Cithara Sanctorum Silesia – koncert w Willi Sixta

Aktualne

Cieszyński festiwal, któremu patronuje Jerzy Trzanowski, także w Bielsku-Białej. W Willi Sixta koncert klawesynowy ClaveDuo: Anna Huszczo i Joanna Solecka.

Druga edycja cieszyńskiego festiwalu Cithara Sanctorum Silesia im. Jerzego Trzanowskiego, trwającego od 9 do 29 października 2022, wyjdzie także poza miasto nad Olzą – kilka koncertów oraz towarzyszących im wydarzeń zaplanowano w Bielsku-Białej – w tym mieście koncerty w kościele Zbawiciela na placu Marcina Lutra i w Willi Sixta – oraz w Wiśle i Jaworzu.
W Willi Sixta w niedzielę, 23 października br. o godz. 18.00, miłośnicy muzyki klasycznej usłyszą koncert „Klawesyn – ars antiqua & ars nova” w wykonaniu duet klawesynowego ClaveDuo: Anna Huszczo i Joanna Solecka. W programie prawykonanie utworu Juliana Gembalskiego, kompozycje Artura Zagajewskiego, Jerzego Trzanowskiego, Adama Jarzębskiego i Marcina Mielczewskiego.

Cithara Sanctorum Silesia to festiwal muzyki dawnej, prezentujący arcydzieła muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym Śląska Cieszyńskiego, czerpiący z tradycji muzycznej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przede wszystkim w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum”, autorstwa urodzonego w Cieszynie ks. Jerzego Trzanowskiego (1592–1637), od którego festiwal bierze nazwę.
„Cithara Sanctorum” (Pieśni duchowe) Jerzego Trzanowskiego, to kancjonał napisany w dialekcie morawskim, zawierający 402 pieśni, który doczekał się ponad 150 wydań.

Dyrektor festiwalu Cithara Sanctorum Silesia – Rafał Monita
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kulturalny Szlak.
Czytaj więcej o festiwalu, programie koncertów i wydarzeń towarzyszących >>

niedziela, 23 października 2022 godz. 18.00 (wstęp wolny)
Willa Sixta (Galeria Bielska BWA), Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24

Klawesyn – ars antiqua & ars nova
ClaveDuo: Anna Huszczo i Joanna Solecka – klawesyny
W programie prawykonanie utworu Juliana Gembalskiego, kompozycje Artura Zagajewskiego, Jerzego Trzanowskiego, Adama Jarzębskiego i Marcina Mielczewskiego.