Igor Bryzek – Spotkania z naturą

Ekspresyjny, kolorowy świat wyobraźni i emocji młodego twórcy. Finisaż 2 kwietnia – podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

___________________________________________________________________________________

Uwaga! Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Bielska-Białej, wydanym w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Galeria Bielska BWA będzie zamknięta dla odwiedzających od 12 marca 2020 roku do odwołania.
Działająca w gmachu galerii Klubokawiarnia Aquarium będzie zamknięta dla gości od 13 marca br. aż do odwołania. W związku z tym niedostępna dla widzów będzie wystawa malarstwa Igora Bryzka „Spotkania z naturą”, zorganizowana w Klubokawiarni Aquarium przez Galerię Bielską BWA.

___________________________________________________________________________________

Wystawa prac malarskich w technice pasteli, której autorem jest 16-letni Igor Bryzek, uczestnik zajęć plastycznych w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

Agata Smalcerz:
Malarstwo Igora Bryzka to świat wyobraźni, niezwykłe formy i kolory, poprzez które młody artysta wyraża swoje emocje i trudne nieraz relacje ze światem wokół. Wielkoformatowe kartony pokryte pastelami, to owoc kilkumiesięcznej pracy Igora Bryzka pod kierunkiem Katarzyny Żaczek w kole plastycznym Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Wystawa, której finisaż odbędzie się 2 kwietnia podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, ma zwrócić uwagę na niezwykłe predyspozycje osób dotkniętych autyzmem.
Finisażowi towarzyszyć będzie wykład Natalii Treli, specjalistki wczesnego wspomagania i edukacji uczniów ze spektrum autyzmu.  

Katarzyna Żaczek:
Igor tworzy w skupieniu. Pokrywa papier czarną siatką rysunku układającego się w przejrzystą strukturę. Obraz przypomina szkielet lub warstwy skał, kryształów, lekkość chmury. Już wkrótce ubierze je w kolor. Tym samym urzekną nas zestawienia obecne w chwilach prostego zachwytu, które przeżywamy w kontakcie z przyrodą. Przywodzi na myśl te chwile, kiedy wstajemy i nagle – patrząc za okno – nie dowierzamy, że istnieje takie czyste piękno. Igor czuje to pewnie przez cały czas. Potrafi dzielić się z nami.

Wystawa trwa od 2 marca do 2 kwietnia 2020 roku.
Finisaż: czwartek, 2 kwietnia 2020, godz. 12.00

W trakcie finisażu, który odbędzie się 2 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, wykład wygłosi Natalia Trela.

Natalia Trela – specjalista wczesnego wspomagania i edukacji uczniów ze spektrum autyzmu. Terapeuta SI, TUS oraz EEG Biofeedback. Pracuje z osobami ze spektrum autyzmu, sportowcami i pacjentami mającymi problem z koncentracją, nadmiernym stresem, bezsennością. Przez 15 lat jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej zajmowała się organizacją kształcenia dzieci niepełnosprawnych, w tym ze spektrum autyzmu. Była inicjatorem konferencji, przedstawień i innych akcji związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadającego na dzień 2 kwietnia. Brała udział w międzynarodowych konferencjach oraz projektach dotyczących kształcenia uczniów ze spektrum autyzmu. Zafascynowana postrzeganiem świata przez osoby ze spektrum autyzmu.