Alicja Jakimów – Miasto Natura

Aktualne

Nowy mural zrealizowany przez bielską artystkę na ścianie kamienicy przy ul. Wzgórze 18, nieopodal Teatru Polskiego, ukazuje związki człowieka z naturą, zwierzętami.

Na szlaku bielskich murali pojawiło się nowe, wyjątkowe dzieło, będące ukłonem w stronę lokalnej przyrody oraz sąsiedztwa Teatru Polskiego i dawnych kin Apollo i Rialto. Mural, zrealizowany na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Wzgórze 18, widoczny jest od strony ul. Bohaterów Warszawy.
„Miasto Natura” to pierwszy mural w dorobku Alicji Jakimów. Artystka porusza w swoim dziele tematy związku człowieka z naturą, zwierzętami, nawiązuje do miejsc szczególnych dla bielskiej kultury.

Artystka zwraca uwagę na to, jak mocno połączone jest samo miasto z naturą – Bielsko-Biała jest jednym z nielicznych tak dużych polskich miast, otoczonych górami i lasami. Nie dziwią tu dzikie zwierzęta zabłąkane na miejskich ulicach czy roślinności wdzierająca się w każdy zakamarek.
Alicji Jakimów marzy się miasto przyjazne zwierzętom i naturze i to, by w dobie betonizacji miast, człowiek zaczął skupiać się na tym, jak chronić naturalną jego część.

Alicja Jakimów:
Mural „Miasto Natura” mocno współgra z miejscem gdzie się znajduje, łączy tradycje plastyczne miasta, z charakterem górskiego położenia blisko natury.  Mural, utrzymany w kolorach czerwonym, niebieskim i różowym, przedstawia abstrakcyjną postać, zwierzęta i rośliny.  Kolorystyka pracy jest ukłonem w stronę malowideł reklamowych widniejących na ścianach Bielska-Białej w czasie PRL-u. Można też dostrzec elementy nawiązujące do kina, teatru, a nawet akcenty lokalne. Namalowana postać w jednej dłoni trzyma donicę z drzewem, jako symbol dbania o naturę i bliskości z nią, a w drugiej – stary projektor filmowy, który kojarzy się historią tej części miasta. Mural uświadamia także młodym ludziom, z czym wiąże się miejsce, w którym się znajdują, jak ważne jest by zachowywać pamięć i dążyć do przetrwania wartościowych kulturalnych miejsc. 
Pragnę także zwrócić uwagę na pamięć o dawnych obrazach Bielska, na włókiennicze malowidła reklamy z czasów, które minęły. Ostatecznie zamierzam odnieść się muralem do miejsca, z którego wszystko się wywodzi: do natury, lasu, gór i zwierząt, do tego co było tu przed ingerencją człowieka. Zwracam uwagę, jak ważne jest dbanie o to co nas otacza. Wierzę, że idee które są tak ważne nie tylko dla mnie, uda mi się podkreślić na jednym muralu, który stanie się integralną częścią miasta.

Projekt muralu „Miasto Natura” powstał dzięki stypendium w dziedzinie Kultury i Sztuki Miasta Bielsko-Biała, jaki Alicja Jakimów uzyskała w 2021 roku.
Kuratorem muralu jest Justyna Łabądź.
Partnerami realizacji są: Teatr Polski w Bielsku-Białej, Fundacja Galerii Bielskiej oraz sponsorzy: Korczyk Škoda i KIA, Studio Paula, Dental Care, Castorama Polska.


Alicja JakimówAlicja Jakimów – artystka związana z Bielskiem-Białą od urodzenia. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej i projektowania graficznego (2009). Była stypendystką programu Socrates-Erasmus, w ramach którego studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie w Portugalii (2009–2009). Jest wielokrotną stypendystką w dziedzinie kultury i sztuki. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, fotografią oraz instalacjami przestrzennymi. Obecnie tworzy własne studio graficzno-fotograficzne oraz pracownię ilustracji. Prowadzi zajęcia dla licealistów z projektowania graficznego i fotografii w redakcjiBB. W swojej pracy artystycznej stara się łączyć współczesność z tym, co odchodzi w niepamięć. Najczęstsze tematy, które porusza w swoich pracach to związek człowieka z naturą, zwierzęta i ochrona środowiska. W 2016 roku prezentowała w Galerii Bielskiej BWA, w Klubokawiarni Aquarium, indywidualną wystawę prac pt. „Alalea. Ilustracje w harmonii z naturą”, w 2017 roku przygotowała  plakat główny oraz identyfikację wizualną międzynarodowego 7. Foto Art Festiwalu w Bielsku-Białej. Współautorka książki i gry dla dzieci „Och Buu – na tropie uczuć”.
Na zdjęciu: Alicja Jakimów, fot. Sebastian Górka.

Alicja Jakimów – „Miasto Natura”
Uroczysta inauguracja muralu
Bielsko-Biała, ul. Bohaterów Warszawy 1 a (obok Kawiarni Kaffka)
wtorek, 6 grudnia 2022, godz. 18.30
W czasie otwarcia muralu, w Kawiarni Kaffka odbędzie się wernisaż wystawy fotograficzno-ilustracyjnej pt. „Miasto Natura” autorstwa Alicji Jakimów i Katarzyny Zolich oraz performans artystyczny Pawła Koniora.
Kawiarnia Kaffka, ul. Bohaterów Warszawy 1 a
Kurator muralu – Justyna Łabądź.

 Czytaj więcej o wystawie Alicji Jakimów „Alalea” w Galerii Bielskiej BWA >>

Czytaj więcej o projekcie MURALE W BIELSKU-BIAŁEJ, zobacz opisy i zdjęcia >>