Marcin Malicki – Malik, mural BOROWY

Marcin „Malik” Malicki zrealizował wielkoformatowe dzieło o ekologicznym przesłaniu, odwołując się do dawnych wierzeń Słowian.

Mural powstał w Bielsku-Białej na ścianie kamienicy przy ul. Cieszyńskiej 59. Jego autor, streetartowiec Marcin „Malik” Malicki, namalował mityczną postać Borowego – wedle wierzeń Słowian, opiekuńczego ducha lasu.
Tym sposobem, po ośmiu latach, artysta ponownie stworzył mural na ścianie tej bielskiej kamienicy. Pierwsze dzieło „Malika” zdobiło ścianę budynku w latach 2015–2019; był to mural zatytułowany „Frasunek”, przedstawiający staruszka – współczesnego frasobliwego Franciszka – zaniepokojonego losem wróbli znikających z miast. Niestety, mural ten został zniszczony podczas nieprzewidzianego i pilnego remontu elewacji. Tym razem streetartowiec zaproponował wielkoformatowe dzieło pt. „Borowy”, o ekologicznym przesłaniu, odwołujące się do dawnych wierzeń Słowian.

Marcin „Malik” Malicki:
Borowy jest postacią z mitologii słowiańskiej, duchem opiekuńczym lasu, będący jego panem oraz władcą zwierząt w nim żyjących. Można go było rozgniewać, ścinając święte drzewa. A człowieka, który mu się naraził, demon sprowadzał z niewłaściwej drogi. Jednak bywało też, że pomagał zbłąkanemu odnaleźć zagubioną ścieżkę.
A co Borowy robi w XXI wieku? W stosunku do ludzi zachowanie Borowego było zmienne, od neutralnego do wrogiego. Zależało to przede wszystkim od tego, jak traktowali oni las i jego mieszkańców. Borowy był szczególnie nieprzychylny myśliwym i drwalom, którzy wyraźnie naruszali jego włości, czyli coś, co dziś nazywamy ekosystemem. Zastanówmy się zatem, jak traktujemy dzisiaj las czy szerzej, środowisko naturalne.

Na zdjęciu: Marcin „Malik” Malicki w trakcie realizacji muralu „Borowy”, fot. Justyna Weronika Łabądź

Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu oBBraz miasta:
Malarska metafora lasu, którą zaproponował artysta na swoim nowym muralu, zachęca przechodniów do refleksji oraz odmiennego spojrzenia na naturę – nie w roli przedmiotu, ale podmiotu – rodzaju partnera, o którego warto dbać.
Marcin „Malik” Malicki jest pochodzącym z Bielska-Białej writerem (grafficiarzem), grafikiem, miłośnikiem liternictwa, pasjonatem góralskiego zdobnictwa i szeroko rozumianej historii.  Artysta znany jest z kilku realizacji graffiti na terenie Bielska-Białej i udziału w wielu streetartowych festiwalach w całej Polsce.

Mural jest częścią dziewiątej edycji projektu oBBraz miasta, organizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Dzieło „Malika” dołączy do bogatej kolekcji bielskich murali, tworzonej obecnie przez 30 wielkoformatowych prac.

Kuratorka projektu: Justyna Weronika Łabądź.

Justyna Weronika Łabądź – historyk sztuki, polonistka, autorka książek o sztuce, kuratorka wystaw i projektów streetartowych, m.in. projektu oBBraz miasta, w którego programie powstają kolejne murale w Bielsku-Białej. Doktor nauk humanistycznych.
Na zdjęciu:
Justyna Weronika Łabądź, fot. Dorota Koperska 

 

 

 

Autor muralu
Marcin „Malik” Malicki

tytuł
Borowy

Lokalizacja
Bielsko-Biała, ul. Cieszyńska 59

Rok powstania
2023