„Halka”. Głośne Kino Nieme po polsku

Aktualne

Stowarzyszenie Montaż powraca z cyklem projekcji filmów kina niemego. W Galerii Bielskiej BWA film z muzyką na żywo formacji ACME/Jurczyk/Mach.

 „Montaż przedstawia: Głośne Kino Nieme po polsku” – pod takim hasłem po kilku latach przerwy powracają do Galerii Bielskiej BWA niezwykle popularne projekcje słynnych, często kultowych, filmów niemych z początków XX wieku. Wyświetlanym filmom towarzyszy muzyka wykonywana na żywo przez zaproszone zespoły.
Pierwsza projekcja kontynuacji cyklu odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA w sobotę, 28 września 2019 roku o godz. 18.00. Będzie to filmowa „Halka” w reż. Konstantego Meglickiego z 1929 roku. Filmowa „Halka” jest inspirowana operą Stanisława Moniuszki, przedstawiającą historię tragicznej miłości. Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu, Januszu, odtrącając adorującego ją Jontka. Wkrótce jednak dziewczyna boleśnie przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć…
Film jest jedną z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki. Jako zabytek polskiej kinematografii został w ostatnich latach poddany restauracji cyfrowej w programie konserwacji i digitalizacji przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie (projekt Nitrofilm).
Do filmu na żywo zagrają wywodzący się z Bielska-Białej muzycy formacji ACME/Jurczyk/Mach.

Wstęp wolny.

Drugi z pokazów zaplanowano na piątek, 25 października br. w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

Organizatorami cyklu „Montaż przedstawia: Głośne Kino Nieme po polsku” jest Stowarzyszenie Montaż, Galeria Bielska BWA oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.
Pokazy, które odbędą się w Bielsku-Białej oraz Katowicach są kontynuacją projektu Głośne Kino Nieme, realizowanego przez Stowarzyszenie Montaż i Galerię Bielską BWA od 2010 roku. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.


Głośne Kino Nieme po polsku
HALKA, reż. Konstanty Meglicki, 1929
Galeria Bielska BWA
sobota, 28 września 2019, godz. 18.00
Wstęp wolny

Organizator