Dear past – warsztaty z Pamelą Bożek

Aktualne

Międzypokoleniowe warsztaty, których tematem będą narracje o przeszłości.

Wystawa „Dear Future” jest listem pisanym do i o przyszłości, osobistym i kolektywnym namysłem nad strategiami odzyskiwania wpływu na rzeczywistość, sprawdzianem artystycznych narzędzi, za pomocą których możliwe jest i będzie budowanie wspólnoty. Kontekstem dla tych artystycznych komunikatów jest wojna w Ukrainie.

Pamela Bożek jest autorką rzeźby pokazywanej na wystawie, wykonanej z owocostanów łopianu większego, której kształt jest intencjonalnie zmienny i która powstaje wciąż od nowa, wykorzystując fizyczne przystosowanie w ramach strategii migracji rośliny – łączenia się ze sobą kulistych niełupek wyposażonych w haczykowate włoski. Łopian większy (Arctium lappa) wędruje wczepiony w ciała zwierząt i ludzi, używając ich jak wehikułów, podróżuje, by zasiedlać nowe tereny.  W polskiej tradycji ludowej Arctium lappa nazywany jest łopuchem, dziadem i rzepem; jest rośliną obecną w praktykach leczniczych i magicznych, korzeń był jadalny w czasach głodu. Rzep – owocostan, kulista niełupka porośnięta haczykowatymi włoskami, rzucany we włosy w akcie złośliwości, jest prawie niemożliwy do usunięcia, wczepia się czyniąc wszystko co miękkie i przyjemne boleśnie drażniącym, dokuczliwym i przykrym. Po zakończeniu wystawy, nasiona łopianu większego pochodzącego z terenu Mazur Garbatych, które wysypią się w procesie powstawania rzeźby, zostaną rozsiane na terenie Bielska-Białej.

Pamela Bożek:
Jako artystka zajmująca się tematem migracji – a więc drogi, wędrówki, przemieszczania, ale także rozstań, tęsknoty i utraty – chciałabym stworzyć przestrzeń do spotkania, podczas którego przez chwilę spojrzymy wstecz. Wydaje się, że przeszłość to ta część życia, na którą nie mamy już wpływu, jednak to ona determinuje rzeczywistość, w której się znajdujemy. Wierzę, że to w jaki sposób o niej opowiadamy, może przynosić ulgę i spokój, których potrzebujemy. Zastanowimy się, czy to czas leczy rany, czy może pamięć – jej niedoskonałość, kruchość, ulotność? Nad tym, jak pamiętanie buduje wspólnotę i jak zapominanie pozwala przetrwać trudne chwile. Nad powrotem wspomnień, bo Dear Future może przywoływać wspomnienia – o nie chcę Was zapytać, a także o sprawdzone sposoby na uśmierzanie bólu, o powtarzalność zdarzeń i o to, co nauczone doświadczeniem, możemy zrobić inaczej.
Podczas warsztatu wykorzystamy narzędzie zwane Rzeką Zmian, o którym więcej opowiem podczas spotkania – pomoże nam ono nie tylko lepiej się poznać, ale też dostrzec te wątki, które nas ze sobą łączą. Wszyscy zainteresowani – zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, są mile widziani.

Pamela Bożek – artystka, aktywistka i edukatorka, doktora sztuki. Zajmuje się działaniami opiekuńczymi i wspólnotowymi, a także edukacją i współpracą na rzecz solidarności, dostępności i równości. Specjalizuje się w tworzeniu narzędzi i strategii współpracy i działań w polu sztuki współczesnej, które uwzględniają potrzeby i prawa osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym. W Warszawie prowadzi spotkania zielarskie w Centrum Społeczności Romskiej – zielarka z pasji, a wkrótce również z wykształcenia. Równolegle do praktyki artystycznej pracuje w sektorze pozarządowym w obszarze ochrony praw człowieka. Mama Ignacego.

Zapraszamy na warsztaty osoby w każdym wieku – naszym celem jest integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Prowadzenie: Pamela Bożek
Adres: Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
wtorek, 6 lutego 2024 roku, godz. 14.00
wstęp wolny

Czytaj więcej o wystawie Dear Future vol. 2 >>