Joanna Chudy – Niepamięć. Tożsamość ukryta

Fotograficzna rekonstrukcja wspomnień. Najnowszy projekt fotograficzny artystki wyróżnionej na 4. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018.

Wystawa prezentuje projekt Joanny Chudy, który obejmuje cykl fotograficzny, składający się z kilkunastu czarno-białych i kolorowych fotografii, uzupełniony przez artystkę pracami multimedialnymi oraz tekstami literackimi. Projekt realizowany był na południu Polski, w miejscach zróżnicowanych kulturowo i społecznie, bogatych w różne tradycje i doświadczenia.

Agata Smalcerz:
„Niepamięć. Tożsamość ukryta” to cykl fotograficzny, w którym artystka analizuje i bada możliwości rekonstrukcji wspomnień. Transformacja kadrów zapamiętanych z czasów dzieciństwa stanowi szkielet projektu, który uzupełniają materiały dokumentalne. Projekt dotyka przede wszystkim zagadnień związanych z pamięcią i jej możliwościami przechowywania wspomnień. Z drugiej strony buduje obraz społeczny i kulturowy na przestrzeni wieku.

Joanna Chudy:
Początek cyklu stanowi obraz już znany, obraz tkaniny, który tu świadomie dekonstruuję. Odkrywam zasłonę, przez którą wchodzi postać. Odkrywam obraz Podhala. Wyłania się obraz Brueglowski  namalowany na bieli śniegu. Obraz wielowątkowy ze względu na formę, ale i treść. Obraz, który niesie historię wielu osób, ale zatrzymuje spojrzenie widza na jednej postaci, postaci kobiety. Postaci, która przekracza drogę w jakiś sposób historycznie ważną, odkrywa historię swojej tożsamości, odkrywa siebie.

Wystawa jest nagrodą Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, przyznaną w ostatniej, czwartej edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018. Podczas 4. BFSW nagrodzony został dyptyk fotograficzny Joanny Chudy z cyklu „Red/Czerwony”, w uznaniu za „minimalistyczną formę, której przeciwwagą jest intensywny kolor”.
Projekt „Niepamięć. Tożsamość ukryta” realizowany był dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Joanna ChudyJoanna Chudy – urodzona w 1976 roku w Bielsku-Białej. Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002), Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, które ukończyła z wyróżnieniem, realizując dyplom w pracowni fotografii kreacyjnej prof. Wojciecha Prażmowskiego (2009). W 2013 uzyskała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autorka 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. Uczestniczka 40 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Sofii. Zajmuje się fotografią kreacyjną, prezentuje czarno-biały nurt fotografii klasycznej. Od 2014 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików; w Zarządzie Okręgu Górskiego ZPAF pełni funkcję sekretarza. Stażystka w Bush & Berry Conservation Studio w Bristolu (Wielka Brytania, 2002). Od 2006 roku pracuje jako nauczyciel w Zespole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Jest wykładowcą przedmiotów artystycznych na wyższych uczelniach. Mieszka w Bielsku-Białej.
Laureatka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Zdobyła m.in. Grand Prix VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w Warszawie (2010), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret 2009” w Kole, wyróżnienie na 17. Biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu „Remis 2009” w Ostrowie Wielkopolskim, I nagrodę w konkursie „Aura” Hogan &Hartson w Warszawie (2009), wyróżnienie w konkursie The Independent Photographer w Berlinie (Niemcy, 2017), Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w konkursie 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018.
Finalistka konkursów: ShowOff w programie Miesiąca Fotografii w Krakowie (2010), Encontros da Imagem – International Photography Festival w Bradze (Portugalia, 2014), Itinéraires des Photographes Voyageurs 2014 w Bordeaux (Francja, 2014), Festival Manifesto 2013 w Tuluzie (Francja, 2013), Copenhagen Photo Festival w Kopenhadze (Dania, 2013).
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010 i 2018 oraz Marszałka Województwa Śląskiego (2011).
Uczestniczka najważniejszych wydarzeń artystycznych w dziedzinie fotografii. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Do najważniejszych zaliczyć należy ekspozycje: „Śląski Ulisses”, Itinéraires des Photographes Voyageurs 2014, Bordeaux 2014; Rondo Sztuki, Katowice 2012; Miesiąc Fotografii w Krakowie, Show Off, Galeria Artefactory, Kraków 2010; „The Pictures of emotions and other ailments of a sensitive human”, Festival Manifesto, Tuluza 2013; „Sztuka kobiet – kobiety w sztuce”, Muzeum Śląskie, Katowice 2012; „Photo diploma award”, Stary Browar, Poznań 2011; „Obrazowanie” – Wystawa ASP w Warszawie, Galeria El, Elbląg 2010. Publikowała swoje fotografie w magazynach i czasopismach o sztuce i fotografii m.in. „Arteon”, „Art & Business”, „Foto”.
W swej twórczości koncentruje się na rozwijaniu zagadnień związanych z kreacyjną fotografią czarno-białą, w której istotnym tematem jest człowiek.
Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz w kolekcjach prywatnych.

 

W Galerii Bielskiej BWA artystka prezentowała w 2010 roku wystawę indywidualną pt. „Śląski Ulisses” – nagrodzony podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie projekt będący fotograficznym zapisem wędrówek artystki po ulicach miast współczesnego Górnego Śląska, przede wszystkim po osiedlach górniczych, które powoli odchodzą do przeszłości. Projekt składa się z kilkunastu tryptyków fotograficznych; zdjęcia wykonane są w tradycyjnej czarno-białej technice. Jego kuratorem był znany fotografik Tomasz Sikora.

Wernisaż wystawy: piątek, 6 września 2019, godz. 18.00.
Wystawa trwa od 6 września do 6 października 2019.

 Więcej na stronie internetowej artystki >>