Warsztaty artystyczne z finalistami Bielskiej Jesieni 2019

Aktualne

Mistrzowskie lekcje finalistów to okazja do poznania tajników pracy laureatów biennale. Zajęcia dla młodzieży i osób dorosłych

sobota, 16 listopada 2019, godz. 11.00
Karol Palczak. "Moje wnętrze. Ja, moje piękno" 
Karol Palczak, laureat Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019.
Urodzony w 1987 roku w Przemyślu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Janusza Matuszewskiego (2015).
Laureat Grand Prix pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki, Pałac Sztuki, Kraków (2018); II nagrody w IV Triennale Malarstwa Animalis 2017, Galeria MM, Chorzów (2017); wyróżniony Medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w wystawie Najlepszych Dyplomów ASP Kraków 2014/2015, Pałac Sztuki, Kraków (2015). Autor wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych.


sobota, 23 listopada 2019, godz. 11.00
Natalia Bażowska. "Autoportret wewnętrzny"
Uczestnicy będą portretować siebie z pamięci. Nie będzie chodziło jednak o realistyczne portrety,
ale przeniesienie na płótno tego, jak ktoś sam siebie postrzega.
Analizując swoje charakterystyczne cechy, możemy bardzo dużo się o sobie dowiedzieć,
w pewnym stopniu sami siebie stwarzamy na płótnie.
Materiały (podobrazia 30 x 40 lub 20 x 30 cm oraz farby akrylowe).
Natalia Bażowska, finalistka 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019.
Urodzona w 1980 roku w Dąbrowie Górniczej. W latach 1999–2005 studiowała medycynę; w 2007 roku, jednocześnie, podjęła studia w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i studia doktoranckie przy Klinice i Katedrze Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2010 obroniła doktorat pod tytułem „Ocena emocji wywołanych przekazem wizualnym u osób cierpiących na depresję”, czerpiąc wiedzę z obu kierunków studiów, a w 2012 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa dr. hab. prof. ASP Andrzeja Tobisa. Od tego czasu zajmuje się wyłącznie sztuką, korzystając w swoich działaniach z wiedzy medycznej oraz silnego związku z naturą.


sobota, 30 listopada 2019, godz. 11.00
Tomasz Kulka. "Obrzędy" - warsztaty malarskie z użyciem starych technik.
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli poznać metodę sporządzania tempery jajowej – jednej z najstarszych technik malarskich, a także samodzielnie wykonać farby według jednej z receptur (istnieje wiele odmian tej techniki różniących się ze względu na skład oraz sposób sporządzania farby – można stosować samo żółtko, wodę, oleje i żywice).
W drugiej części zajęć uczestnicy będą malować niewielkie przedstawienia.
Tomasz Kulka, laureat II nagrody 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019.
Urodzony w 1979 roku w Olkuszu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz pracowni ceramicznej prof. Czesława Dźwigaja (2004). Doktorat na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni (2019).
Autor wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych.

13 grudnia (piątek) godz. 17.00
Karol Palczak – Tajniki malarstwa
Wykład Karola Palczaka, laureata Grand Prix tegorocznej edycji Bielskiej Jesieni, na temat tajników malarstwa połączony z pokazem własnoręcznego ucierania farm, przygotowywania zapraw i podłoży malarskich oraz o potrzebnych do tego celu narzędziach. 
Karol Palczak – absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2015 roku) – jest wirtuozem w opanowywaniu materii malarskiej. Przez cały okres studiów wiele uwagi poświęcił na indywidualne badania z zakresu dawnych technologii malarstwa, przygotowania podłoża, zapraw, doboru pigmentów. Uczył się na podstawie metod nakładania i zestawiania kolorów stosowanych przez największych mistrzów, zwłaszcza Rembrandta. Zebraną wiedzę z powodzeniem wykorzystuje w kształtowaniu własnego warsztatu malarskiego, w szczególności dbając o przekaz i czystość barw oraz ich głębokie nasycenie. A jak zapewnia artysta, ten efekt można uzyskać dzięki odpowiednio przygotowanym podłożom, dobrej jakości farbom, wiedzy na ich temat (podział na farby organiczne, mineralne, chemiczne) oraz doświadczeniu, którym młody twórca chce się podzielić z uczestnikami warsztatów. 


 
14 grudnia (sobota) godz. 11.00
Paweł Baśnik  – Warsztaty z niszczenia obrazu
Ostatnie spotkanie w cyklu „Autorskich warsztatów artystycznych z finalistami biennale”, które poprowadzi Paweł Baśnik – laureat III Nagrody – Prezydenta Miasta Bielska-Białej; absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2017 roku). 
Punktem wyjścia jego obrazów są zwykle stare fotografie, które artysta przenosi na płótno, dostosowując sposób malowania do warstwy znaczeniowej, często uciekając się do dekonstrukcji struktury malarskiej, co dodatkowo podkreśla realizm przedstawienia.
W trakcie warsztatów artysta przedstawi język wizualny jakim posługuje się w swojej twórczości, wyjaśni teoretyczne i znaczeniowe podłoże swojego sposobu myślenia o obrazie, którego istotą jest uwydatnienie organiczności malarskiej materii, a także zaprezentuje autorskie sposoby tworzenia, a następnie destruowania obrazu.

Cena: 8 zł od osoby.

Zapisy w sekretariacie galerii: od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00 pod nr tel.: 33 812 58 61

Czytaj więcej o wystawie finałowej 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 >>