Początek lata z BWA – drzwi otwarte galerii

Aktualne

Tydzień bezpłatnego wstępu oraz liczne wydarzenia w Galerii Bielskiej BWA z okazji początku lata.

Tydzień bezpłatnego zwiedzania

Z okazji zakończenia roku szkolnego i początku wakacji, od wtorku 20 czerwca do niedzieli 25 czerwca 2023 roku zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystaw w Galerii Bielskiej BWA. Choć akcja organizowana została głównie z myślą o uczennicach i uczniach szkół, to nie ustalamy żadnych limitów wiekowych. To świetna okazja do bliższego poznania sztuki współczesnej zarówno dla naszej stałej publiczności, jak i osób rzadziej odwiedzających galerię.

Każda osoba do niedzieli 25 czerwca włącznie (w godz. 10.00–18.00) może bez żadnych opłat ani zapisów zwiedzać wystawy: Józek Nowak – Artyści oraz Marcin Rząsa – Cisza. Obaj twórcy na swoich wystawach prezentują rzeźby postaci w drewnie, choć sposób traktowania tematu i materiału jest odmienny. Więcej przeczytać można w opisach wystaw.

Warto odwiedzić również wystawy w Willi Sixta, gdzie wstęp jest zawsze bezpłatny. Dodatkowo w okresie letnim ogród Willi Sixta otwarty jest codziennie do godz. 21.00. Do dyspozycji gości są leżaki, ławki i pompa z wodą. W ogrodzie Willi Sixta można aktualnie oglądać rzeźby w drewnie postaci ludzkich, powstałe podczas warsztatów prowadzonych przez Marcina Rząsę.

Bogaty program Galerii Bielskiej BWA

Tydzień rozpoczęliśmy dwoma wydarzeniami. We wtorek, 20 czerwca 2023 roku o godz. 12.00, odbyło się oprowadzania haptyczne dla osób niedowidzących i niewidomych. Spotkanie prowadzone przez edukatorki Galerii Bielskiej BWA pozwoliło na bliskie doświadczanie sztuki za pomocą dotyku i słuchu.

Jednocześnie w Willi Sixta trwała rozmowa z Ewą Zawadzką z cyklu Spotkania przy Kolekcji. Artystka opowiadała o swojej wyjątkowej sztuce, łączącej hiperrealizm z abstrakcją.

Osoby zainteresowane architekturą, historią i sztuką, zapraszamy w sobotę, 24 czerwca o godz. 16.00 na oprowadzanie zatytułowane Tajemnice Willi Sixta. Ala Gocka, edukatorka i przewodniczka Galerii Bielskiej BWA, przybliży historię powstania budynku oraz dzieje jego pierwszych mieszkanek.

Dzień później, w niedzielę o godz. 12.00, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Srebrny horyzont sztuki. Ala Gocka zaprosi seniorów do wspólnego zwiedzania aktualnych wystaw oraz zachęci do dyskusji na ich temat.

Wstęp na wszystkie powyższe wydarzenia jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Przypominamy, że również zwiedzanie indywidualne do niedzieli 25 czerwca br. jest bezpłatne.

W lipcu i sierpniu planowane są także inne wydarzenia pod hasłem Lato z BWA – m.in. warsztaty dla najmłodszych, oprowadzania, spotkania w Willi Sixta. Więcej szczegółów już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych!

Wydarzenia nie tylko w galerii

Przy okazji wizyty w Galerii Bielskiej BWA w sobotę, 24 czerwca 2023, warto odwiedzić także Klubokawiarnię Aquarium, świętującą dziewiąte urodziny. W programie obchodów m.in. koncert, fotoakcja i degustacje. Tego dnia nowy mural kredowy wykona Bea Stoszek, której wystawa będzie dostępna w Klubokawiarni Aquarium już od poniedziałku, 26 czerwca br.

Więcej o obchodach dziewiątych urodzin Klubokawiarni Aquarium w wydarzeniu na Facebooku >>

Ponadto w całym mieście trwa obecnie Tydzień o Europejskiej Stolicy Kultury. Od 20 do 30 czerwca 2023 roku w instytucjach i przestrzeni miejskiej odbywają się wydarzenia i spotkania promujące ubieganie się Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta dostępne są ankiety dla mieszkańców, służące zbieraniu pomysłów i inicjatyw.

Czytaj więcej, zobacz program Tygodnia o ESK >>