II Beskidzki Festiwal Klasyki. Beskid Classics

Aktualne

Koncerty w Bielsku-Białej i Szczyrku. W Willi Sixta wystąpią artyści szczecińskiej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Orchestra.

Zbliżają się długo wyczekiwane przez melomanów koncerty II Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”, organizowanego przez fundację Temida Arts & Business. Festiwalowe koncerty zaplanowano na ostatnie dni października br. w Bator Art Gallery w Szczyrku (29.10) oraz w Bielsku-Białej: w Willi Sixta (30.10) i Bielskim Centrum Kultury (31.10). Wystąpią znakomici wykonawcy z Polski i Słowacji.

Paweł Kotla, dyrektor artystyczny II Beskidzkiego Festiwalu Klasyki, prezes fundacji Temida Arts & Business:
Już pierwsza odsłona festiwalu wzbudziła ogromne zainteresowanie melomanów i ogólnopolskich mediów, sprowadzając do Bielska-Białej światowej klasy artystów takich jak Charlie Siem i Valentina Igoshina. Choć w tym roku w związku z sytuacją popandemiczną organizatorzy będą sięgać przede wszystkim po najlepszych wykonawców z Polski – Cracow Duo, Baltic Neopolis Virtuosi – to jednak będzie można na nim usłyszeć także Narodową Orkiestrę Kameralną Słowacji Slovak Sinfonietta pod batutą dyrygenta Narodowej Opery Słowacji Martina Leginusa.
Dodatkowo koncerty festiwalowe wyjdą także poza Bielsko-Białą, do słynnej z dzieł magicznego realizmu Galerii Bator Art w Szczyrku. Prócz tego uczestników zaprosimy na warsztaty z czołowymi polskimi specjalistami z zakresu optymalnej aranżacji akustycznej i sprzętowej domowych wnętrz. To na pewno będzie w naszym regionie wyjątkowa uczta muzyczna i artystyczna.
Serdecznie Państwa zapraszamy!

W Willi Sixta z koncertem festiwalowym wystąpią artyści i soliści szczecińskiej smyczkowej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Orchestra. Orkiestra powstała w 2008 roku z inicjatywy młodych artystów. W Bielsku-Białej muzycy wystąpią z koncertem z cyklu „stART”. Jest to cykl koncertów kameralnych, będący zarazem programem edukacyjnym. Projekt umożliwia młodym, profesjonalnym muzykom udział – wraz z wybitnymi artystami z Polski i zagranicy – w dedykowanym dla nich cyklu koncertów kameralnych, solowych oraz udział w najbardziej prestiżowych koncertach orkiestry Baltic Neopolis Orchestra. W drodze przesłuchań w sierpniu 2021 roku zostało wyłonionych pięcioro młodych muzyków, którzy uczestniczą obecnie w koncertach projektu „stART –  cykl koncertów ”.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Temida Arts & Business.
Współorganizatorzy: Bielskie Centrum Kultury, Galeria Bielska BWA, Bator Art Gallery
Dyrektor Artystyczny: Paweł Kotla.

sobota, 30 października 2021, godz.18:00,
Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, Bielsko-Biała (wstęp wolny)

BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI
Artyści / soliści Baltic Neopolis Orchestra
Emanuel Salvador – skrzypce
Agnieszka Sawicka – skrzypce
Emilia Goch Salvador – altówka
Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela
Jakub Gajownik– wiolonczela
Program:
Romuald Twardowski – Invocazione e Capriccio na dwie wiolonczele
Johan Halvorsen – Sarabande Con Variazioni
Max Richter – On the Nature Of Daylight
Franciszek Schubert – Kwintet smyczkowy C dur op. 163 (fragmenty)

„stART – cykl koncertów”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Galeria Bielska BWA jest beneficjentem projektu pn. „Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 / Oś priorytetowa X