Australia. Sztuka Aborygenów – wernisaże

Aktualne

Malarstwo rdzennych mieszkańców Australii Centralnej – obrazy ze zbiorów Julianny i Ryszarda Bednarowiczów. Fotoreportaż z australijskich podróży Marka Tomalika.

Najbliższy piątek, 12 stycznia 2024 roku, upłynie w Galerii Bielskiej BWA pod znakiem sztuki Aborygenów oraz fotografii ukazujących tajemnice najmniejszego kontynentu, jego kultury i natury.
Wieczór zainauguruje otwarcie w dolnej sali galerii wystawy pt. „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”. Wystawa przedstawia 30 obrazów, ukazujących dwa bieguny twórczości aborygeńskiej widoczne w sztuce Australii Centralnej – na wschód i na zachód od miasta Alice Springs. Kuratorami są Ryszard Bednarowicz i Marek Tomalik.
W trakcie wernisażu wystawy, który rozpocznie się o godz. 18.00, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Marka Tomalika.

Obrazy na wystawie „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej” pochodzą ze zbiorów Julianny i Ryszarda Bednarowiczów, właścicieli kolekcji galerii Mala Art w Alice Springs. Oboje są znawcami sztuki aborygeńskiej, kultywują i promują kulturę oraz twórczość rdzennych mieszkańców kontynentu, zarówno w Australii, jak Polsce. Poznali osobiście i pozostają w kontakcie ze wszystkimi żyjącymi artystami, których prace prezentowane są na wystawie.
Eksponowanym obrazom towarzyszyć będą artefakty sztuki aborygeńskiej.

Ryszard Bednarowicz o historii, charakterze i znaczeniu sztuki Aborygenów, pisze w katalogu wystawy  m.in.:

Współczesna sztuka Australii Centralnej wywodzi się z rysunków i mozaik na piasku oraz malowideł na ciele.
Rysunki na piasku były w tych półpustynnych okolicach najbardziej popularnym środkiem przekazu wizualnego, używano ich na równi z mową do porozumiewania się i do edukacji dzieci. Rysowano na piasku palcami lub przy pomocy bumerangu znaki, których zestaw ograniczał się do kilku powtarzalnych form, takich jak linie proste lub kręte, okręgi, ślady zwierzęce, a wreszcie kropki. Znaki łączono w tzw. obrazy, innymi słowy – były one rozmieszczane na powierzchni piasku dowolnie, a nie w porządku linearnym. Opisywane przez nie historie przeznaczone były dla wszystkich członków klanu. (…)
Obrazy aborygeńskie, dla nas na pozór abstrakcyjne, są jednak pełne narracji. Można je porównać do obrazów Jana Matejki, gęstych od znaczeń czytelnych tylko dla Polaków. W sztuce aborygeńskiej każda linia, okrąg czy nawet kilka kropek opowiada o mitycznych wydarzeniach i przedstawia topografię danego regionu. Obraz jest pełen znaczeń i intencji (śladów-znaków).

Także w piątek, 12 stycznia, o godz. 19.00 w Klubokawiarni Aquarium otwarta zostanie wystawa fotografii Marka Tomalika pt. „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia”.
Wystawa jest fotograficznym reportażem autora z wypraw samochodami terenowymi w nieznany świat najmniejszego kontynentu. Trasy przejazdów wiodą w najtrudniejszym australijskim buszu, przez bezkresne pustynie, w całkowicie izolowanych od cywilizacji obszarach.
Marek Tomalik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy. Jest bielszczaninem, pasjonatem i znawcą Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Autor książek i reportaży o podróżach. Australia to jego miejsce na ziemi, zawsze jednak wraca w Beskidy. Autor czterech książek o piątym kontynencie.
Wernisaż wystawy będzie jednocześnie spektaklem multimedialnym z muzyką na żywo – „Marek Tomalik & Kwartet Czerwie”.

Osoby zainteresowane tematyką wystawy zapraszamy na wykład Marka Tomalika „O kulturze rdzennych mieszkańców Australii” w piątek, 8 lutego 2024 o godz. 17.00 (wstęp wolny).

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11, sala dolna
12 stycznia – 25 lutego 2024
„Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”
kuratorzy wystawy:
Ryszard Bednarowicz, Marek Tomalik
wernisaż wystawy i oprowadzanie kuratorskie Marka Tomalika
piątek, 12 stycznia 2024, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Więcej o wystawie, artystach aborygeńskich, o twórcach wystawy, czytaj tekst kuratorski >>

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
12 stycznia – 25 lutego 2024
piątek, 12 stycznia 2024, godz. 19.00 (wstęp wolny)
Wernisaż wystawy połączony ze spektaklem multimedialnym:
Marek Tomalik – „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia”
„Aborygeni. Rdzenni Australijczycy”. Marek Tomalik & Kwartet Czerwie – spektakl multimedialny z muzyką na żywo

piątek, 9 lutego 2024, godz. 17.00 (wstęp wolny)
Marek Tomalik – Wykład o kulturze rdzennych mieszkańców Australii

Czytaj więcej o wystawie o autorze, zobacz zdjęcia >>

Czytaj więcej o spektaklu >>