„Street art. Sztuka ulicy”

Aktualne

Wykład i spotkanie autorskie z Justyną Weroniką Łabądź.

Street art to jeden z fenomenów współczesnej sztuki. Uwodzi rozmachem, oryginalnością, jest wyrazem nieskrępowanej wyobraźni i nieograniczonej pomysłowości twórców. Łamie konwencje, niesie ze sobą posmak rebelii, pewnej nielegalności czy wręcz zakazanego owocu. Zaskakuje formą i często pojawia się w najmniej oczekiwanych miejscach.

Justyna Weronika Łabądź:
Street art zachęca nas do wyruszenia w miejską przestrzeń i odkrycia jej na nowo, z zupełnie innej strony. Odbiorcy tych wizualnych dzieł są zachęcani do przyjęcia roli uważnego obserwatora, który wyostrza wzrok w jednolitej, urbanistycznej przestrzeni, chce w niej widzieć i rozumieć więcej. Graffiti, murale, postery, szablony oraz inne interwencje artystyczne to nie tylko ładne obrazki, kolory i wzory, które upiększają nasze miasta. To wizualizacja demokratycznego charakteru przestrzeni miejskiej, do której każdy ma takie samo prawo i w której każdy może wyrazić swoje zdanie, skomentować coś lub poddać pod publiczną dyskusję.

W nowo wydanej książce „Street art. Sztuka ulicy” (Wydawnictwo SBM, Warszawa 2019) Justyna Weronika Łabądź zebrała ciekawostki dotyczące historii murali i graffiti z całego świata, zawarła charakterystyki wybranych artystów z Polski i zagranicy oraz opisy pokrewnych zjawisk związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej.
Podczas spotkania autorskiego autorka opowie o wybranych projektach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się światowego ruchu artystycznego, jakim jest street art.

Justyna Weronika Łabądź – historyk sztuki, polonistka, autorka książek o sztuce, kuratorka wystaw i projektów streetartowych, m.in. projektu „oBBraz miasta” dotyczącego murali w Bielsku-Białej.
Pracuje w Galerii Bielskiej BWA. Jest doktorantką Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Na zdjęciu:
Justyna Weronika Łabądź, fot. Dorota Koperska

 

 

 

Galeria Bielska BWA, czwartek, 28 listopada 2019, godz. 18.00 (wstęp wolny)