Dariusz Mlącki – Tajemnica drugiej strony

Ostatnie dni wystawy niezwykłych malarskich portretów zwyczajnych przedmiotów i architektury – do niedzieli 24 marca.

Prezentowane prace pochodzą w większości z ostatnich 10 lat, z cyklów: „Możliwość istnienia przedmiotów nieistniejących”, „Niewymuszony pomiar subtelności” oraz „Odwrócony Palimpsest”. Tematem prac są zazwyczaj przedmioty codziennego użytku: pudełka, książki, koperty, deski do rysowania, świece, monitory.

Dariusz Mlącki:
Przedstawiane obrazy stają się przedmiotami, zawdzięczającymi istnienie portretowanym przedmiotom.
Dlatego w wielu pracach stosuję iluzję, pozór, często konwencję malarską obrazu w obrazie. Poruszam się zawsze na granicy abstrakcji geometrycznej i realizmu, czasami łączę różne konwencje: magiczną, duchową, symboliczną. Korzystam z założeń sztuki Zen, minimalizmu. Malarstwo jest dla mnie nie tyle celem, co ukochanym środkiem wyrazu, najważniejszym i zarazem najtrudniejszym. Malarstwem są również moje obiekty i instalacje. Zamieniam farbę w kolor, kolor w światło, światło w przestrzeń, a przestrzeń w znaczenie. Pragnę uzyskać formę doskonałą, harmonijnie współbrzmiącą – swoiste Piękno.
                                                                                                                                                                

Dariusz Mlącki – urodzony w Mińsku Mazowieckim w 1963 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1989). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowniach prof. Tadeusza Dominika i prof. Zbigniewa Gostomskiego. W latach 1992–2001 prowadził pracownię malarstwa na stanowisku profesora w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (2008); Fundacji Kultury Polskiej (1999); Fundacji Kultury (1997); Fundacji Stefana Batorego (1993) i Fundacji Egit (1991). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, oraz członkiem Stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Krakowie.
Laureat Grand Prix w wystawie „Obraz roku” organizowanej przez ZPAP w Warszawie (2009). Uczestnik Biennale Sztuki Współczesnej Creativiti w Veronie (Włochy, 2014). Brał udział w konkursie na projekt wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji (Włochy, 2015). Nowojorski „New York Art Magazin” poświęcił artyście artykuł (2014), a także promował jego twórczość w nowojorskich galeriach: Zach Feuer (2014) i Broadway Gallery (2013). Finalista 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015.
Autor ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 70 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma prestiżowymi galeriami, m.in. Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerią Rzeźby i Galerią Art w Warszawie, Galerią Biała w Lublinie, Galerią Koło w Gdańsku, Galerią ABC w Poznaniu, Otwartą Pracownią w Krakowie, a także z Muzeum w Oldenburgu w Niemczech.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacji Konrada Adenauera, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, Galerii Studio w Warszawie, Galerii Białej w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych.
Artysta malarz. Mieszka i pracuje w Warszawie i Mińsku Mazowieckim.

Czas trwania wystawy: 22 lutego - 24 marca 2019 roku.
Wernisaż: piątek, 22 lutego 2019, godz. 18.30

Więcej o Stowarzyszeniu Otwarta Pracownia >>

 

W mediach o wystawie:

(m), "Ukochane malarstwo, symbolika i emocje. Przedmioty jak żywe", Kronika Beskidzka, 7 III 2019, str. 25 (pdf>>)

O wystawach Adama Jastrzębskiego, Dariusza Mląckiego i Agaty Ruman z Agatą Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, rozmawia Marianna Dufek, program Z kulturą…, TVP 3 Katowice, 2.03.2019, 19.10 (od 0.54’ do 6’14’’) >>