Wernisaże 1 września: trzy wystawy – trzy światy

Aktualne

Świat iluzji w „Piramidzie głupców” Tomasza Kulki, laureata Grand Prix Bielskiej Jesieni; „ciemna strona” rzeczy w świecie zagadkowych przedmiotów Patrycji Orzechowskiej oraz „Mikroświaty” Ewy Goral.

W piątek, 1 września 2023 roku w Galerii Bielskiej BWA otwarcie trzech nowych wystaw. Ekspozycja w górnej sali związana jest z najważniejszym od lat wydarzeniem w dziedzinie sztuk wizualnych, zarówno w Bielsku-Białej, jak i całej Polsce – to wystawa najnowszych prac wrocławianina Tomasza Kulki, laureata Grand Prix poprzedniej edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Jaką drogę twórczą artysta przebył od momentu, gdy jury nagrodziło jego obraz „Game over", określając wizję artysty jako „przewrotną afirmację świata posthumanistycznego w jego najróżniejszych hybrydowych formach i wątkach” oraz doceniając „urzekające piękno i antymodernistyczny radykalizm”.
Co zobaczymy w „Piramidzie głupców”, najnowszej wystawie Kulki?
„Tomasz Kulka daje widzom narzędzia do postrzegania rzeczywistości jako złudzenia, pod którym kryje się przerażająca prawda o tym, jak bardzo chcemy aby światem rządziły reguły, nawet jeżeli są one dla nas bezlitosne, i jak bardzo one nie istnieją” – podpowiada kurator Jacek Sosnowski.

Wystawy indywidualne laureatów Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień realizowane są w Galerii Bielskiej BWA – organizatora biennale – od 1996 roku, jako forma Nagrody Dyrektora Galerii dla laureata Grand Prix. Tradycyjnie, poprzedzają wystawę finałową kolejnej edycji biennale – a w tym roku najciekawsze obrazy, wyłonione z rekordowej ilości prac nadesłanych na 46. Bielską Jesień, zobaczymy już 9 listopada.

W dolnej sali galerii wystawa Patrycji Orzechowskiej pod zagadkowym tytułem „Rzeczy, które się wycofują”. Artystka prezentuje zrealizowane w ostatnich czterech latach rzeźby, obiekty i instalacje, będące wynikiem jej fascynacji światem materialnym oraz życiem rzeczy, a także czerpania z doświadczeń teatru przedmiotu. „Artystka intuicyjnie odwołuje się do wciąż niejasnych właściwości materii oraz do pierwszych impulsów ludzkiego z nią działania, których celem jest negocjacja możliwości przetrwania” – mówi kuratorka wystawy Anna Mituś.
Patrycja Orzechowska to artystka wizualna, autorka książek artystycznych; zajmuje się fotografią, kolażem, ceramiką, instalacją, zbieractwem, grafiką użytkową i ready-mades.

Trzecia wystawa pt. „Mikroświaty” – w Klubokawiarni Aquarium – prezentuje malarstwo i rysunek na papierze Ewy Goral. Tyska artystka z podpatrzonych elementów przyrody tworzy zadziwiające, niejednoznaczne kompozycje. Artystka stworzy też mural kredowy na ścianie Aquarium.

Zaplanowane na piątek, 1 września br. na godz. 17.00 wernisaże ujęte są w programie Dni Bielska-Białej 2023. Obecni na wernisażach artystki i artysta oraz kuratorka i kurator opowiedzą o wystawach. Nie będzie to jedyna okazja do rozmów o prezentowanej na wystawach sztuce – zaplanowane są kolejne oprowadzania kuratorskie z udziałem artystów: w czwartek, 21 września o godz. 17.00 po wystawie „Piramida głupców” widzów oprowadzać będzie kurator Jacek Sosnowski w towarzystwie artysty Tomasza Kulki; w czwartek, 28 września o godz.17.00 po wystawie „Rzeczy, które się wycofują” oprowadzi kuratorka Anna Mituś w towarzystwie artystki Patrycji Orzechowskiej.

Wrześniowym wystawom towarzyszyć będzie wiele wydarzeń – oprócz oprowadzań kuratorskich, także oprowadzanie w języku ukraińskim, oprowadzanie dla seniorów (Srebrny horyzont sztuki) oraz warsztaty dla seniorów w scenerii wystawy Tomasza Kulki pod hasłem Alegoria jako oręż artystów.
Wystawy trwają do 8 października 2023 roku.

Czytaj więcej o wystawie Tomasza Kulki „Piramida głupców” i programie wystaw towarzyszących >>
Czytaj więcej o wystawie Patrycji Orzechowskiej „Rzeczy, które się wycofują” >>
Czytaj więcej o wystawie Ewy Goral „Mikroświaty” >>