Andrzej Szewczyk – Afirmacja istnienia

Aktualne

Spotkanie w 20. rocznicę śmierci legendarnego artysty. Postać Andrzeja Szewczyka wspominają artysta Marek Chlanda i historyk sztuki Jan Trzupek.

Dokładnie w 20 rocznicę śmierci Andrzeja Szewczyka, w środę, 29 września 2021 roku w Galerii Bielskiej BWA – Willi Sixta obędzie się spotkanie poświęcone artyście.
Rozmowę z udziałem artysty Marka Chlandy i historyka sztuki Jana Trzupka poprowadzi Krzysztof Morcinek, artysta grafik z Galerii Bielskiej BWA. Nieprzypadkowo tytuł spotkania brzmi „Afirmacja istnienia” – będzie bowiem mowa o postawie artysty w życiu i sztuce jednocześnie.

Andrzej Szewczyk, urodził się16 marca 1950 roku w Szopienicach na Śląsku, zmarł 29 września 2001 roku w Cieszynie. W latach 1974−1978 studiował w Instytucie Wychowania Plastycznego w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jeden z najciekawszych polskich artystów powojennych, malarz, rysownik, rzeźbiarz, twórca assemblages, akcji i environments, wybitny pedagog. Sztukę traktował jako nieustający proces; próbował zmienić tradycyjne formy i struktury obrazu malarskiego. Od 1977 roku związany z warszawską Galerią Foksal.
Wystawiał w kraju i za granicą. Stała ekspozycja prac artysty znajduje się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Od 2017 roku jedna z ulic w Cieszynie nosi imię Andrzeja Szewczyka. W styczniu 2005 na fasadzie kamienicy przy ul. Tadeusza Kościuszki 56 w Katowicach, w której mieszkał, umieszczono pamiątkową tabliczkę.
Andrzej Szewczyk należy do grona laureatów Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień, organizowanego przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej: w 1992 roku zdobył Złoty Medal XXIX Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień ’92” (ówczesna nazwa biennale).
Prace artysty znajdują się w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>

Czytaj więcej o artyście w portalu Culture.pl >>

Andrzej Szewczyk – Afirmacja istnienia
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta
środa, 29 września 2021, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Uczestniczą: Marek Chlanda, Jan Trzupek
Prowadzenie: Krzysztof Morcinek