Wernisaże wystaw Józka Nowaka i Marcina Rząsy

Aktualne

Jak wyrzeźbić w drewnie człowieka? – Dwie wystawy, dwa spojrzenia na rzeźbę w drewnie. Wystawy scalone projektem Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?

W najbliższy piątek, 2 czerwca br. o godz. 17.00, Galeria Bielska BWA zaprasza na otwarcie prezentowanych jednocześnie dwóch wystaw artystów, dla których drewno jest wyłącznym materiałem rzeźbiarskim. Każdy z nich znalazł inną odpowiedź na pytanie, jak wyrzeźbić w drewnie człowieka? Obaj artyści tworzą postaci ludzkie z jednego kawałka drewna, lecz sposób ich potraktowania jest odmienny. Wystawa Józka Nowaka pt. „Artyści” w sali górnej galerii przedstawia naturalnej wielkości postaci, w których widz z łatwością rozpozna osobowości świata sztuki współczesnej. Marcin Rząsa swoją wystawę zatytułował „Cisza” – jego rzeźby są uniwersalnym przedstawieniem człowieka.
Wystawy obu artystów są głównymi punktami projektu Galerii Bielskiej BWA pod nazwą Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość? Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na drewno – materiał rzeźbiarski, który przez artystów traktowany jest jako materiał „z duszą”. Poza wystawami rzeźby współczesnej w drewnie Józka Nowaka i Marcina Rząsy, projekt obejmuje wiele wydarzeń, wśród nich jest plener dla młodzieży licealnej z Zakopanego i Bielska-Białej w ogrodzie Willi Sixta oraz panel dyskusyjny na temat roli drzew w ekosystemie i konieczności ich ochrony, a także o roli drewna jako materiału naturalnego, bliskiego człowiekowi. W panelu uczestniczyć będą artyści pracujący z drewnem, ekolodzy i urzędnicy odpowiedzialni za drzewa w mieście.

Agata Smalcerz, pomysłodawczyni i kuratorka projektu „Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?”:
Martwe drzewo nie jest odpadem, staje się drewnem, jednym z najcenniejszych materiałów dostępnych ludzkości. I choć służy w różnych dziedzinach życia, to użyte w sztuce staje się wyrazicielem wzniosłych idei, budzi wielkie emocje, staje się dziełem o ogromnym znaczeniu kulturotwórczym. Choć kruche i z pozoru nietrwałe, narażone na zniszczenie przez wodę i ogień, może przetrwać setki lat zachwycając kolejne pokolenia.

Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
2 czerwca – 27 sierpnia 2023
Wystawy rzeźby w drewnie
Józek Nowak – Artyści (sala górna)
Marcin Rząsa – Cisza (sala dolna)
wernisaże: piątek, 2 czerwca 2023, godz. 17.00

Czytaj więcej o wystawach:
Józek Nowak – Artyści (sala górna) >>
Marcin Rząsa – Cisza (sala dolna) >>

Czytaj więcej o projekcie Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość? Zobacz program wydarzeń, szczegóły pleneru rzeźbiarskiego i panelu dyskusyjnego >>