Bliżej sztuki – spotkania dla nauczycieli

Aktualne

Wystawa współczesnego polskiego malarstwa może być ciekawym punktem wyjścia do przygotowania lekcji szkolnych na różne tematy.

„Bliżej sztuki” to program z zakresu edukacji artystycznej o sztuce współczesnej przeznaczony dla nauczycieli, organizowany we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej.
Celem spotkań jest wprowadzenie odbiorcy w przestrzeń współczesnej kultury oraz dzielenie się wiedzą i narzędziami edukacyjnymi pomocnymi w jej zrozumieniu i odczytywaniu. Chcemy ukazać wiele możliwości płynących z kontaktu ze sztuką współczesną i wskazać, że wystawy w Galerii Bielskiej BWA sprawdzą się jako punkt wyjścia dla lekcji szkolnych prowadzonych zarówno w przestrzeni galerii jak i samodzielnie w szkole.

Pierwsze spotkanie, 17 listopada 2021 roku, przeznaczone jest dla nauczycieli plastyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Kolejne spotkanie z cyklu „Bliżej Sztuki”, organizowane we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej, zaplanowane jest na 24 listopada 2021 roku. Przeznaczone jest dla nauczycieli w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych ze wszystkich dziedzin kształcenia oraz osób zajmujących się pozaszkolną edukacją domową.
Szkolenia połączone są z oprowadzaniem po wystawie 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021.
Wystawa finałowa Bielskiej Jesieni potrwa do 12 stycznia 2022 roku. Wstęp jest bezpłatny.
Czytaj więcej o Bielskiej Jesieni  >>

Prowadzący:
Joanna Stryjewska – historyk sztuki, Galeria Bielska BWA
Michał Gąsior – kulturoznawca, Galeria Bielska BWA
Dorota Babińska-Waluś, doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej
Elżbieta Szczypka – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej

Termin: środa, 24 listopada 2021, godz. 16.30–18.00
Dla kogo:
nauczyciele wszystkich dziedzin kształcenia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz osoby zajmujące się edukacją domową.
Temat:
Jak czytać sztukę współczesną? Kluczowe zagadnienia kulturowe, społeczne i malarskie na podstawie obrazów 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021.
***
Termin: środa, 17 listopada 2021, godz. 16.30–18.00
Dla kogo: Nauczyciele plastyki szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu: miasto Bielsko-Biała, powiat bielski, żywiecki, cieszyński, pszczyński.
Temat: Jak czytać sztukę współczesną? Plama, kreska, niedomalowanie – czy to element przypadkowy czy też przemyślany gest artystyczny? Kluczowe zagadnienia malarskie na podstawie obrazów 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

Zgłoszenia: Strona RODN „WOM” w Bielsku-Białej, zakładka Sieci współpracy – „Bliżej sztuki” sieć współpracy nauczycieli plastyki szkół podstawowych i ponadpodstawowych:

https://rejestracja.wombb.edu.pl/cooperationNetworks.html

Szkolenia stanowią część programu edukacyjnego Galerii Bielskiej BWA i Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej i są bezpłatne.