Murale w Bielsku-Białej

Aktualne

Bielskie murale to powiększająca się z roku na rok, dostępna dla wszystkich kolekcja sztuki w przestrzeni publicznej.

Spacer szlakiem wielkoformatowych malowideł zachęca do odkrywania nowego, artystycznego oblicza miasta, chwili refleksji i zatrzymania w pędzie codziennego życia.

Kolekcję murali tworzy 25 dzieł, w większości rozlokowanych w centrum miasta, na ścianach zabytkowych kamienic, fasadach budynków oraz na innych obiektach architektonicznych.

Pierwsze realizacje streetartowe w postaci murali i graffiti pojawiły się w mieście w latach 90. XX wieku – dzięki nim pod wiaduktem przy ul. PCK powstało kultowe dla artystów ulicy miejsce wypełnione sztuką graffiti. Pierwszym malowidłem  w tym miejscu był, nieistniejący już, mural „Primavera” Dariusza Gierdala (1996). Niestety z miejskiego krajobrazu Bielska-Białej zniknęły inne ważne realizacje malarskie, np. mural „Mouse” Wilhelma Sasnala namalowany na zachodniej fasadzie Galerii Bielskiej BWA (2000-2001) oraz Leona Tarasewicza na ścianie Gemini Park (2009-2012).

Galeria Bielska BWA od 2008 roku aktywnie wspiera realizacje murali w przestrzeni miasta – jako pierwsze powstały trzy murale: „Okna” Karoliny Zdunek i „To tłum” grupy Twożywo na fasadzie galerii oraz „Wielki błękit” Joanny Stańko na kamienicy przy ulicy Sikorskiego 10. Wśród murali zrealizowanych w ostatnich latach jest m.in. mural Małgorzaty Rozenau pt. „Czułość drzew” na fasadzie Galerii Bielskiej BWA, który powstał w projekcie Festiwal sztuki czeskiej.
Od 2014 roku galeria wraz z Fundacją Galerii Bielskiej prowadzi  projekt „oBBraz miasta”, dzięki któremu w mieście powstają kolejne murale, tworzone przez czołowych artystów streetartowych z Polski i zagranicy.

Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu „oBBraz miasta”:
Murale w Bielsku-Białej to imponująca galeria sztuki w przestrzeni publicznej, licząca obecnie kilkadziesiąt prac. Większość z nich powstaje co roku dzięki projektowi „oBBraz miasta” organizowanemu od 2014 roku przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Inne powstały m.in. z inicjatywy Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz czy Stowarzyszenia Euroregion Beskidy.
Duża część murali została ulokowana w centrum miasta, co sprawia, że zainteresowani mogą odbywać przyjemne kilkugodzinne spacery ich szlakiem, podczas których mają okazję podziwiać zabytkową, historyczną zabudowę miasta.
Murale w Bielsku-Białej tworzą głównie znani streetartowcy i artyści z Polski, rozpoznawalni jednak już na całym świecie (NeSpoon, Mariusz Waras, BEZT, Natalia Rak, Mona Tusz, Swanski, ale można również obejrzeć dzieła artystów z innych krajów, którzy przyjechali specjalnie na zaproszenie do Bielska-Białej (Labuenaylamala oraz kolektyw Olliemoonsta z Hiszpanii czy Timothy Fisher, Sean Hamilton i Megan Jones z USA).
To, co przedstawiają bielskie murale, nie tworzy spójnej stylistyki, murale reprezentują zarówno abstrakcyjny, jak i figuratywny sposób obrazowania. Każdy z nich jest dziełem indywidualnego spojrzenia artysty na świat, jego osobistą wizją, ale warto zauważyć, że wiele z nich zostało zainspirowanych otaczającą przestrzenią, Bielskiem-Białą, bliskością gór, natury, a także wierzeniami ludowymi, związanymi zarówno z regionem Beskidów, jak też innymi obszarami kulturowymi Polski i zagranicy.
Kolekcja murali z roku na rok powiększa się, tworząc niepowtarzalną, żywą, stale zaskakującą swoim charakterem zarówno mieszkańców i turystów, tkankę miasta. 

 

SZLAKIEM BIELSKICH MURALI:

Grupa TWOŻYWO, TO TŁUM, fasada Galerii Bielskiej BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała >>

Małgorzata Rozenau, CZUŁOŚĆ DRZEW, fasada Galerii Bielskiej BWA, od ul. Sienkiewicza, Bielsko-Biała >>

Karolina Zdunek, OKNA, ul. Adama Mickiewicza, plac przy Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała >>

Mateusz Gapski BEZT, BLUE MONDAY, ul. Adama Mickiewicza 3, Bielsko-Biała >>

Ewa Ciepielewska, „ŚWIĘTO DRZEWA, ściana kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej >>

Piotr Graff, BIELSKO-BIAŁA TO PLAC ZABAW, ul. Henryka Sienkiewicza 9, Bielsko-Biała >>

NeSpoon, ul. Jana III Sobieskiego 54, Bielsko-Biała >>

Natalia Rak, NOC ŚWIĘTOJAŃSKA, ul. Cieszyńska 36, Bielsko-Biała >>

Joanna Stańko, WIELKI BŁĘKIT, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 10, Bielsko-Biała >>

Jacek Grabowski, Piotr Wisła, MURAL UPAMIĘTNIAJĄCY BIELSKIE TRAMWAJE, Plac Żwirki i Wigury 8, Bielsko-Biała >>

Mariusz Waras, m-city 744, Plac Żwirki i Wigury 6, Bielsko-Biała >>

Labuenaylamala (Hiszpania), DANDELION / Dmuchawiec, ul. Piotra Czajkowskiego 3, Bielsko-Biała >>

Ilona Krieser, KOZICA, ul. Morskie Oko 23, Bielsko-Biała >>

Izabela Ołdak, SZTUKA DLA LEPSZEGO ŻYCIA, ściana oporowa, ul. Partyzantów, Bielsko-Biała >>

Turbos, SOWA, ul. Stefanii Sempołowskiej 1, Bielsko-Biała >>

Projekt ETNOGRAFF, PASTERZ, ul.11 Listopada 74, Bielsko-Biała >>

Dawid Celek, ZIELONE PŁUCA, ul. Ignacego Paderewskiego 7, Bielsko-Biała >>

Timothy Fisher, Sean Hamilton, Megan Jones (USA), BB GREETS THE WORLD / BB pozdrawia świat, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15, Bielsko-Biała >>

Małgorzata Rozenau, 3Fala.art.pl – Dariusz Paczkowski, MURAL IRENY SENDLEROWEJ, ul. Księdza Stanisława Stojałowskiego 19, Bielsko-Biała  >>

Swanski, SCALENIE, Dom Handlowy Wokulski od strony, ul. 11 Listopada, Bielsko-Biała >>

Dawid Celek, MATKA ZIEMIA, Park im. Juliusza Słowackiego, Bielsko-Biała >>

Olliemoonsta (Hiszpania), BACK TO THE ROOTS, ul. Piastów Śląskich 10, Bielsko-Biała >>

Turbos, TUI, ściana bloku mieszkalnego przy ul. Grażyny 15 w Bielsku-Białej >>

Mona Tusz, WIERZBY, ul. 1 Maja 45, Bielsko-Biała >>

Monika Zielińska, Victoria Mishyna, JEDNOŚĆ >>

Otecki, URZECZENIE, Mural na 70-lecie połączenia miast, Bielsko-Biała, plac Ratuszowy 7 >>

__________________________________________________________

Justyna Łabądź oprowadza szlakiem bielskich murali (dokumentacja wideo) >>

___________________________________________________________

W mediach:

Aleksander Świeszewski, „Kolory na szarym. Półprzewodnik Polityki”, „Polityka”, nr 28/2021 >>

Marcin Czyżewski, W Bielsku-Białej są już 24 murale. Do każdego warto podejść ze smartfonem, 24 stycznia 2021, 20:44, bielskobiala.wyborcza.pl >>

Magdalena Nycz, Sztuka na ulicach - w czasie pandemii jak znalazł. Ale murale!, Kronika Beskidzka, 26 listopada 2020, str.16 (pdf >>)

 

Przewodnik i mapa murali w Bielsku-Białej (2019)