5. Konkurs Filmujemy Bielsko-Białą!

Aktualne

Bielskie ulice bohaterami 2-minutowych filmów. Motywem przewodnim - znajdujące się w ich obrębie murale. Zgłoszenia do 5 kwietnia.

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej wraz z Fundacją Młodego Kina w Warszawie po raz piąty organizują konkurs „Filmujemy Bielsko-Białą!”
Konkurs ma charakter otwarty, jest przeznaczony dla filmowców amatorów i profesjonalistów zainteresowanych historią miasta, jego ciekawostkami, pięknem i różnorodnością. Filmy zgłaszane do konkursu mogą mieć dowolną formę (fabuła, animacja, dokument, eksperyment), muszą trwać dokładnie 2 minuty, a ich tematyka musi nawiązywać do jednej z ulic miasta wybranych przez organizatorów.

Tematem ubiegłorocznej edycji konkursu były ulice, których nazwy odwoływały się do rzek, strumieni i potoków przepływających przez Bielsko-Białą.
Motywem przewodnim obecnego konkursu są murale. Organizatorzy wybrali kilka propozycji, spośród ponad 20 realizacji stworzonych w przestrzeni miasta przez artystów zaproszonych do Bielska-Białej przez Galerię Bielską BWA.
Realizując 2-minutowy film poświęcony wybranej ulicy, warto dostrzec mural, który często wtapia się w tkankę miejską, stanowiąc jej naturalne  dopełnienie lub krzyczy kolorami, wysyłając komunikat o swoim istnieniu.
W 2019 roku bohaterami filmów będzie pięć ulic Bielska-Białej: 11 Listopada, Cieszyńska, Jana Sobieskiego, ks. Stanisława Stojałowskiego, Adama Mickiewicza.

W obrębie wybranych ulic znajduje się siedem murali:

ul. 11 Listopada – murale „Scalenie”, „Pasterz”
Na widocznej nad rzeką Białą od strony ul. 11 Listopada ścianie Domu Handlowego „Wokulski”, artysta o pseudonimie Paweł Swanski zrealizował w 2018 roku mural pt. „Scalenie”, przedstawiający odwieczną walkę sił natury – walkę orła ze smokiem, w charakterystycznym dla siebie linearnym stylu, odwołującym się do sztuki Wschodu, jego symboliki, dzieł drzeworytniczych, ale też współczesnej sztuki tatuażu.
Na wysokiej ścianie zabytkowej kamienicy przy ul. 11 Listopada 74 w 2014 roku artyści z grupy Projekt Etnograf zrealizowali czarno-biały, fotorealistyczny mural przedstawiający pasterza niosącego owieczkę („Pasterz”).

ul. Cieszyńska – murale „Noc Świętojańska”, „Frasunek”
Na elewacji kamienicy przy ul. Cieszyńskiej 36 Natalia Rak namalowała oplecioną bajecznie kolorowym kwiatowym wiankiem głowę młodej kobiety, nawiązując do pradawnego słowiańskiego zwyczaju plecenia wianków związanego z letnim przesileniem Słońca.
Z kolei na budynku przy ul. Cieszyńskiej 59 Marcin „Malik” Malicki przedstawił na powstałym w 2015 roku muralu swoją wizję postaci Chrystusa Frasobliwego – motywu  trwale związanego ze sztuka ludową („Frasunek”).

 ul. Jana Sobieskiego – mural z motywem ludowej koronki
Autorka muralu, przedstawiającego  ogromnych rozmiarów ażurowy wzór, nawiązujący do motywów ludowej koronki, jest artystka o pseudonimie NeSpoon. Czarno-biały mural powstał w 2015 roku na ścianie kilkupiętrowej kamienicy przy ul. Sobieskiego 54, obok skweru z zabytkową studnią Luschki.

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego – Mural Ireny Sendlerowej
Autorami bielskiego muralu poświęconego Irenie Sendlerowej, znanej z uratowania blisko 2,5 tys. dzieci z getta warszawskiego podczas hitlerowskiej okupacji, są artystka Małgorzata Rozenau oraz Dariusz Paczkowski (3.Fala.art.pl). Zrealizowany w 2014 roku mural, na którym w zielonej koronie „drzewa życia” widać postać  Ireny Sendlerowej, zajmuje całą ścianę kamienicy przy ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 19.

ul. Adama Mickiewicza –  mural „Blue Monday”
Utrzymany w ciemnych, granatowo-fioletowych barwach mural na kilkupiętrowej ścianie zabytkowej, secesyjnej kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 3, przedstawia młodą kobietę trzymającą donicę z olbrzymim filodendronem. Motyw kwiatowy nawiązuje do bogatej ornamentyki na fasadzie kamienicy. To ciekawy zaułek miasta z widokiem na zamek książąt Sułkowskich. Autorem muralu powstałego w 2017 roku jest artysta o pseudonimie Bezt.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w Galerii Bielskiej BWA we wtorek, 9 kwietnia 2019 roku podczas projekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2018 >>.

Nagrody:

Nagroda główna - 500 zł
Dwie nagrody po 100 zł
oraz nagrody rzeczowe:
- trzy posiłki filmowca z restauracji Jedwabny Szlak
- designerska mapa Bielska-Białej zaprojektowana przez Maptu
- płyty DVD z festiwalu Euroshorts

Aby wziąć udział w konkursie należy na stronie www.filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala/  wybrać jedną z proponowanych ulic i podać swoje dane kontaktowe. Gotowy film trzeba zamieścić w Internecie, a link do niego przesłać na adres: konkurs@filmujemy-miasta.pl
Zgłoszenia przyjmowane są do 5 kwietnia 2019 roku do godz. 23.59.

Czytaj więcej o bielskich muralach >>

Czytaj więcej o pokazach Euroshorts 2018 w Galerii Bielskiej BWA >>