Willa Sixta wkrótce zatętni życiem

Aktualne

Zabytkowa Willa Teodora Sixta po rewitalizacji otwiera swe podwoje. Planowany termin rozpoczęcia działalności w tym obiekcie to maj 2020 roku.

__________________________________________________________________________________________________________________

Już wkrótce bielszczanie będą mieli okazję odwiedzić zabytkową Willę Sixta, zaprojektowaną w stylu neorenesansowym i wybudowaną w 1883 roku przez słynnego architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej. Okazała willa zajmuje przestrzeń pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza a 3 Maja, okolona jest niewielkim ogrodem ze starymi drzewami, także pomnikowymi (miłorząb japoński). Budowla zyskała dawny blask. Obecny wygląd historycznego budynku jest zasługą współpracujących ze sobą osób i instytucji – Galerii Bielskiej BWA, która jest inwestorem i beneficjentem europejskiego grantu, wojewódzkiego konserwatora zabytków, Wydziału Inwestycji i Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta, architekta oraz wykonawcy remontu.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
Po dwóch latach zakończył się, trwający od 2018 roku, remont XIX-wiecznej Willi Teodora Sixta, położonej przy ul. Adama Mickiewicza 24. Inwestorem jest Galeria Bielska BWA, która realizuje projekt pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” finansowany z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz Gminy Bielsko-Biała. Projekt inwestycyjny połączony jest z projektem społecznym pod hasłem „Sixt Wam”, prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dzięki grantowi z Europejskiego Funduszu Społecznego. W jego programie prowadzone będą zajęcia dla różnych grup mieszkańców, również takie, które łączą pokolenia: seniorów i dzieci. Do realizacji projektu „Sixt Wam” oddana będzie część budynku od strony południowej, z oddzielnym wejściem i zewnętrzną windą. Pozostała część willi służyć będzie jako miejsce wydarzeń artystycznych i spotkań związanych z kulturą, a przede wszystkim jako przestrzeń wykorzystywana do prezentacji stałej wystawy Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.
Jednak zanim współczesne malarstwo i rzeźba znajdą się na stałe w Willi Sixta, w maju gościć tam będzie wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej, prezentująca najlepsze scenografie Teatru Lalek Banialuka, wybrane przez jej wieloletnią dyrektor Lucynę Kozień. Po raz pierwszy Willa Sixta zostanie udostępniona podczas Nocy Muzeów, planowanej w Bielsku-Białej na 16 maja 2020 roku.

Więcej o projekcie pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” na stronie galerii w zakładce O Galerii/Projekty Europejskie >>

Właściciel willi Teodor Sixt – za życia jeden z najbogatszych mieszkańców Bielska, przedsiębiorca, działacz społeczny i filantrop – zmarły bezpotomnie w 1897 roku, pozostawił testament, zgodnie z którym żonie Annie przypadło prawo dożywotniego mieszkania w willi, a po jej śmierci willa i ogród miały stać się własnością miasta. Warunkiem było, że willa nie zostanie sprzedana i pozostanie jej nazwa: Willa Sixta.
_________________________________________________________________________________

W mediach o historii willi, jej powojennych losach, rewitalizacji oraz najbliższej przyszłości:

 – O historii i dniu dzisiejszym willi Teodora Sixta pisze obszernie Agata Smalcerz w tekście pt. „Sixt Wam”, „Relacje Interpretacje”, kwartalnik Regionalnego Ośrodka Kultury, nr 1 (57) marzec 2020, ss. 28–32).
Kwartalnik do pobrania na stronie ROK w Bielsku-Białej  >>

 –  „Teodor Sixt byłby dumny”,
tekst Emilia Klejmont,
galeria zdjęć Paweł Sowa
,
Wydział Prasowy UMBB;
na zdjęciu Agata Smalcerz,
fot. Paweł Sowa  >>

 


 – „Willa Teodora Sixta”, Polskie Radio Dwójka, audycja „Kwadrans bez muzyki”, przygotowanie Monika Zając, emisja 16.03.2020, godz. 15.00.
Po wyremontowanej, ale niedostępnej jeszcze dla zwiedzających willi oprowadzała reporterkę Dwójki dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz. O postaci Teodora Sixta opowiadali także: historyk Piotr Kenig z Muzeum Historycznego w Bielska-Białej oraz dziennikarz i dramaturg Artur Pałyga, autor dramatu pt. „Testament Teodora Sixta”, wystawionego na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Roberta Talarczyka w 2006 roku.
Słuchaj audycji >>

Marcin Czyżewski, „Bielsko-Biała. Wypiękniał obiekt, który miasto otrzymało od słynnego przemysłowca jeszcze w XIX wieku”, wyborcza.pl Bielsko-Biała, 20 marca 2020 >>

Łukasz Klimaniec, „Willa Sixta w Bielsku-Białej znów zachwyca wyglądem. Jest śliczna. Zobaczcie, jak wygląda wyjątkowy zabytek”, 20 marca 2020, dziennikzachodni.pl >>

KLM, „Co za widok! Willa Sixta zachwyca po efektownym remoncie”, 20 marca 2020, Wiadomości Bielsko-Biała, naszemiasto.pl >>

Marek Szafrański, PAP, szf/drag, „Remont zabytkowej willi Theodora Sixta w Bielsku-Białej dobiega końca”, 02.11.2019, Dzieje.pl >>

 „Willa Sixta w Bielsku-Białej po remoncie | Będzie dostępna do zwiedzania”, 12.03.2020, BBFan.pl >>