Spotkania przy Kolekcji – Karolina Jabłońska

Aktualne

Karolina Jabłońska, odkrycie Bielskiej Jesieni 2017, znana z grupy Potencja, spotka się z widzami w Willi Sixta, w scenerii wystawy prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA „Dla Johanne i Anny”.

Bielscy widzowie poznali Karolinę Jabłońską w 2017 roku, gdy jury 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień uhonorowało młodą malarkę z Krakowa II nagrodą za zestaw trzech obrazów: „Plucie”, „Jedząca błoto” i „Grób”. To ostatnie płótno trafiło do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, a ostatnio na wystawę ze zbiorów bielskiej galerii pt. „Dla Johanne i Anny”, przygotowaną przez kuratorkę Agatę Smalcerz na otwarcie Willi Sixta jesienią 2021 roku – wystawę dedykowaną pierwszym mieszkankom Willi Teodora Sixta, jego żonom Johanne i Annie. W scenerii wystawy odbywają się spotkania z autorami przedstawianych prac, na które artystów zaprasza kuratorka Agata Smalcerz, pomysłodawczyni cyklu „Spotkania przy Kolekcji”.

Agata Smalcerz:
„Grób” Karoliny Jabłońskiej ukazuje ciało ludzkie, bezwładne, prawdopodobnie nieżywe, ciągnięte za ręce przez niewidoczną osobę. Można się domyślać, że ofiarą jest kobieta, a oprawcą mężczyzna. Widać tylko jego dłonie w kolorze jasnobrązowym, które kontrastują z zimnoróżowym kolorem skóry kobiety, ubranej w krótką białą koszulkę. Scena rozgrywa się w pejzażu zasugerowanym szeroką plamą soczystej zieleni. Pośród niej uwagę przykuwa świeżo wykopany grób z kopczykiem ziemi rysującym się na tle szarego nieba. Autorka obrazu odwołuje się do lęków, którymi współczesny człowiek karmiony jest przez kulturę masową, horrory, straszne opowieści, gry w zabijanie. Czy mają one terapeutyczne znaczenie, czy też prowokują niezdrowe emocje, przekładające się na wzrost agresji w społeczeństwie?

 
Karolina JabłońskaKarolina Jabłońska. Urodzona w 1991 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2015). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013, 2014) oraz stypendium twórczego Miasta Krakowa (2016). Uczestniczka programu stypendialnego Erasmus w Pradze (Czechy, 2014/2015).
Laureatka: II Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017; Dolnośląskiego Klubu Kapitału na 12. Konkursie Gepperta „A co Ty robisz dla malarstwa?” w BWA Awangarda we Wrocławiu (2016), I nagrody w Konkursie na Dzieło organizowanym przez ASP w Krakowie (2015); nagrody w IV edycji konkursu Fundacji Grey House ufundowanej przez prezes Fundacji – Krystynę Axmann (2014/2015); III miejsca w ogólnopolskim konkursie Fundacji Rozwoju Sztuki „Zielona Marchewka” pt. „Malarstwo Językiem Uniwersalnym” (2013); nominacji do Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie (2014) oraz honorowego wyróżnienia w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa PROMOCJE 2015 w Galerii Sztuki w Legnicy.
Autorka wystaw indywidualnych, ostatnio m.in.: „Jest więcej niż jeden sposób na oskórowanie kota” (2021, Fern Residency, Bruksela, Belgia); „Nie ma odpoczynku dla znużonych” (2021, Steve Turner Gallery, Los Angeles, USA); „Room Tour”, duet z Sophie Thun (2020, Galeria Raster, Warszawa); „Hiperbola” (2020, Zeller van Almsick, Wiedeń, Austria); „Żaden mężczyzna nie jest wystarczająco duży na moje ramiona” (2019, WOP Works on Paper, Wiedeń, Austria); „Ślisko” (2019, Galeria Raster, Warszawa); „Dziewczyna czy tygrys” (2017,  BWA Gorzów Wielkopolski).
Uczestniczka wystaw zbiorowych. Ostatnio m.in.: „Dyskomfort wieczoru” (2022, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki); „Teoria humoralna quattro stagioni” (2022, Galeria Bielska BWA Bielsko Biała); „Teoria humoru” (2021, BWA Zielona Góra); „Głównie dla Kobiet”, gościnny udział w pokazie Pauliny Ołowskiej (2021 SCAD Museum of Art, Savannah, USA); „Duch natury i inne bajki” (2020,  Muzeum Śląskie, Katowice); „Farba zwana krwią” (2019, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa); „Potencja” (2017, Galeria Raster, Warszawa).
Na zdjęciu: Karolina Jabłońska (z lewej), kurator Stach Szabłowski oraz Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA podczas wernisażu wystawy „Teoria humoralna quattro stagioni” w Galerii Bielskiej BWA, fot. Krzysztof Morcinek
Czytaj więcej na stronie artystki >>

W cyklu „Spotkania przy Kolekcji” uczestniczyły dotąd: Barbara Konopka, autorka pracy z cyklu „Malavida” pt. „Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy” (2007), Karina Czernek, twórczyni „Autoportretu” (2015) oraz Koji Kamoji, autor obrazu z cyklu „Projekt ogrodu” pt. „Rzeka I” (2006)

Spotkania przy Kolekcji – Karolina Jabłońska

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
nowy termin: sobota, 12 listopada 2022, godz. 16.00
wstęp wolny

prowadzenie spotkania: Agata Smalcerz

Obejrzyj zapis wideo ze spotkania na portalu Facebook >>