Projekt ETNOGRAFF, mural DWOISTNOŚĆ

Mural pt. „Pasterz” został namalowany przez duet Projekt Etnograff (Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz i Maciej „Kamer” Szymonowicz) w 2014 roku podczas pierwszej edycji projektu „oBBraz miasta”, realizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Wykonując go, artyści inspirowali się wzruszającą historią zdjęcia Arkadiusza Dziczka. Fotograf z Olsztyna, podróżując po Himalajach, uwiecznił pasterza, który wziął na ręce nowo narodzoną owieczkę - zbyt słabą, by dogodnić stado owiec.

Z okazji Dni Bielska-Białej 2022 artyści z Projektu Etnograff zostali zaproszeni do stworzenia kontynuacji tego muralu w ramach ósmej już edycji projektu “oBBraz miasta”. Jednocześnie stanęli przed trudnym zadaniem zaprojektowania nowej malarskiej historii.

Artyści postanowili kontynuować swój mural poprzez domalowanie do pasterza kobiecej postaci. Fotorealistycznie namalowanym postaciom towarzyszy również wycinanka, która kojarzy się ze sztuką ludową, a także symbole lunarne. Na zasadzie zarówno kontrastu, ale też uzupełnienia i balansu, kolektyw artystyczny opowiedział nową historię o więzach międzyludzkich, rolach społecznych, rytmie i porządku w tradycyjnych społecznościach. Artystom zależy na podkreślaniu mocy relacji międzyludzkich.

Mural w nowej odsłonie zmienił tytuł na „DwoISTNOŚĆ”.

Projekt Etnograff tworzy Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz oraz Maciej „Kamer” Szymonowicz. Jest to kolektyw, który od wielu lat zafascynowany jest beskidzkim folklorem. Artyści śmiało wprowadzają kulturę ludową do świata graffiti i street artu, nadając archaicznym postaciom, wzorom i symbolom nowe życie. W 2019 roku zainicjowali Szlak Beskidzkich Murali, który tworzą namalowane przez nich murale rozmieszczone w różnych beskidzkich miejscowościach, nawiązujące do lokalnych postaci i symboli. Kilkanaście murali powstało już m.in. w Lipowej, Koszarawie, Twardorzeczce i Jeleśni. Artyści znani są również z innych niestandardowych działań w przestrzeni publicznej.


Mural jest częścią projektu „oBBraz miasta #8” organizowanego od 2014 roku przez Galerię Bielską BWA oraz Fundację Galerii Bielskiej.


Sponsorem muralu jest Castorama Bielsko-Biała. Partnerem w wykonaniu muralu – firma Movincar Polska Sp. z o.o.


Autor muralu
Projekt ETNOGRAFF

Tytuł
DwoISTNOŚĆ (dawniej: Pasterz)

Lokalizacja
ul. 11 Listopada 74, Bielsko-Biała

Rok powstania
2014 / 2022

Wymiary
wys. 10 m, szer. 5,50 m (dot. realizacji z 2014 roku)


______________________________

Wróć do listy murali >>