Józek Nowak – Artyści

Oryginalne rzeźby postaci ludzkich naturalnej wielkości, tworzone z pni drzew unikalną techniką przy użyciu piły motorowej i siekiery.

Wystawa pt. „Artyści” prezentuje kilkadziesiąt rzeźb w drewnie, przedstawiających znanych współczesnych twórców. Autorem rzeźb jest Józek Nowak. Wystawa współtworzy projekt pod nazwą Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość?
Kuratorką wystawy oraz projektu jest Agata Smalcerz.

Agata Smalcerz:
Józek Nowak jest artystą, który posiadł niezwykły dar: potrafi z pnia drzewa wydobyć postać ludzką, stworzyć rzeźbę doskonale oddającą podobieństwo do modela.
Tworzenie portretu drugiego człowieka ma w sobie magię. Z jednej strony wzbudza podziw dla zręcznej dłoni i dobrego oka twórcy – malarza, rysownika czy rzeźbiarza, z drugiej – jakiś pierwotny strach przed zawłaszczeniem duszy modela. Podobne obawy mają ludzie wobec fotografii, nie tylko ludy pierwotne, ale współcześnie, związane choćby z ochroną wizerunku.
Józek Nowak rzeźbi od dziecka. Łatwo przychodzi mu odzwierciedlenie cech osoby, którą chce utrwalić. Nie tylko podobieństwo twarzy, ale całej sylwetki, ruchu ciała uchwyconego w charakterystycznym momencie. Artysta używa narzędzi, które przyspieszają proces twórczy: duże pnie drzew obrabia piłą łańcuchową, a szczegóły rzeźbi siekierą. Mimo że grubo ciosane, postaci są jednak rozpoznawalne, bez trudu można dostrzec podobieństwo do modela.
Na wystawie artysta zaprezentuje około 30 rzeźb przedstawiających artystów, polskich i światowych, naturalnych wymiarów. Dzięki zapisowi wideo można zaobserwować, jak przebiega proces twórczy, wydobywanie kształtów antropomorficznych z dużego pnia drzewa, zamienianie jednego bytu w drugi.
Rzeźby powstają w Łętowni, na górskim zboczu, które jest naturalną sceną dla coraz liczniejszej grupy postaci. Zaprezentowane w galerii sztuki będą nie tyle wystawą, co spotkaniem tych nowych, powołanych do życia przez Józka Nowaka, bytów z widzami.Józek Nowak i Marcin RząsaJózek Nowak urodził się w 1962 roku w Jordanowie.
W 1991 roku ukończył Wydział Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Jest członkiem: europejskiej organizacji Sculpture Network, Związku Niemieckich Artystów Plastyków Okręgu Bawarskiego (BBK Bayern) oraz Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Od 1994 roku mieszka i pracuje w Niemczech, w Pöcking w Bawarii, nad jeziorem Starnberger, oraz w Krakowie.
Twórczość artysty obejmuje rzeźbę figuralną, abstrakcyjną oraz sztukę multimediów.
Dziełem Józka Nowaka są m.in. pomnik papieża Jana Pawła II w Hamburgu, rzeźba „Olga” dla Schanghai Sculpture Park w Chinach, rzeźby ołtarzowe do nowego kościoła w Niepołomicach, pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – pomnik ten jest rzeźbą w drewnie, której odlew z brązu znajduje sie w monachijskim Parku Poetów, oraz pomnik cesarzowej Sisi w Possenhofen.
Artysta swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą, m.in. w Krakowie, Warszawie i Orońsku, Darmstadt, Monachium, Hanowerze w Niemczech.
Na zdjęciu: Józek Nowak (z lewej) i Marcin Rząsa, fot. Magda Rząsa

Zobacz na YouTube
film pt. „Jozek Nowak, Rzeźba” >>

Galeria Bielska BWA prezentuje jednocześnie wystawy dwóch artystów, dla których drewno jest wyłącznym materiałem rzeźbiarskim: Marcina Rząsy i Józka Nowaka. Obaj tworzą całe postaci ludzkie, z jednego kawałka drewna, lecz sposób ich potraktowania jest odmienny.
Wystawy obu artystów są głównymi punktami projektu Galerii Bielskiej BWA pod nazwą Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość? Poza wystawami rzeźby współczesnej w drewnie, planowanych jest wiele wydarzeń, wśród nich plener dla młodzieży oraz panel dyskusyjny.
Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest Agata Smalcerz.
Drzewo. Drewno. Materiał czy świętość? Czytaj więcej o programie >>

Agata Smalcerz ­– historyk sztuki, kurator, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1988). Z Galerią Bielską BWA związana od 1992 roku – początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor. Kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce współczesnej.

Galeria Bielska BWA
Józek Nowak – Artyści
2 czerwca – 27 sierpnia 2023 (sala górna)
wernisaż: piątek, 2 czerwca 2023, godz. 17.00

Marcin Rząsa – Cisza
2 czerwca – 27 sierpnia 2023 (sala dolna)

wernisaż: piątek, 2 czerwca 2023, godz. 17.00
Czytaj więcej o wystawie Marcina Rząsy „Cisza” >>

Program towarzyszący

Uwaga! Program może ulec zmianie i będzie uaktualniany. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej oraz do zapisania się na newsletter.

W mediach o wystawie:

Informacje Kulturalne, TVP Katowice, 5.06.2023, przygotowała Sandra Maunier, współpraca Ireneusz Kaznocha, zdjęcia Siergiej Tomiczek, czas trwania 6’–7’50” >>