansowej Willi Sixta prezentowana jest wystawa dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Dla Johanne i Anny”, dedykowana pierwszym mieszkankom willi. Bielska florystka Sylwia Jezierska, właścicielka kwiaciarni Eufloria, wybierze z wystawy ulubione prace, które będą dla niej inspiracją do stworzenia kompozycji florystycznych, łączących artyzm dzieła sztuki z fantazją i kunsztem sztuki florystycznej. Sylwia Jezierska nie tylko stworzy kompozycje, ale też opowie o tajnikach pracy z kwiatami. - Róże – kwiaty słońca. Spotkanie z Grzegorzem Hyżym, producentem róż
Godz. 12.00–14.00
Grzegorz Hyży jest miłośnikiem róż i ogrodnikiem specjalizującym się w ich uprawie. Prowadzi szkółkę w Więckowicach k. Tarnowa, w której uprawia setki odmian: róże angielskie, miniaturowe, okrywowe, rabatowe, parkowe, pnące, pienne oraz najwonniejsze – róże pomarszczone. Każdy gatunek róż ma nieco inne wymagania, inaczej się je pielęgnuje i przycina. Jedną cechę mają wspólną: róże kochają słońce. - Tajemniczy pan Sixt
Godz. 14.00–17.00
Teodor Sixt był znanym bielskim przemysłowcem i filantropem, który nie doczekawszy potomka, pozostawił mieszkańcom Bielska-Białej swoją willę, w której nazwie widnieje nazwisko fundatora. Nie wiadomo, jak wyglądał Teodor Sixt, nie zachował się żaden jego portret. Jedyny Teodor Sixt, jakiego znamy, to postać ze sztuki Artura Pałygi „Testament Teodora Sixta”, której premiera odbyła się w Teatrze Polskim w 2006 roku. Podczas Święta róży można będzie spotkać w ogrodzie Willi Sixta samego Teodora i jego żonę Johanne, w które to postaci wcielą się aktorzy Teatru Polskiego, grający w sztuce: Grzegorz Sikora i Barbara Guzińska. Spełnią się także marzenia małżonków o posiadaniu dziecka: Państwu Sixtom będzie towarzyszyć wyśniona córeczka o imieniu Róża. W ogrodzie różanym można będzie zrobić sobie zdjęcie z rodziną Sixtów. - Słuchowisko „Zielnik i rewolucja. Z zapisków Róży L.” – Ada Piekarska
Godz. 17.00–18.00
Słuchowisko, zrealizowane w oparciu o zapiski Róży Luksemburg, odsłoni przed nami niezwykłą – botaniczną i międzygatunkową – wrażliwość znanej rewolucjonistki, która sama o sobie pisała: „Mam niekiedy wrażenie, że nie jestem właściwie człowiekiem, ale ptakiem lub jakimś zwierzęciem w ludzkiej postaci. Wewnętrznie czuję się daleko lepiej w ogrodzie lub w polu, pomiędzy trzmielami i trawą, o wiele bardziej swojsko niż na jakimś zjeździe partyjnym".
Podczas Święta Róży Willa Sixta będzie otwarta w godz. 11.00–19.00. Ogród Willi Sixta będzie można zwiedzać do godz. 22.00.