Kozicki, Lecnim, Rusicka – Wiesz co cię boli. Wernisaż wystawy

Aktualne

Podobno melancholików da się poznać po tym, że nie wiedzą co ich boli. Jak znajdziesz swoją przyczynę, to melancholia zginie. Nic z tego (…).

Kuratorowana przez Adę Piekarską i Aleksego Wójtowicza wystawa trojga artystów młodego pokolenia przedstawia ich najnowszą twórczość, mocno jednak związaną z wątkami i tematami poruszanymi w poprzednich pracach – „po swojemu używają smętków i bolączek” określa Aleksy Wójtowicz, pisząc o wystawie.

„Wiesz, co mnie boli?”, pytał zespół Paktofonika w 2000 roku. „Co cię boli?”, pytał raper Peja pięć lat później. Pytanie, do którego nawiązuje tytuł wystawy w Bielsku-Białej, kieruje nas do początku XX wieku, gdy hip-hop częściej opowiadał o sprawach bolesnych – zauważa Aleksander Hudzik w MINT Magazine, polecając bielską wystawę.


Ada Piekarska:

Wiesz co cię boli to wystawa prezentująca twórczość osób pozostających w bliskiej relacji przyjacielskiej, uwspólniających pewien zbiór doświadczeń, charakterystycznych dla pokolenia dorastającego w okresie transformacji. Wielowątkowa ekspozycja przenosi nas w przestrzeń, w której świadomość klęski kolejnych rozwiązań nie odwodzi od działania, ale zachęca do melancholijnego przekopywania gruzów i sklejania z nich nowych opowieści.

Na wystawie zobaczymy artystów i artystkę pokolenia trzydziestoparolatków: malarstwo Adama Kozickiego oraz obiekty i fotografie Kaspra Lecnima i Irminy Rusickiej.
Publiczność Galerii Bielskiej BWA pamięta Adama Kozickiego z niedawnego finału 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023, gdzie otrzymał Grand Prix (ex aequo z Edytą Hul i Karoliną Jarzębak) „za odważne obrazowanie mechanizmów przemocy i ukazywanie ciał uznanych za niewarte (prze)życia”. Kasper Lecnim i Irmina Rusicka, często pracujący w duecie, znani są bielskim widzom chociażby z prezentowanej na wystawie „Pole bitwy” w Galerii Bielskiej BWA instalacji zatytułowanej „Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” (wystawa na przełomie lat 2020/2021; kuratorka Ada Piekarska).
Zapraszamy na wernisaż oraz oprowadzanie kuratorsko-artystyczne.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul 3 Maja 11
19 kwietnia – 2 czerwca 2024 , sala górna
Adam Kozicki, Kasper Lecnim, Irmina Rusicka. „Wiesz co cię boli”
Osoby kuratorskie: Ada Piekarska, Aleksy Wójtowicz
Wernisaż, oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów: piątek, 19 kwietnia 2024, godz. 18.00

Czytaj więcej o wystawie „Wiesz co cię boli” >>