Sekretne życie Piotra C. i… bobrów

Aktualne

Wernisaż wystawy Piotra C. Kowalskiego „BARDZO BOBRA WYSTAWA…”. W czasie trwania wystawy: oprowadzanie, warsztaty z artystą, wykład, Dzień bobra i nie tylko.

Bobry są, ale jakoby ich nie było, gdyż ich nie widać, nie słychać i nie czuć.
Ale na wystawie BARDZO BOBREJ w Bielsku-Białej będą – zapowiada Piotr C. Kowalski.

Najnowsza wystawa Piotra C. Kowalskiego w Galerii Bielskiej BWA związana jest z „rzeźbiarską”, twórczą pracą rodziny zmyślnych ssaków, której efekty artysta obserwuje nad brzegiem stawu i w jego głębi, nieopodal swojej pracowni w wielkopolskiej wiosce. Na wystawie zobaczymy instalację, dokumentację fotograficzną i filmową działań artysty oraz obrazy.

Agata Smalcerz:
Wystawa prezentuje prace i obiekty, poprzez które Piotr C. Kowalski po raz kolejny poszerza pole sztuki. Swoją praktykę artystyczną poznański profesor malarstwa, od lat związany z Uniwersytetem Artystycznym, oparł na związku z naturą oraz na wykorzystywaniu jej procesów do tworzenia swoich obrazów. Tym razem artysta zastosował inną strategię: artefakty powstałe w naturze przeniósł w przestrzeń galerii, budując instalację, której współautorami są… bobry. Charakterystyczne ślady ich zębów na pniach drzew zainspirowały artystę do nowego odczytania formy rzeźby.
Bobry, podobnie jak dziki i wilki, stały się ostatnio w Polsce obiektem prawdziwej nagonki. Nagłaśniane są szkody, jakie wyrządzają te zwierzęta w uprawach rolnych lub hodowlach. Problem bobrzych żeremi i ich rola w ekosystemie to drugi aspekt wystawy, która jest ważnym głosem współczesnego artysty w sprzeciwie wobec zagrożenia środowiska naturalnego.
Częścią wystawy jest seria „Piły” – to obrazy powstałe z rdzy pił służących do wycinki drzew, odciśniętej na płótnie w kilkumiesięcznym procesie rdzewienia. Metalowe zęby pił, na tych obrazach pozbawione ostrości i niegroźne, bo zdegradowane przez utlenianie, w innych sytuacjach są jednak skutecznym narzędziem w rękach człowieka. Wydaje się, że jeden i drugi gatunek, człowiek i bobry, ścinają drzewa dla własnych celów. Oglądając czasem nadgryzione i porzucone przez bobry drzewa można pomyśleć, że to niepotrzebna strata, że zwierzęta te niszczą drzewostan. Jednak działalność człowieka w zakresie bezsensownej wycinki drzew wydaje się bez porównania bardziej dewastująca przyrodę.

Wystawie towarzyszyć będzie wiele wydarzeń związanych z życiem i twórczością Piotra C. Kowalskiego oraz tematyką bielskiej wystawy. Będzie oprowadzanie po wystawie, warsztaty prowadzone przez artystę, wykład o twórczości Piotra C. Kowalskiego, a także działania ekologiczne Klubu Gaja w trakcie Dnia bobra w Galerii Bielskiej BWA.


Wydarzenia towarzyszące wystawie:


wtorek, 11 lutego 2020, godz. 17.00
Otwarte oprowadzanie po wystawach Piotra C. Kowalskiego i Ireneusza Walczaka.
Widzów oprowadzać będą historyczki sztuki z Galerii Bielskiej BWA: Agata Smalcerz i Ada Piekarska.

środa, 19 lutego 2020, godz. 18.00, wstęp wolny
„Sekretne życie Piotra C.”  – wykład Marty Czyż o twórczości Piotra C. Kowalskiego.
Spotkanie z artystą.

Marta Czyż – historyk sztuki, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce współczesnej.

DZIEŃ BOBRA – czwartek, 20 lutego 2020
godz. 13.00
Warsztaty prowadzone przez Piotra C. Kowalskiego.
godz. 15.00
„Dobrze panie Bobrze w Krasnogrudzie” – ścieżka edukacyjna.
Prezentacja – Jacek Bożek z Klubu Gaja

Jacek Bożek:
W czasie katastrofy klimatycznej nasze postawy i konkretne działania mogą pomóc przyrodzie, zwierzętom i ludziom. Mogą wpływać na rzeczywistość społeczną, gospodarczą i polityczną. O tym porozmawiamy na przykładzie bobra, który jest zwierzęciem charyzmatycznym i możemy przyjrzeć się w jego oczach naszym wyobrażeniom, czym teraz jest dzika przyroda i nasza z nią relacja. 

Wystawa trwa od 7 lutego do 1 marca 2020 roku.

Czytaj więcej o wystawie: Piotr C. Kowalski i Inni – BARDZO BOBRA WYSTAWA nie bardzo dobrych bobrów i nie tylko >>