Mona Tusz, Wierzby

Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu:

Artystka namalowała na ścianie kamienicy nocny wizerunek starej wierzby. Zantropomorfizowane drzewo, nawiązujące do wyobrażeń mitycznych drzewców, stało się schronieniem dla wielu różnych zwierząt – sów, gili, nornic, jeży, ale również leśnych duszków śpiących między jej korzeniami, czy też bzionków, opiekuńczych duchów w kształcie korzeni, według legend broniących obejścia przed złymi urokami. W ten sposób artystka złożyła niejako hołd przyrodzie, podkreślając jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka.
Mural zachęca do kontemplacji i odkrywania niezliczonych żywych i magicznych istot chowających się w konarach wierzby. Na wyjątkowy charakter dzieła wpływają również małe lusterka przyczepione do ściany, odbijające przestrzeń dokoła muralu, wywołujące efekty świetlne – symbolizując promienie biegnące od księżyca w pełni umieszczonego na pracy.
Artystka pochodząca ze Śląska i mocno identyfikująca się z tym regionem, stworzyła projekt muralu poświęcony tematowi wierzb w rozumieniu kulturowym, ludowym i ekologicznym. Jest to część jej większego cyklu prac, poprzez które tworzy przyrodnik – ilustracyjny opis ważnych w regionie roślin, drzew i ziół, odczytując ich znaczenie poprzez dawne wierzenia, legendy i mity, ludową wiedzę medyczną, a także wnikliwe obserwacje dawnych, ale też współczesnych przyrodników i filozofów przyrody.

Mona Tusz jest artystką i aktywistką, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenach Śląska. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne, poza tym zajmuje się też fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką.
Prowadzi warsztaty artystyczne i wspólne interwencje w tkankę miejską, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie.
Jest miłośniczką postindustrialnych przestrzeni, poskręcanych korzonków, zieleni miejskiej i roweru. W swoich pracach tworzy ezoteryczny świat ducha i emocji, wypełniony biologicznymi fakturami, kosmicznymi strukturami i tajemniczymi stworkami.

 

Autorka muralu
Mona Tusz

Tytuł
Wierzby

Lokalizacja
ul. 1 Maja 45, Bielsko-Biała

Rok powstania
2020–2021


_________________________________

Wróć do listy murali >>