Japonia. Współczesna scena artystyczna

Aktualne

Spotkanie z Piotrem Bujakiem, uczestnikiem projektu „Celebration”, zrealizowanego w 100-lecie polsko-japońskiej dyplomacji. Prowadzi Ada Piekarska.

Ada Piekarska:
Co stanowi istotę „japońskości” sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni? Czym różni się japoński język artystyczny od języka zachodniego? Na ile japońska scena artystyczna jest zdominowana procesem estetyzacji? Czy jest w niej miejsce na sztukę zaangażowaną? Jak pracują i tworzą współcześni japońscy artyści?
Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania z Piotrem Bujakiem, artystą mieszkającym i pracującym w Tokio, uczestniczącym w polsko-japońskim projekcie „Celebration”, zrealizowanym z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią, zwieńczonym wystawami w obu krajach.

Piotr Bujak – jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2009), San Francisco Art Institute w USA (2012) a także stypendystą fundacji Fulbrighta oraz rządu Japonii. Aktualnie pracuje nad doktoratem w Tama Art University w Tokio. W latach 2017–2019 prowadził prace artystyczno-naukowe w programie pobytu badawczego na Tokio University of the Arts. Należy do Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej i Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Więcej o artyście w Culture.pl >>

Ada Piekarska – absolwentka architektury wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz podyplomowych studiów z historii sztuki Polskiej Akademii Nauk, dizajnerka. W Galerii Bielskiej BWA zajmuje się edukacją, komunikacją medialną i promocją. Jest prezeską Fundacji Galerii Bielskiej.
Podczas  pobytu w Japonii w maju br. Ada Piekarska zwiedziła polsko-japońską wystawę sztuki współczesnej „Celebration” w Kioto. Wystawa prezentowana była w czterech przestrzeniach ekspozycyjnych: Kyoto Art Center, Zamku Nijo-jo, ROHM Theatre i The Terminal KYOTO.

Więcej o wystawie  „Celebration” w Kioto >>
 

Spotkanie w czwartek, 11 lipca 2019, godz. 18.00
Wstęp wolny